Polska zdobyła najwięcej medali na halowych mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce, ale zajęła dopiero 15 miejsce w klasyfikacji medalowej

Jacek Kmiecik
Polki Alicja Wrona-Kutrzepa, Anna Pałys, Anna Kiełbasińska i Marika Popowicz Drapała cieszą się z brązowego medalu wywalczonego w finale kobiecej sztafety 4x400m PAP/Adam Warżawa
Halowe Mistrzostwa Europy 2023 w Stambule okazały się medalodajne dla polskich lekkoatletów. Biało-Czerwoni razem z reprezentacją Niderlandów najczęściej stawali na podium czempionatu Starego Kontynentu, ale po raz pierwszy w XXI wieku nie udało się naszym zawodnikom zdobyć choćby jednego złotego krążka. Można więc określić tę imprezę jako słodko-gorzką dla Polaków.

Worek medali Polski, który nie daje pełni szczęścia

Polska, tak jak Niderlandy, sięgnęła w HME w Stambule po siedem medali – najwięcej spośród wszystkich reprezentacji uczestniczących w zawodach. Z tym, że Holandii liczba ta zagwarantowała drugie miejsce w ostatecznej klasyfikacji medalowej, bowiem z tych siedmiu krążków aż trzy były złote.

Medale dla Biało-Czerwonych wywalczyli Adrianna Sułek (srebro w pięcioboju), Ewa Swoboda (srebro w biegu na 60 m), Piotr Lisek (srebro w skoku o tyczce), Jakub Szymański (srebro w biegu na 60 m ppł.), Sofia Ennaoui (brąz w biegu na 1500 m), Anna Kiełbasińska (brąz na 400 m), Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała, Anna Pałys i Alicja Wrona-Kutrzepa (brąz w sztafecie 4x400 m).

Warto zauważyć, że dwa z siedmiu medali Polski zdobyła biegaczka Anna Kiełbasińska – oba brązowe w biegu na 400 m i sztafecie 4x400 m.

Poprzednim razem bez złotego medalu Polska wróciła 23 lata temu

Nasi lekkoatleci, choć zebrali nad Bosforem worek medali, zajęli odległe, bo dopiero 15. miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw i po raz pierwszy w XXI wieku wracają z halowego czempionatu bez żadnego złota. Poprzednio reprezentacja Polski nie zdołała zdobyć ani jednego złotego krążka na halowych mistrzostwach Europy w Gandawie w 2000 roku.

Trochę lepiej wygląda końcowa klasyfikacja punktowa HME, w której Polska uplasowała sie na siódmym miejscu:

Końcowa klasyfikacja medalowa HME w lekkoatletyce Stambuł 2023

w kolejności łączna liczba medali (złote, srebrne, brązowe)