Polskie Towarzystwo Urologiczne: Co roku ponad 18 tysięcy Polaków dowiaduje się, że ma raka prostaty

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Rak prostaty rozwija się zazwyczaj u mężczyzn po 65. roku życia, ale coraz częściej wykrywany jest u coraz młodszych pacjentów, którzy nie ukończyli 50-ciu lat.
Rak prostaty rozwija się zazwyczaj u mężczyzn po 65. roku życia, ale coraz częściej wykrywany jest u coraz młodszych pacjentów, którzy nie ukończyli 50-ciu lat. fot. 123-RF/ ordinary042
- Co roku ponad 18 tysięcy Polaków dowiaduje się, że ma raka prostaty. Nowotwór ten we wczesnym stadium nie boli. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne mężczyzn po 40. roku życia i konsultacje u lekarza urologa, jeżeli w rodzinie były już przypadki raka prostaty - powiedział Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, profesor Piotr Chłosta.

Raka prostaty można wykryć wykonując proste badania - oznaczenie PSA w surowicy, konsultacje urologiczne, badania fizykalne i badania obrazowe. - Jeżeli rak gruczołu krokowego da objawy, które polegają na silnych dolegliwościach związanych z oddawaniem moczu lub jeżeli wystąpią przerzuty do węzłów chłonnych i kości - choroba jest już zaawansowana" - dodał ekspert.

- W obchodzonym 23 czerwca Dniu Ojca przypada również Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. To okazja, aby zwrócić uwagę mężczyzn na ten nowotwór - powiedział Polskiemu Radiu 24 Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie Szymon Chorostowski. - Wciąż w Polakach pokutuj przekonanie, że jak boli, to boli i samo przejdzie. Panowie boją się pójść do lekarza, może on coś wykryć, ale powoli zaczyna to się zmieniać - dodał.

Rak prostaty rozwija się zazwyczaj u mężczyzn po 65. roku życia, ale coraz częściej wykrywany jest u coraz młodszych pacjentów, którzy nie ukończyli 50-ciu lat. Zagrożenie tym nowotworem wzrasta dziesięciokrotnie u panów, których ojciec, dziadek lub pradziadek chorowali na raka prostaty.

Rak prostaty, to 20 proc. wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych. Co piąty mężczyzna zmagający się z chorobą onkologiczną, choruje na raka prostaty. Rocznie odkrywa się około 18 tys. nowych zachorowań i ponad 5 tysięcy zgonów - wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce z 2021 roku.

Objawy

Wśród najbardziej powszechnych objawów wymienia się takie jak: częste oddawanie moczu, nawet w trakcie nocy, nietrzymanie moczu, uczucie ciągłego parcia na pęcherz, osłabiona siła strumienia moczu, uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu.

Źródło: Polskie Radio 24, Krajowy Rejestr Nowotworów w Polsce

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl