Polska na szybkiej ścieżce

Redakcja
Kolaż ze zdjęć zgłoszonych przez naszych czytelników i internautów do konkursu fotograficznego "Euroinspiracje"
Kolaż ze zdjęć zgłoszonych przez naszych czytelników i internautów do konkursu fotograficznego "Euroinspiracje"
Inwestycje realizowane z udziałem Funduszy Europejskich to szybszy o 15-20 proc. wzrost naszej gospodarki

Dzisiejszym dodatkiem specjalnym kończymy cykl "Eurokalejdoskop", w którym przez 20 tygodni opisywaliśmy wybrane projekty z naszego regionu, które zostały zrealizowane z dofinansowaniem Funduszy Europejskich. Staraliśmy się pokazać korzyści, jakie dzięki nim każdy z nas może zaobserwować w swoim najbliższym otoczeniu, w różnych dziedzinach życia. Opisywaliśmy m.in. inwestycje w ochronę zdrowia, transport, wsparcie dla przedsiębiorców i osób bezrobotnych, z obszaru kultury czy szkolnictwa. Mamy nadzieję, że dzięki tym publikacjom oraz konkursowi fotograficznemu, który towarzyszył cyklowi, nasi czytelnicy i internauci dowiedzieli się czegoś nowego o Funduszach Europejskich.

Warto na koniec spojrzeć na wpływ, jaki mają dotacje unijne na rozwój gospodarki nie tylko z perspektywy poszczególnych projektów czy nawet regionu, ale całego kraju. Ciekawych informacji o tym dostarcza przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego raport podsumowujący wdrażanie tzw. polityki spójności w latach 2007-2011. Eksperci prognozują, że największego wpływu wszystkich inwestycji na polską gospodarkę należy się spodziewać w latach 2013-2015. Choć wiele projektów jest jeszcze w trakcie realizacji i na ostateczną ocenę, na ile te przewidywania okażą się trafne, trzeba poczekać, to kilka faktów jest już bezspornych

Najważniejszym wskaźnikiem rozwoju danego kraju jest tempo wzrostu gospodarczego, które w Polsce w latach 2007-2011 było na poziomie 4,3 proc., podczas gdy średnia unijna wynosiła 0,5 proc. Jest to najwyższy wynik spośród wszystkich krajów członkowskich Unii. Według szacunków od 15 do 20 proc. tego wzrostu (czyli ok. 1 pkt proc.) to efekt inwestycji dotowanych z budżetu unijnego.

W raporcie MRR analizowane są kluczowe dziedziny, które mają wpływ na rozwój gospodarki i poprawę jakości życia obywateli. Jednym z obszarów szczególnie dotowanych przez Unię Europejską jest aktywizacja i wsparcie dla osób bezrobotnych i zwiększanie kompetencji pracowników. Cele te realizowane są przede wszystkim z pieniędzy programu Kapitał Ludzki. W latach 2007-2011 prawie milion bezrobotnych otrzymał różne formy wsparcia - brali oni udział w szkoleniach, korzystali z usług doradczych czy z poradnictwa zawodowego. Działania te nie poszły na marne, bo połowie z tych osób, czyli około 500 tys. bezrobotnych, w ciągu kolejnych sześciu miesięcy udało się założyć własną firmę lub znaleźć pracę. To nie tylko osobisty sukces pojedynczych osób, ale realna szansa na poprawę sytuacji materialnej kilkuset tysięcy rodzin.

Ponad 130 tys. osób otrzymało dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dzięki temu mogli nie martwić się na starcie o to, czy będą w stanie zarobić na ZUS, nie musieli się starać o coraz trudniej dostępne kredyty bankowe, mieli też zapewnione środki na zakup sprzętu czy materiałów potrzebnych do wykonywania swej pracy.

