Polska www... sieci!

Redakcja
Dostęp do Internetu, a także korzystanie z technologii informacyjno - komunikacyjnych stanowią powszechną potrzebę większości społeczeństw naszego globu. Obecność w sieci podnosi atrakcyjność turystyczną danego regionu, poprawia poziom życia jego obywateli, skraca dystanse społeczne. W efekcie sprzyja również wzrostowi gospodarczemu. Nic więc dziwnego, że wobec powyższych, polskie firmy i samorządy podjęły walkę z marginalizacją społeczną na pewnych obszarach i dzięki współpracy z Władzą Wdrażającą Programy Europejskie (WWPE) - realizującą i nadzorującą wdrażanie działania 8.3 i 8.4, budują internetową sieć Polski.

Konsekwencji nierównego dostępu do nowoczesnych technologii jest wiele. Z reguły wiążą się one z alienacją i powstawaniem szeregu dysproporcji, głównie na płaszczyźnie społecznej, ekonomicznej i edukacyjnej. Zapobiec dalszemu pogłębianiu się różnic mają projekty realizowane m.in. w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka (Priorytet: 8 Społeczeństwo informacyjne - zwiększanie innowacyjności gospodarki) i działania: 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu eInclusion oraz 8.4 Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie "ostatniej mili".

Działanie 8.3 - przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu eInclusion

Celem tego działania jest wzrost liczby świadomych użytkowników komputera i internetu wśród grupy szczególnie zagrożonej wykluczeniem cyfrowym. Twórców działania zaniepokoiły wyniki badań, wg. których 30% Polaków nie ma dostępu do nowoczesnych technologii tj. : komputera z dostępem do sieci. Osoby te z różnych przyczyn rezygnują z zakupu PC lub odsuwają go czasie. Najczęstszym powodem takiej sytuacji są niskie dochody. Projekty realizowane w ramach działania 8.3 i 8.4 wspierają rozwój zarówno samych beneficjentów jak i wpływają na ożywienie obszarów, które ci zamieszkują. Mieszkańcy mają bowiem większe możliwości edukacyjne, rozwoju zainteresowań, mogą korzystać z e-usług , szybciej znajdują pracę.

W ostatnich latach misji tej podjęły się m.in. Miasto Tychy (dofinansowanie ze środków europejskich - ponad 713 tysięcy zł), Miasto i Gmina Grodzisk Mazowiecki (dofinansowaniu z UE w postaci 1142 706 zł), Gmina Płońsk (dofinansowanie z UE w postaci ok. 1,5 mln zł), czy Gmina Kowala (538 000 zł dofinansowania z UE). Projekty realizowane przez te samorządy zaowocowały łącznie ponad tysiącem osób przeszkolonych z obsługi IT. W praktyce, sprzęt wraz z bezpłatnym dostępem do internetu otrzymały w użyczenie na kilka lat.

Niektóre z samorządów, takie jak np. Gmina Płońsk, wyposażyły w ramach projektu w komputery i dostęp do sieci instytucje kulturalno - oświatowe. Wszystko po to, by zwiększyć dostęp do nowoczesnych technologii tym osobom, które ze względów proceduralnych nie mieszczą się w kategorii beneficjentów końcowych działania 8.3, ale wciąż nie mają swobodnego dostępu do komputera i internetu.

Badania Diagnozy Społecznej jasno wskazują, że korzystanie z internetu pozytywnie wpływa zarówno na rozwój młodych, jaki i aktywizację zawodową bądź utrzymanie pracy dorosłych użytkowników internetu.

Z badań przeprowadzonych przez - Starostwo Powiatowe w Łukowie, wynika , że ostateczni beneficjenci objęci programem na terenie tegoż powiatu, aktywnie korzystają z otrzymanych komputerów w codziennym życiu. Ankieta przeprowadzona przez samorząd wykazała, że jest ich aż 80 % . Połowa z nich uważa natomiast, że dzięki możliwości korzystania z nowoczesnych technologii, zwiększyły się u nich szanse odnalezienia się na rynku pracy. 92% ankietowanych stwierdziło zaś , że dzięki korzystaniu z Internetu nastąpił u nich rozwój osobisty, a prawie wszyscy potwierdzili wykorzystanie internetu do nauki.

Działanie 8.4 - Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie "ostatniej mili"

Dla tych, którzy nie spełniają warunków grupy docelowej działania 8.3, stworzono inny program.
Należą do nich osoby zamieszkujące obszary tzw. białych plam - tj. miejsc bez dostępu do internetu. Tereny te zazwyczaj są mało rentowne jeśli chodzi o inwestycje w infrastrukturę. Po to, by wesprzeć rozwój ich mieszkańców, stworzono działanie 8.4. Ma ono na celu stworzenie możliwości bezpośredniego dostarczania usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu na etapie tzw. ostatniej mili dla potrzebującej grupy docelowej. W praktyce - dostarczanie Internetu bezpośrednio do użytkownika, poprzez budowę infrastruktury doprowadzającej internet na tereny do tej pory nim nie objęte. Dzieje się to poprzez dofinansowanie mikro- małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą dostarczać tę usługę na obszarach, na których prowadzenie tej działalności na zasadach rynkowych jest nieopłacalne finansowo.

W ostatnim czasie, we współpracy z WWPE, działania podjęły się m.in. firmy: Tesat z Poznania (487 tys. zł dofinansowania z UE) oraz firma Conect z województwa świętokrzyskiego (dofinansowanie w postaci 117 049,00 zł). W efekcie, spółki zapewniły infrastrukturę telekomunikacyjną na terenach gminy Kluczewsko (Conect) i w miejscowości Kamionki (Tesat). Jak bardzo były to potrzebne działania, tłumaczy Marcin Barszcz z firmy Conect: "Projekt pn. "Zapewnienie Internetu szerokopasmowego na terenie gminy Kluczewsko i gmin sąsiednich" w swych założeniach obejmuje 100 podmiotów, które należało przyłączyć w związku z obowiązkiem realizacji i osiągnięcia wskaźników produktu i rezultatu projektu. Na obecnym etapie przekroczyliśmy już ten wskaźnik, gdyż zainteresowanie naszymi usługami rośnie. Beneficjenci naszych usług są zachwyceni z dostępnej oferty. Szczególnie istotną cechą naszych usług internetowych jest ich powszechny dostęp na omawianym obszarze oraz łatwość instalacji".

Celem powyższych działań, jest dotarcie z Internetem do jak największej liczby obywateli zamieszkujących obszar naszego państwa. Umożliwienie im nabycia i doskonalenia umiejętności cyfrowych poprzez stworzenie możliwości korzystania z sieci i jej zasobów. Stając w szranki z pozostałymi państwami UE, należy spowodować, by podstawowe narzędzia komunikacji były powszechnie dostępne. Otworzyć się na zmiany i współpracę oraz scalić wszystkie działania, zmierzające do kształtowania odpowiedniego środowiska dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego.


Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gal Anonim
Oby więcej takich projektów
Dodaj ogłoszenie