Polskie sztafety zdublowane. Nasza biathlonistki zaczęły sezon bardzo słabo

Daniel Ludwiński
Paweł Relikowski
Mało kto mógł przypuszczać, że inauguracja sezonu 2021/2022 będzie aż tak nieudana dla polskiego biathlonu W Oestersund nasi reprezentanci indywidualnie nie zdobyli ani jednego punktu, a na domiar złego w sztafecie zdublowane zostały nasze oba zespoły, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

W biathlonie, nie tak jak w skokach czy biegach, punktuje 40 najlepszych zawodniczek i zawodników, więc teoretycznie o powiększenie dorobku każdorazowo jest nieco łatwiej. W Oestersund Polkom i Polakom ta sztuka się nie udała, ale jeszcze większym powodem do niepokoju dla naszych kibiców jest wpadka w sztafecie.

Warto przeczytać

Na pierwszej zmianie niedzielnego biegu kobiet było jeszcze nieźle, gdyż po strzelaniu na leżąco Monika Hojnisz-Staręga była w czołówce. I choć później liderka naszej kadry nie zdołała utrzymać dobrej lokaty, strata nie była jeszcze zbyt duża. Niestety, Kinga Zbylut mimo dobieranych pocisków nie uniknęła dwóch karnych rund, które zepchnęły Polskę aż do trzeciej dziesiątki. Na trzecim odcinku Kamila Żuk praktycznie w strefie zmian została zdublowana przez prowadzącą Francuzkę i nasz zespół został zdjęty z trasy - Anna Mąka nie miała już okazji spróbować poprawić lokaty. W klasyfikacji końcowej nasz zespół był osiemnasty.

O ile wpadka kobiet jest zaskoczeniem, o tyle zdublowanie sztafety mężczyzn to już, niestety, niemal tradycja. W Oestersund zdjęty z trasy został biegnący na czwartej zmianie Przemysław Pancerz. Polskę sklasyfikowano na 24. miejscu.

W tym czasie w Lillehammer rywalizowali kombinatorzy norwescy. Szczepan Kupczak, którego silną stroną są skoki, tym razem lądował blisko. Na trasie biegu spadł więc na 44. miejsce.