Polskie siedem tłustych lat dzięki europejskiej pomocy

Redakcja
Fundusze Europejskie, z których korzystamy od 7 lat, to naprawdę ogromne sumy! Zmiany, jakie dzięki nim zachodzą w kraju, widzimy na każdym kroku. Transport, komunikacja, rolnictwo i nowe technologie to dziedziny, które zyskały najwięcej.

Z budżetu unijnego na lata 2004-2006 i 2007-2013 otrzymaliśmy ponad 100 mld euro bezzwrotnej pomocy w ramach unijnej polityki spójności oraz na wsparcie rolnictwa, rozwój obszarów wiejskich i rybołówstwa. Rozwój naszej infrastruktury byłby niemożliwy bez wsparcia unijnego. Realizujemy największy w historii program rozwoju transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i morskiego.

Do 2006 roku dzięki 12,8 mld euro z funduszy europejskich zrealizowano w Polsce ponad 90 tys. projektów. W obecnym rozdaniu 2007-2013 mamy do dyspozycji kwotę 67 mld euro. Ponad 70 proc. z niej jest już zakontraktowana. Oznacza to, że większość inwestycji z unijnym wsparciem już powstała lub jest w trakcie realizacji. Pieniądze zainwestowano głównie w budowę dróg i autostrad, wodociągi, szpitale, szkoły oraz walkę z bezrobociem. Bardzo duża część funduszy została przeznaczona na wsparcie dla przedsiębiorców, ochronę środowiska, energetykę, naukę, kulturę oraz turystykę.

Nie byłoby raju dla ciekawych świata - Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie - gdyby nie pomoc z Brukseli. Unijne pieniądze pomagają chronić cietrzewia w Puszczy Knyszyńskiej oraz głuszca na Lubelszczyźnie. W Gdyni dzięki dotacjom remontowany jest dworzec PKP, w Krakowie powstaną zbiorniki retencyjne oraz system monitoringu przeciwpowodziowego, a w Poznaniu nowe trasy tramwajowe. Ale to jeszcze nie wszystko. Dzięki pomocy z Europy możemy się dokształcać, uczyć języków, a nawet za darmo lub z niewielką dopłatą studiować na wyższych uczelniach. Ponad 3 mln osób skorzystało z unijnych pieniędzy, by zdobyć nowe kwalifikacje, wykształcenie, pracę, a 100 tys. założyło własne firmy.

Pomoc dla regionów
W 2007 roku nastąpiła częściowa decentralizacja wykorzystywania unijnej pomocy. Oprócz programów centralnych (krajowych) powstało 16 programów regionalnych: każde województwo posiada własny tzw. Regionalny Program Operacyjny (RPO), w ramach którego przyznawane są dotacje. RPO zastąpiły Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR). ZPORR zarządzany był na poziomie krajowym, a jego wdrażanie w dużej mierze odbywało się na poziomie regionalnym. Regionalne Programy Operacyjne natomiast są zarówno zarządzane, jak i wdrażane przez władze samorządowe województwa (urzędy marszałkowskie).

Z dotacji korzystać mogą m.in. przedsiębiorstwa, szkoły wyższe, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, Kościoły i związki wyznaniowe, zakłady opieki zdrowotnej oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Okazało się, że Polska najlepiej spośród krajów UE wykorzystuje unijne fundusze

Priorytety w ramach poszczególnych 16 RPO są w znacznym zakresie do siebie zbliżone, mają na celu finansowanie głównie inwestycji związanych ze zdrowiem, edukacją, środowiskiem, rozwojem miast, turystyką, społeczeństwem informacyjnym, promocją regionu, rozwojem firm, szczególnie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak każdy region przystosowuje program do swoich potrzeb, a te są inne w województwie lubelskim, a inne na Pomorzu. Małopolska np. inwestuje w rozwój nauki, przedsiębiorczości, turystyki i kultury. W województwie śląskim najwięcej unijnych dotacji przeznacza się na badania i rozwój technologiczny, innowacje oraz informatyzację przedsiębiorstw.

Patrzymy w przyszłość
Duża część unijnych pieniędzy przeznaczana jest na badania naukowe, wprowadzanie nowych technologii i upowszechnianie dostępu do internetu. Dzięki dotacjom powstało w Polsce 385 ośrodków badawczych, zbudowano i zmodernizowano 1030 laboratoriów oraz wdrożono 1238 nowych technologii. Strzałem w dziesiątkę okazały się parki przemysłowo-technologiczne.

Po przystąpieniu do Unii zmodernizowano i rozwinięto już te istniejące, np. wrocławski czy krakowski, oraz rozpoczęto budowę nowych. Dziś mamy ich w Polsce ponad 30. Parki mają za zadanie tworzyć korzystne warunki dla inwestorów, którzy chcą lokalizować swoją produkcję na ich terenie, a także umożliwiają współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a uczelniami i ośrodkami badawczymi.

Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Polskie siedem tłustych lat dzięki europejskiej pomocy

p
polo

.

Dodaj ogłoszenie