Polska w NATO. Polonia amerykańska odegrała istotną rolę w powiększeniu paktu

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Polska w NATO jest od 12 marca 1999 roku. Samo przyjęcie poprzedziła długa kampania, która miała zwiększyć poparcie dla powiększenia samego Paktu Północnoatlantyckiego. Była potrzebna, bo w USA niechętnie podchodzono do tematu rozszerzenia samego Sojuszu. Istotną rolę w przekonaniu wielu amerykańskich środowisk, odegrała Polonia mieszkająca w Stanach Zjednoczonych.

Spis treści

Polska jest w NATO od 1999 roku. Jak walczyła o to Polonia mieszkająca w USA
Polska jest w NATO od 1999 roku. Jak walczyła o to Polonia mieszkająca w USA Marek Szwadyn/ Polska Times

W 1991 roku rozwiązano Układ Warszawski. Niedługo potem, ówczesny prezydent Polski Lech Wałęsa poinformował sekretarza generalnego NATO, że jednym z priorytetów Polski, jest członkostwo w Sojuszu. Było to uzależnione od Senatu USA. Oczywiście Polska musiała spełnić wymogi, aby dołączyć do NATO, jednak decyzja należała do członków wyższej izby amerykańskiego Kongresu.

Amerykanie byli sceptyczni. Polonia jednak nie dała za wygraną

Polacy mieszkający w USA podjęli się przekonania amerykańskich elit, że członkostwo Polski w NATO wzmocni kraj, region Europy i uniezależni ich ojczyznę od wpływów Rosji. Amerykańcy politycy, czy politolodzy nie chcieli o tym słyszeć. Nie chcieli gorszyć stosunków z Gorbaczowem czy Jelcynem, którzy mieli wpływ na ówczesną demokratyzację Rosji.

Podczas wizyty prezydenta Billa Clintona z Polonią w Detroit w październiku 1995 roku. Clinton zapowiedział, że podczas szczytu NATO w 1996, kraje pragnące związać się z Sojuszem będą zaproszone do negocjacji akcesyjnych. Ważną rolę odegrali też Zbigniew Brzeziński, czyli były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w ekipie prezydenta Jimmiego Cartera, czy były szef Radia Wolna Europa Jan Nowak-Jeziorański.

Biden początkowo nie chciał, aby Polska dołączyła do NATO. Zmienił zdanie o 180 stopni

W Senacie do najpoważniejszych oponentów przyjęcia Polski i jej sąsiadów do NATO należał Republikanin Jesse Helms, szef komisji spraw zagranicznych inicjującej i mającej główny głos w przygotowywaniu międzynarodowych traktatów m.in. o rozszerzeniu NATO. Przeciwwagę w tej senackiej komisji stanowił, ale nie od razu, najważniejszy z zasiadających w niej Demokratów, Joe Biden, obecnie prezydent. Helms uważał, że rozszerzenie Sojuszu nie leży w najlepszym interesie Amerykanów. Podobne zdanie miał były doradca prezydenta Ronalda Reagana, historyk i sowietolog z Harvardu, prof. Richard Pipes.

Biden początkowo kategorycznie sprzeciwiał się rozszerzeniu NATO. Ówczesny senator powiedział wówczas, że Polska nie stanowiłaby wzmocnienia militarnego dla NATO, a jedna amerykańska dywizja pokonałaby ją w ciągu kilku godzin. Niedługo potem Biden zmienił swój pogląd o 180 stopni. Miał wówczas poznać historię Związku Sowieckiego i będących w jego orbicie krajów.

Polska dołączyła do NATO 12 marca 1999 roku, wraz z Czechami oraz Węgrami. Stało się to niemal dokładnie 50 lat po tym, gdy NATO zostało powołane do życia (4 kwietnia 1949 roku).

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl