Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego wieńczy swój jubileuszowy rok transmisją Gali Stulecia w TVP Sport

Materiał informacyjny PZŁF
PZŁF, www.pfsa.com.pl
Udostępnij:
Dobiega końca rok jubileuszowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego, który świętuje swoje stulecie. Od początku tego roku trwają obchody, w ramach których odbyło się kilkanaście wydarzeń, a ich zwieńczeniem była Gala Stulecia PZŁF, zorganizowana 21 listopada na warszawskim lodowisku COS Torwar II. Rok jubileuszowy PZŁF został objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Partnerem Gali Stulecia jest Centralny Ośrodek Sportu.

Galę Stulecia PZŁF będzie można obejrzeć w TVP Sport 24 grudnia br. o godzinie 16:55 oraz 25 grudnia br. o godzinie 22:15. Transmisja będzie dostępna również za pośrednictwem strony www.sport.tvp.pl

- "Gala Stulecia PZŁF na warszawskim lodowisku COS Torwar II była niezwykle efektownym zwieńczeniem obchodów naszego stulecia. Pokazała w pięknej oprawie to, co łączy się w łyżwiarstwie figurowym - sportowy kunszt, precyzję i koordynację ruchową, połączone z walorami artystycznymi. Gala była okazją do połączenia wspomnień o tym co było, poprzez to co najlepsze obecnie, do pokazania tych, którzy dają nadzieję na wejście polskiego łyżwiarstwa figurowego na wyższy poziom. A wszystko to wsparte występami kilku zagranicznych łyżwiarskich gwiazd najwyższego formatu. Gala Stulecia PZŁF potwierdziła również, że jesteśmy gotowi aby w naszym kraju organizować efektowne łyżwiarskie imprezy najwyższego formatu. Przeprowadzenie obchodów Stulecia jako cyklu imprez, ukoronowanych Galą 21 listopada, nie byłoby możliwe w takiej formie, bez wsparcia Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i Mecenasa Stulecia - PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz naszego Partnera, którym jest Centralny Ośrodek Sportu." - komentuje Jacek Tascher, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego.

Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego wieńczy swój jubileuszowy rok transmisją Gali Stulecia w TVP Sport
PZŁF, www.pfsa.com.pl

W ramach obchodów odbyło się 12 imprez na terenie całej Polski, w tym 10 imprez zorganizowanych we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną. Uczestnicy każdego z wydarzeń otrzymali specjalne okolicznościowe medale stulecia. Przez cały rok na kanałach mediów społecznościowych Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego zainteresowani mogli zapoznać się z historią tej dyscypliny w Polsce. Dedykowane publikacje o zasłużonych zawodnikach i trenerach m.in. o Annie Rechnio, Zuzannie Szwed, Teresie Weyna, Piotrze Bojańczyku, Barbarze Kosowskiej, Iwonie Mydlarz-Chruścińskiej, Dorocie i Mariuszu Siudkach, czy Grzegorzu Filipowskim, przybliżają często nieznane, wzruszające historie tych osobistości i pozwalają na nowo poznać początki polskiego łyżwiarstwa. Rok stulecia PZŁF to jednak nie tylko upamiętnienie przeszłości, ale również celebracja bieżących wydarzeń. Informacje o największych sukcesach, polskich klubach, młodych aspirujących łyżwiarzach pokazują jak aktywne jest środowisko łyżwiarstwa figurowego w Polsce.

Kulminacją obchodów stulecia była Gala, która odbyła się 21 listopada na lodowisku COS Torwar II w Warszawie. Wypełniły ją pokazy solistek, solistów, par sportowych i tanecznych, a także występy zespołu łyżwiarstwa synchronicznego i układy grupowe. Część występów została wykonana do muzyki na żywo wykonywanej przez artystę musicalowego Janka Traczyka, który zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu. Całość wydarzenia miała atrakcyjną oprawę audiowizualną. Goście oprócz samych pokazów mogli podziwiać dedykowaną wystawę, która przedstawiała historię polskiego łyżwiarstwa figurowego.

Galę swoją obecnością uświetnili, m. in.:

  • Jekaterina Kurakowa - 7. zawodniczka MŚJ, 10. ME, przyszła olimpijka i uczestniczka popularnej rewii IIyi Averbucha. Kurakowa jest jedną najbardziej efektownych i lubianych łyżwiarek.
  • Justyna Plutowska i Jeremie Flemin - trzykrotni uczestnicy ME oraz najefektywniejszej rewii na świecie - Art on Ice, ulubieńcy polskiej publiczności.
  • Team Ice Fire - gdański team synchroniczny, który wywalczył 9. miejsce podczas Mistrzostw Świata Juniorów, w niezwykle widowiskowej konkurencji, jaką jest łyżwiarstwo synchroniczne.
  • Dorota Siudek (Zagórska) i Mariusz Siudek - multimedaliści - najbardziej utytułowani łyżwiarze Stulecia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego

Stulecie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego

Aktualne informacje na temat przebiegu obchodów Stulecia PZŁF można znaleźć na oficjalnych kanałach PZŁF w mediach społecznościowych:

Polski Związek Łyżwiarski i Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego

Przedstawiciele Towarzystw Łyżwiarskich ze Lwowa, Warszawy, Wilna oraz Bielska-Białej, a także Klubu Sportowego Warszawianka i Związku Harcerstwa Polskiego (Komenda Miejskiej Chorągwi Krakowskiej) spotkali się 9 grudnia 1921 r. we Lwowie by powołać Polski Związek Łyżwiarski. Już rok później w Warszawie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie figurowym. O medale walczyli soliści i pary sportowe. Mistrzem Polski został Władysław Kuchar, późniejszy sędzia imprez międzynarodowych. W parach sportowych pierwsze miejsce zdobyło małżeństwo Olga i Henryk Przedrzymirscy. Niedługo później siedziba PZŁ została przeniesiona do Warszawy. Od 1957 r. Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego funkcjonuje jako niezależny podmiot. Największe sukcesy dla Polski na arenie międzynarodowej odnieśli Grzegorz Filipowski (brązowy medal MŚ w 1989 r., srebrny medal ME w 1989 r. oraz brązowy medal ME w 1985 r.) oraz para sportowa Dorota Zagórska - Mariusz Siudek (brązowy medal MŚ w 1999 r., srebrny medal ME w 1999 r. i w 2000 r., brązowy medal ME w 2004 r. i 2007 r.). W długiej historii łyżwiarstwa figurowego w Polsce nie brakowało też wielu innych uniesień i pięknych chwil, które są kanwą roku jubileuszowego.

Dodaj ogłoszenie