Przy dystrybucji pieniędzy w programie Kapitał Ludzki szczególną uwagę zwraca się na potrzeby grup społecznych, które są w wyjątkowo trudnej sytuacji. Pierwszą z nich są ludzie młodzi - absolwenci szkół, którzy jeszcze przed rozpoczęciem życia zawodowego zasilają szeregi bezrobotnych. Drugą grupą są osoby powyżej 50. roku życia. Dlatego ze środków programu Kapitał Ludzki 23 tys. osób w wieku do 25 lat i blisko 11 tys. osób po 50. roku życia otrzymało unijne dotacje na start własnej firmy.
Znaczną część funduszy zainwestowano także w opiekę zdrowotną. Pieniądze unijne wsparły zakup ponad 320 ambulansów. Z ich udziałem wybudowano, zmodernizowano i wyposażono setki oddziałów szpitalnych, ratowniczych czy przychodni, z których korzysta około 2,4 mln pacjentów. Nowoczesny sprzęt medyczny zakupiony z budżetu unijnego pozwoli na wykonanie ponad 9 mln badań specjalistycznych rocznie. Fundusze wspierają także kształcenie personelu medycznego, pielęgniarek, pracowników ratownictwa medycznego i lekarzy, zwłaszcza w tych specjalizacjach, w których brakuje fachowców. Ze studiów pomostowych skorzystało lub korzysta 19 tys. pielęgniarek, a ponad 700 lekarzy ukończy specjalizacje onkologiczne, kardiologiczne i medycyny pracy.

Rozwój nowoczesnej, konkurencyjnej gospodarki jest niemożliwy bez innowacji. Dlatego Unia Europejska kładzie wielki nacisk na wspieranie innowacyjnych projektów, a w kolejnych latach środki przeznaczane na ten cel będą jeszcze większe. Ale już Fundusze Europejskie pozwoliły na modernizację prawie 700 laboratoriów badawczych w instytucjach naukowych. Dofinansowano także ponad 360 projektów badawczych prowadzonych przez instytucje i ponad 500 projektów z zakresu badań i rozwoju w przedsiębiorstwach.

Od lat słusznie narzekamy na stan polskich dróg i choć sytuacja wciąż nie jest idealna, to jednak w ostatnich latach i w tej dziedzinie działo się i dzieje sporo. Zwiększyła się długość autostrad do ponad 1000 km i dróg ekspresowych, których mamy już ponad 700 km. Dużo większe zmiany zaszły jednak w sieci dróg wojewódzkich, powiatowych czy gminnych, których ponad 8,5 tys. km jest modernizowanych lub budowanych od nowa. Dotacje unijne pomogły także zakupić 1800 nowych autobusów i tramwajów.

Kolejnymi obszarami mocno dofinansowanymi z unijnego budżetu są ochrona środowiska i energetyka. Realizuje się głównie projekty infrastrukturalne, buduje i modernizuje oczyszczalnie ścieków, sieci wodno-kanalizacyjne, wysypiska, spalarnie i sortownie odpadów. Około 350 realizowanych projektów dotyczy poprawy jakości powietrza. Z funduszy unijnych korzystają także rezerwaty przyrody i parki narodowe. Inwestycje te nie tylko pomagają chronić przyrodę, ale poprawiają komfort życia mieszkańców. Z pieniędzy unijnych sfinansowano m.in. budowę 155 nowych oczyszczalni ścieków, wyremontowano bądź zmodernizowano ponad 20 tys. km sieci kanalizacyjnej i prawie 5,5 tys. km sieci wodociągowej. Na samo bezpieczeństwo energetyczne przeznaczono ponad 3,5 mld zł. Unia dofinansowała także kilkaset projektów związanych z popularyzacją odnawialnych źródeł energii.

Wymienione liczby robią wrażenie i pokazują skalę zmian, jakie zaszły w Polsce w ostatnich latach. Wiele jednak pozostaje nadal do zrobienia. Infrastruktura kolejowa, system opieki zdrowotnej, edukacja i opieka przedszkolna to nadal dziedziny, które zdecydowanie wymagają jeszcze dużych nakładów pracy i dużych pieniędzy. Miejmy nadzieję, że fundusze, które Polska otrzyma w nadchodzącym okresie, pomogą poprawić sytuację w tych najbardziej newralgicznych obszarach.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wyniki
gdzie mozna zobaczyc wyniki konkursu?
k
kamillo
Jak to wszystko jest za unijne pieniądze to ja jestem ciekaw na co idą nasze podatki, skoro i tak nadal służba zdrowia, policja, emerytury itd. są nadal niedofinansowane a dziura budżetowa rośnie. Strach pomyśleć gdzie byśmy byli gdyby tych dotacji nie było... chyba w czarnej d.
Dodaj ogłoszenie