"Polska gospodarka okazała się odporna na kryzys 2008r. , obecne zawirowania może znieść równie dobrze"

Redakcja
Piotr Gębala, prezes zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego
Piotr Gębala, prezes zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego
- Polska gospodarka okazała się odporna na kryzys roku 2008 i wydaje się, że może również dobrze znieść obecne zawirowania. Stało się tak w dużej mierze dzięki przedsiębiorczości i optymizmowi Polaków - mówi Piotr Gębala, prezes zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego.

Na czym polega działalność misyjna KFK na rynku venture?
Misją KFK jest ułatwianie dostępu do kapitału polskim małym i średnim przedsiębiorstwom. KFK realizuje tę misję poprzez inwestowanie w fundusze podwyższonego ryzyka (ang. Venture Capital). Fundusze finansowane są przez KFK wspólnie z inwestorami prywatnymi. Wiarygodność inwestorów badana jest bardzo skrupulatnie, co zapewnia najwyższą jakość kapitału finansowego. Kapitał intelektualny dostarczany jest przez zespoły profesjonalistów zarządzających funduszami. Ich zadaniem jest nie tylko wybór przedsiębiorstw, w które fundusz lokuje środki, ale również aktywne wspieranie rozwoju tych firm. Jakość zespołu zarządzającego funduszem jest podstawą decyzji KFK o inwestycji w dany fundusz, więc przedsiębiorcy pozyskujący kapitał od funduszu z portfela KFK mogą liczyć na wiarygodnego i aktywnego partnera o dużym doświadczeniu w biznesie, a szczególnie w finansach. Dostępność kapitału (ang. smart capital) od funduszu VC jest dla polskich przedsiębiorców ograniczona. Wartość inwestycji w małe i średnie przedsiębiorstwa dokonywane przez fundusze podwyższonego ryzyka w relacji do Produktu Krajowego Brutto od wielu lat plasuje nas w ogonie państw członkowskich Unii Europejskiej. Działalność KFK przyczynia się do zmiany tej sytuacji, małe i średnie przedsiębiorstwa, szczególnie te na wczesnym etapie rozwoju, powinny mieć znacznie łatwiejszy dostęp do kapitału.

Jak wyjaśnić swoisty fenomen, iż fundusze z jednego z najbardziej rozwiniętych rynków venture (Izraela) ubiegają się o środki kapitałowe w Polsce?
Polska gospodarka okazała się odporna na kryzys roku 2008 i wydaje się, że może również dobrze znieść obecne zawirowania. Stało się tak w dużej mierze dzięki przedsiębiorczości i optymizmowi Polaków. Nasi partnerzy zagraniczni - w portfelu KFK są dwa podmioty zarządzanie przez międzynarodowy zespół - widzą w tych fundamentach rozwoju Polski dużą szansę na wysokie zwroty z inwestycji.

Dotychczas polskie fundusze VC nie miały spektakularnych sukcesów w kreowaniu globalnych liderów. Dwa fundusze, w które zainwestował KFK: Giza Polish Ventures i Nomad stawiają sobie za cel wsparcie ekspansji międzynarodowej. Posiadają międzynarodową sieć kontaktów i wszystkie niezbędne kompetencje aby te plany zrealizować, a z drugiej strony potencjalnych spółek, nie brakuje…

Czy Polska południowo-wschodnia posiada wystarczająco dobre perspektywy związane z rynkiem venture?
Na mapie Polski z całą pewnością można wskazać kilka wyróżniających się miast, które posiadają ciekawe pod względem inwestycyjnym walory, wśród nich jest Kraków. Miasto to prowadzi wyjątkowo aktywną politykę przyciągającą inwestorów, a szerokie zaplecze akademickie i ogromny potencja intelektualny oraz liczne przedsiębiorstwa działające w regionie umożliwiają dotarcie do wykwalifikowanej i doświadczonej kadry specjalistycznej i menedżerskiej. Kraków ma szanse stać się najważniejszym miastem dla Venture Capital w Polsce.

W pozostałych województwach sytuacja również zmienia się na korzyść. Wyjątkową szansę na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw południowo-wschodniej Polsce daje ogłoszony ostatnio konkurs przez KFK. Na wsparcie inwestycji w tym konkursie przeznaczono co najmniej 60 mln zł. Pieniądze ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy trafią do firm za pośrednictwem funduszy kapitałowych. Na udział kapitałowy mogą liczyć fundusze, które zainwestują w innowacyjne firmy o wysokim potencjale rozwoju i po części ulokują kapitał w południowo-wschodnich regionach. Chodzi o województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie. Założeniem programu, jest aby możliwie dużo środków zostało zainwestowanych w tych regionach, dlatego w konkursie preferowane będą oferty zakładające w strategii inwestycyjnej aktywne poszukiwanie projektów inwestycyjnych w tych czterech województwach.
Jakie dziedziny gospodarki/przemysłu należy uznać za innowacyjne z punktu widzenia preferencji inwestycyjnych KFK?
Innowacyjne są określone osoby lub przedsiębiorstwa, nie branże. Nawet w branży z długimi tradycjami można coś wymyślić, co zrewolucjonizuje. KFK nie narzuca branż, w które fundusze mają inwestować. KFK udziela wsparcia finansowego funduszom kapitałowym, które inwestują w mikro-, małych i średnich przedsiębiorców mających siedzibę w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorców innowacyjnych, prowadzących działalność badawczo-rozwojową i przedsiębiorców o dużym potencjale rozwoju. Wśród funduszy portfelowych KFK dominują fundusze nastawione na TIME (Telecommunication, Internet, Media, Entertainment), dwa fundusze koncentrują się na komercjalizacji badań naukowych. W kręgu zainteresowań funduszy znajdują się również usługi medyczne oraz inne mniejsze branże.

Fundusze venture Programu Szwajcarskiego szansą dla Polskiej Doliny Lotniczej?
Branża lotnicza jest bardzo kapitałochłonna. Fundusze wsparte przez KFK mogą w jedną firmę zainwestować nie więcej niż 1,5 mln EUR, a więc raczej powinny one lokować kapitał w przedsiębiorstwa świadczące usługi zewnętrzne dla większych firm. Branża lotnicza praktycznie nie mogłyby funkcjonować bez stosowania zaawansowanych rozwiązań informatycznych. Przestrzeń powietrzna jest kontrolowana i zarządzana z użyciem zaawansowanych systemów radarowych, duże zastosowanie mają informatyczne systemy bezpieczeństwa. Przykładów zastosowania rozwiązań informatycznych w branży lotniczej są setki, a więc Polska Dolina Lotnicza chociażby pod względem nowych technologii, może być miejscem interesującym dla inwestorów poszukujących nowych możliwości lokowania kapitału. Małe i średnie przedsiębiorstwa na całym świecie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu gospodarki, są źródłem wzrostu i innowacyjności we wszystkich branżach, także lotniczej.

Lokalni przedsiębiorcy też mają szanse stworzyć inicjatywy które uzyskają wsparcie KFK?
Niektórzy partnerzy zarządzający funduszami VC, w które zainwestował KFK, wcześniej prowadzili własne przedsiębiorstwa. Takie doświadczenia są bardzo cenne, gdyż fundusze nie tylko dostarczają kapitał, ale wspierają firmy wielu obszarach związanych z jej funkcjonowaniem, budując w ten sposób wartość firmy. Przedsiębiorcy mogą sami bezpośrednio uczestniczyć w tworzeniu funduszy VC i pozyskiwać kapitał z KFK na zwiększenie skali działalności inwestycyjnej w ich regionie.

***

Piotr Gębala - Prezes Zarządu, Krajowy Fundusz Kapitałowy S.A. (KFK)
Od ponad 16 lat związany z branżą finansową. Realizował projekty inwestycyjne na rynku niepublicznym. Pełnił funkcję Dyrektora Inwestycyjnego/Członka Zarządu w Lubelskim Funduszu Kapitałowym Spółka z o.o. a następnie Dyrektora Inwestycyjnego/Członka Zarządu w funduszu venture capital HALS - wspólnym projekcie Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. i British Know How Fund. Był członkiem CRESCENDO Thematic Network - projektu Unii Europejskiej zakładającego stworzenie międzynarodowej platformy wymiany doświadczeń pomiędzy specjalistami z branży Venture Capital / Private Equity (VC/PE).

Posiada rozległą wiedzę i doświadczenie w zarządzaniu funduszami, analizowaniu projektów, due diligence i monitoringu rynku PE/VC w Polsce. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie (UMCS Lublin). Funkcję Prezesa Zarządu KFK pełni od grudnia 2005. Zarządzany przez Piotra Gębalę Krajowy Fundusz Kapitałowy zainwestował dotychczas w 11 funduszy VC o łącznej kapitalizacji ponad 740 mln zł.

Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie