Polska w tym roku przyjęła na stałe ponad milion uchodźców. Wiceszef MSWiA o wyzwaniach dla administracji

OPRAC.:
Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
Mamy ponad 200 tys. ukraińskich uczniów, którzy są w przedszkolach i szkołach
Mamy ponad 200 tys. ukraińskich uczniów, którzy są w przedszkolach i szkołach Fot. Joanna Urbaniec / Polska Press
Ten rok był rokiem wielu wyzwań dla naszej administracji. Polska w tym roku przyjęła na stałe ponad milion uchodźców - powiedział w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker był pytany w piątek w Polsat News o sytuację na Ukrainie i o to, jak obecnie wygląda sprawa z uchodźców. "Ten rok był rokiem wielu wyzwań dla polskiej administracji, dla Polski, dla Polaków, dlatego również podejście do otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy powinno być determinowane tymi wyzwaniami, a widzimy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą" - ocenił Szefernaker.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że Polska w tym roku przyjęła na stałe ponad milion uchodźców.

"Przez Polskę przeszło parę milionów uchodźców, którzy albo wrócili już na Ukrainę, albo są w Europie Zachodniej. Pozostało ponad milion" - mówił.

Dodał, że obecnie obserwowany jest ruch na granicy naszego kraju, który wynika z czasu świątecznego.

"Mamy dużo większy ruch na granicy, ale w obie strony. Wiele kobiet z dziećmi jedzie do swoich mężów, którzy przez dłuższy czas byli na froncie, aby wspólnie przeżyć czas świąteczny. Wiele rodzin także przyjeżdża tutaj do Polski do tych, którzy uciekli przed wojną, aby spędzić wspólnie ten czas" - mówił Szefernaker.

Ocenił również, że Ukraińcy są niezwykle zdeterminowani, żeby pozostać na Ukrainie i by nie pokazać agresorowi, że uciekają przed wojną. "W związku z tym nie ma, jak do tej pory kolejnej fali uchodźców" - stwierdził Szefernaker.

Ukraińcy chcą się w Polsce usamodzielniać

Podkreślił, że administracja rządowa musiała bardzo szybko odpowiedzieć na wyzwania, które pojawiły się w Polsce. "Mamy ponad 200 tys. uczniów, którzy są w przedszkolach, w szkołach. Mamy ponad pół miliona osób na rynku pracy. Polska gospodarka przyjęła te osoby. Ukraińcy są niezwykle zdeterminowani do tego, aby się w Polsce usamodzielniać" - wskazał wiceszef MSWiA.

Szefernaker podkreślił, że rozmawiał z wieloma przedstawicielami organizacji międzynarodowych na ten temat.

"Oni są pod wrażeniem, jak w Polsce te osoby z dnia na dzień zaczęły normalnie życie" - powiedział.

Zapytany, czy organizacje międzynarodowe wspierają Polskę w tej kwestii, odparł, że niestety wsparcie UE jak do tej pory w ramach dodatkowych środków, to jedynie blisko 200 mln euro. "Byliśmy przekonani, że te środki dodatkowe będą liczone w miliardach, a nie milionach, ale jest też wsparcie organizacji ONZ, które zbierają środki na całym świecie, żeby tutaj pomagać. Te organizacje bardziej uzupełniają pomoc państwa i samorządów. Są niezwykle potrzebne. Blisko współpracujemy. Nauczyliśmy się tej współpracy, bo przecież rola tych organizacji w Polsce przed rozpoczęciem agresji Rosji na Ukrainę była dużo mniejsza" - stwierdził Szefernaker.

Ted

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl