Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie służby za słabe na cyberbandytów. I przyznają się do tego

KR
Polskie służby przyznają otwarcie, ze są za słabe na internetowych przestępców. Nie radzą sobie z zaszyfrowanymi informacjami, nie mają pieniędzy, żeby kupić odpowiednie komputery. To wnioski z ankiety Rady Unii Europejskiej. Ankieta została upubliczniona za zgodą Polski. To jawne zaproszenie dla cyberbandytów i obietnica bezkarności.

Problemy prawne, finansowe, a co za tym idzie - techniczne. Polska w ankiecie Rady Unii Europejskiej otwarcie przyznaje co sprawia naszym służbom trudność podczas rozpracowywania np. przestępców, podczas deszyfrowania danych w czasie działalności operacyjnej. To, że przyznaje otwarcie to jedno, ale Polska zgodziła się, aby ankietę upublicznić w Internecie. Podobną decyzję podjęło też 10 innych państw unijnych. Pozostałe 17 odmówiło publikacji informacji w sieci.

"Czego można dowiedzieć się podczas przeglądania dokumentów Rady Unii Europejskiej dostępnych w internecie? Na przykład tego, jakimi metodami polskie służby próbują łamać zabezpieczenia i do jakich danych szyfrowanych chcą mieć dostęp. Jak? Wystarczy przeczytać kwestionariusz dotyczący szyfrowania danych w kontekście walki z przestępczością" - pisze na swojej stronie internetowej Małgorzata Rybakowska, analityk w Privacy & Security Analysis Centre.

W ankiecie Rady Unii Europejskiej dot. szyfrowania danych w kontekście walki z cyberprzestępczością, państwa członkowskie odpowiadały m.in. na pytania o problemy związane z monitorowaniem zaszyfrowanych danych w celu ich deszyfrowania, czy prawo krajowe pozwala na efektywne zabezpieczanie elektronicznych materiałów dowodowych, jakie najczęstsze problemy pojawiają się w pozyskiwaniu szyfrowanych danych i ich deszyfracji?

Odpowiedź Polski? Mamy problemy prawne, finansowe, a co za tym idzie - również techniczne.

POLSKA ANKIETA UPUBLICZNIONA W INTERNECIE

"Jakie najczęstsze problemy występują przy pozyskiwaniu danych szyfrowanych i ich deszyfrowaniu?"

Odpowiedź Polski: „Finansowe, techniczne i prawne”. I dalej: „Techniczne – zaszyfrowany materiał dowodowy (pliki, partycje) jest z reguły ukryty, trudny do znalezienia i zidentyfikowania. Prawne – nie ma zapisu prawnego wymuszającego na podejrzanym bądź oskarżonym dostarczenie dostępu do zaszyfrowanego materiału dowodowego. Finansowe – specjalistyczne komputery, które mogą deszyfrować materiał dowodowy, są bardzo drogie”. - przytacza odpowiedź Polski Małgorzata Rybakowska.

Natomiast na pytanie czy polskie prawo pozwala na efektywne zabezpieczania elektronicznych materiałów dowodowych, w odpowiedzi możemy przeczytać, że "z powodu niedostatecznie precyzyjnej definicji tego, co jest elektronicznym materiałem dowodowym w polskim prawie karnym, nie ma ściśle określonych wskazówek w postępowaniu z danymi

”.

W kwestionariuszu możemy również przeczytać, że Polska chciałaby, aby firmy softwarowe i hardwarowe były zachęcane do pozostawiania "tylnych drzwi" w swoich oprogramowaniach albo stosowały w relatywnie słabe algorytmy kryptograficzne.

Małgorzata Rybakowska zwraca również uwagę, że na upublicznienie ankiety w sieci zgodziło się tylko 11 z 28 państw członkowskich UE. W tym również Polska. Pozostałe państwa odmówiły publikacji, tłumacząc to względami bezpieczeństwa krajowego.

"Kto zdecydował o upublicznieniu tych informacji? Dlaczego Polska – wzorem Francji lub choćby Czech – nie zastrzegła sobie utajnienia odpowiedzi na pytania, które mają strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju i funkcjonowania służb w Polsce? Publikacja tych odpowiedzi jest skandaliczna. Źle rozumiana, totalna transparentność prowadzi do destrukcji i naraża państwo na niebezpieczeństwo i destabilizację.

Upublicznienie metod operacyjnych – a raczej wykazanie wprost, że się ich nie posiada – to otwarta zachęta do działania dla cyberprzestępców" - pisze Rybakowska.

Jaka jest skala cyberprzestępczości w Polsce? Wystarczy wspomnieć sprawę pieniędzy urzędu miejskiego w Jaworznie. Milion złotych "wyparował" z rachunków samorządu i został przejęty w sieci przez przestępców. Pieniędzy - wymienionych na bitcoiny - nie udało się odzyskać.


*Kontrowersyjne ZDJĘCIA dziewczyn na kalendarzu 2017 ZDJĘCIA
*Bestie z Rybnika. Takie okazy łowią wędkarze na zalewie w Rybniku ZDJĘCIA
*Superksiężyc 2016: Te zdjęcia są fantastyczne! ZOBACZ
*Aktor Jerzy Cnota ZDJĘCIA Z PRYWATNEGO ARCHIWUM
*Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!