Polska odda gaz innym państwom UE? „Nie powinno być zgody na solidarność gazową”

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Polska sprzeciwia się zmuszaniu krajów do dzielenia się gazem oraz decydowaniu na poziomie UE w sprawach bezpieczeństwa energetycznego państwa
Polska sprzeciwia się zmuszaniu krajów do dzielenia się gazem oraz decydowaniu na poziomie UE w sprawach bezpieczeństwa energetycznego państwa Fot. stockvault.net
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Rzońca powiedział, że nie powinno być polskiej zgody na solidarność gazową. Jak wyjaśnił, w ostateczności nasz kraj powinien sprzedawać gaz, a nie pozbywać się zasobów na potrzeby innych krajów za darmo.

W Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca podkreślił, że rząd powinien w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo obywateli w nadchodzącym sezonie grzewczym.

– Wypowiedzi pani Moskwy są jasne: nawet jeśli będzie próba zabrania nam tego gazu, to my się nie zgodzimy. Najpierw pomyślmy, jak powiedział prezes Kaczyński, o polskich rodzinach, firmach i przedsiębiorstwach. Idzie zima, zapewnijmy bezpieczeństwo. Najpierw Polski – mówił.

Polska nie zgadza się na przymus

Polska sprzeciwia się zmuszaniu krajów do dzielenia się gazem oraz decydowaniu na poziomie UE w sprawach bezpieczeństwa energetycznego państwa. Nasz kraj stoi na stanowisku, że taki instrument powinien pozostać dobrowolny.

– Nie zgadzamy się na jakiekolwiek obowiązkowe cele, którymi Komisja Europejska zobliguje kraje członkowskie do narażenia własnych odbiorców na ograniczenia dostaw gazu, aby zapewnić dostawy do przemysłu w innych państwach członkowskich – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W piątek Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. Daje ono możliwość ogłoszenia unijnego stanu alarmowego, w którym zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stawałoby się obowiązkowe.

Jeśli jednak dojdzie do znaczącego pogorszenia na rynku energii w UE, nowe rozporządzenie przewiduje wprowadzenie obowiązkowych oszczędności. Niedostosowanie się do tego zapisu oznaczałby uruchomienie identycznych procedur, jak w przypadku łamania unijnego prawa. Decyzji sprzeciwiły się Polska i Węgry.

Źródło: Polskie Radio 24

mac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 sierpnia, 10:29, Gość:

Tusek nakazuje, aby rzad wspomógł NIemcy gazem, oczywiscie i Trzaskowski, Hołownia też

A nasz genialny wódz potrafi tylko brać od Unii. Ale żeby się czymś podzielić? Na taką prośbę zareaguje śmiechem. Egoista to najłagodniejsze określenie takiej postawy. Niektórym to się podoba, bo sami tacy są.

G
Gość
Tusek nakazuje, aby rzad wspomógł NIemcy gazem, oczywiscie i Trzaskowski, Hołownia też
G
Gość
najbardziej domagaja sie tego Niemcy wydutkane przez Pucinka, a posłowie PiSu przestrzegali przed tym nie tylko Niemców... Polska nie powinna dzielić się gazem z Niemcami
Wróć na i.pl Portal i.pl