Polska, Francja i Estonia apelują do Komisji Europejskiej. Chodzi o „pilne zwiększenie gotowości obronnej”

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W liście zwrócono uwagę, że zdaniem ekspertów i służb wywiadowczych Rosja prędzej czy później odbuduje swoje siły
W liście zwrócono uwagę, że zdaniem ekspertów i służb wywiadowczych Rosja prędzej czy później odbuduje swoje siły PAP/Darek Delmanowicz
Polska, Francja i Estonia zaapelowały we wspólnym liście do Komisji Europejskiej o mobilizację „konkretnego” finansowania projektów zbrojeniowych w Unii Europejskiej. „Era dywidendy pokojowej dobiegła końca i wkroczyliśmy w decydującą dekadę dla bezpieczeństwa europejskiego, która wymaga od nas pilnego zwiększenia naszej gotowości obronnej” – czytamy w liście.

Spis treści

Trzy państwa apelują o pilne zwiększenie gotowości obronnej

Warszawa, Paryż i Tallin we wstępie dokumentu, który widziała PAP, informują, że „era dywidendy pokojowej dobiegła końca i wkroczyliśmy w decydującą dekadę dla bezpieczeństwa europejskiego, która wymaga od nas pilnego zwiększenia naszej gotowości obronnej”.

W liście zwrócono uwagę, że zdaniem ekspertów i służb wywiadowczych Rosja prędzej czy później odbuduje swoje siły, a ożywienie unijnego przemysłu obronnego oraz nabywanie przez państwa członkowskie amunicji i zdolności bojowych ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia efektu odstraszającego, a szerzej dla lepszego przygotowania do stawienia czoła wyzwaniom dotyczącym bezpieczeństwa.

Polska, Francja i Estonia wzywają do finansowania zbrojeń

Polska, Francja i Estonia oceniły, że plan finansowania projektów w sprawie obronności powinien zostać opracowany jak najszybciej i „wsparty odpowiednim finansowaniem”. Wzywają Komisję Europejską do przedstawienia „konkretnych” opcji finansowania, zwłaszcza na okres poprzedzający kolejny budżet unijny.

„Niewystarczające finansowanie obecnie będzie oznaczać jedynie wyższe wydatki w późniejszym terminie” – podkreślono w liście.

W kwestii strategii Komisji Europejskiej Polska, Francja i Estonia informują, że aby pomóc w przezwyciężeniu luk w zakresie inwestycji w dziedzinie obronności oraz zapewnić mocne podstawy unijnemu przemysłowi obronnemu, strategia powinna poprawić długoterminowe zdolności przemysłu obronnego UE do zaspokajania potrzeb sił zbrojnych państw unijnych i poprawić zdolności do szybkiego zwiększania produkcji w czasach kryzysów.

Jak powinna wyglądać strategia?

Strategia – zdaniem Warszawy, Paryża i Tallina – powinna też wspierać zwiększenie w państwach członkowskich poziomu zapasów amunicji i kluczowych systemów uzbrojenia oraz zwiększać przewagę konkurencyjną UE i jej państw członkowskich w zakresie technologii i innowacji wojskowych i podwójnego zastosowania. Podkreślono też konieczność zachęcenia Ukrainy do udziału w inicjatywach UE w zakresie przemysłu obronnego.

Ponadto – w ocenie Polski, Francji i Estonii – UE mogłaby zmobilizować finansowanie projektów w zakresie infrastruktury obronnej, które państwom członkowskim trudno jest rozwijać samodzielnie, np. zdolności w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl