Polska potęgą dyniową w Unii Europejskiej? Produkujemy jej najwięcej. W ciągu ostatnich lat zwiększył się popyt

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jednym z symboli jesieni jest dynia. W Polsce produkuje się jej coraz więcej.
Jednym z symboli jesieni jest dynia. W Polsce produkuje się jej coraz więcej. Szymon Starnawski/Polska Press
Polacy królują w uprawie dyni? Okazuje się, że tak. Od 2020 roku nasz kraj jest liderem w produkcji warzywa w Unii Europejskiej. Jak informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w ciągu ostatnich 10 lat produkcja ta wzrosła ośmiokrotnie, osiągając 400 tys. ton.

Spis treści

Uprawa dyni w UE

Według danych Eurostatu, na które powołuje się Biuro Analiz i Strategii KOWR, w latach 2014-2022 areał uprawy dyni w Polsce zwiększył się z 1,1 tys. ha do 8,9 tys. ha. Zwiększyły się nie tylko zasiewy, ale także krajowe zbiory, w 2014 r. wynosiło 48 tys. ton, w 2022 r. było to już ok. 400 tys. ton.

Tendencję wzrostową w unijnej produkcji widać od kilku lat. W 2022 r. ogólne zbiory osiągnęły ponad 1 mln ton. Udział Polski wyniósł blisko 40 procent. Znaczącymi producentami byli też Francuzi, Hiszpanie, Niemcy oraz Portugalczycy. Udział pierwszych pięciu wiodących producentów to prawie 90 procent.

- Rosnąca produkcja dyni w Polsce jest spowodowana zwiększającym się popytem konsumpcyjnym, a także stosunkową łatwością uprawy, która nie wymaga dobrych gleb i dużych nakładów na ochronę chemiczną. Dynię można przechowywać przez kilka miesięcy, a wiec można ją kupić także w okresie późnojesiennym i wczesnozimowym - wyjaśnia wiceszef KOWR Marcin Wroński.

Te dynie królują w Polsce. Ile kosztują?

W Polsce uprawia się głównie dwa gatunki dyń: zwyczajną i olbrzymią. W tym roku w Krajowym Rejestrze Odmian znajdowało się ok. 30 odmian warzywa, część ma przeznaczenie konsumpcyjne, część dekoracyjne. Dynie, oprócz tego, że trafiają do naszych kuchni lub zakładów przetwórczych, mogą być też wykorzystane w farmaceutyce lub jako pasza dla zwierząt.

- Dynia jest chętnie wykorzystywana do celów kulinarnych. Jest źródłem wielu witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. Zawiera dużo białka, błonnika pokarmowego, jest niskokaloryczna oraz lekkostrawna. Oprócz świeżej dyni możemy również kupić pestki dyni oraz olej z dyni, produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i fitosterole - wylicza Wroński.

Czas zbioru dyni zależy od jej odmiany. Sezon zwykle rozpoczyna się pod koniec sierpnia i trwa do końca października. Obecnie jest szczyt dyniowy, jest ich dużo i można je nabyć w warzywniakach, dyskontach czy supermarketach. Ceny na początku listopada są niskie. Na rynku hurtowym w Broniszach kosztują od 1,75 do 2,5-3 zł/kg.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl