Polska dogania świat na 28 tysięcy sposobów

Redakcja
Poddasze budynku popegeerowskiego w Nowym Łupkowie, woj. podkarpackie. Po otrzymaniu unijnej dotacji jest on obecnie rozbudowywany na centrum turystyczne. Planowane otwarcie - wiosną 2013 roku. Zdjęcie jest alegorią naszych czasów. "Moment otrzymania dotacji - wizja świetlanej przyszłości" - pisze kolejna zwyciężczyni konkursu.
Poddasze budynku popegeerowskiego w Nowym Łupkowie, woj. podkarpackie. Po otrzymaniu unijnej dotacji jest on obecnie rozbudowywany na centrum turystyczne. Planowane otwarcie - wiosną 2013 roku. Zdjęcie jest alegorią naszych czasów. "Moment otrzymania dotacji - wizja świetlanej przyszłości" - pisze kolejna zwyciężczyni konkursu. Natalia S.
Finansowany ze środków europejskich program Innowacyjna Gospodarka jest jednym z sześciu programów krajowych realizujących Narodową Strategię Spójności. Zarządza nim Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przy współpracy Ministerstwa Gospodarki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Program jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy chcą poszerzyć swoją działalność o innowacyjne działania związane z badaniami i rozwojem, wdrażają nowoczesne technologie czy innowacyjne produkty, chcą stosować nowe technologie informacyjne i komunikacyjne.

Jednak nie tylko przedsiębiorcy mogą być beneficjentami projektów w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Po dofinansowanie z tego źródła mogą sięgnąć także instytucje otoczenia biznesu, jednostki badawcze i naukowe oraz instytucje administracji publicznej. Dla wszystkich beneficjentów przeznaczono w ramach programu dofinansowanie w kwocie ponad 10 mld euro. Prawie 8,66 mld z tej sumy pochodzi z kasy unijnej, konkretnie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), a pozostałe środki dopłaci budżet państwa.

Do końca czerwca tego roku na liście projektów, którym przyznano dofinansowanie z programu Innowacyjna Gospodarka, znalazło się aż ponad 28 tys. pozycji, podpisano ponad 9,7 tys. umów o dofinansowanie, a udział środków unijnych w kwocie dofinansowania wyniósł prawie 27 mld zł.

W programie Innowacyjna Gospodarka kładzie się szczególny nacisk na zacieśnienie współpracy nauki i przemysłu, wykorzystanie wyników badań naukowych w bieżącej działalności firm, a przez to zwiększenie konkurencyjności zarówno partnerów biznesowych, jak i samych instytucji naukowych. Te ostatnie, korzystając z unijnego dofinansowania, zyskują często specjalistyczny sprzęt i infrastrukturę techniczną. Pozwala im to na efektywniejszą współpracę w ramach międzynarodowych organizacji naukowych, a także na zaoferowanie swoich usług przemysłowi.

Innowacyjność to jednak nie tylko kosmiczne technologie, ultranowoczesne rozwiązania produkcyjne czy laboratoria przyszłości. Wspierane są także rozwiązania marketingowe, administracyjne czy organizacyjne, które przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności danej firmy, samorządu czy jednostki naukowej, a tym samym całej polskiej gospodarki. Nie ma też ograniczenia branżowego - jedynym założeniem jest to, że dofinansowane projekty nie mogą być innowacyjne w skali mikro - np. w skali danego regionu, ale w skali całego kraju.

Powyżej przedstawiamy przykłady innowacyjnych projektów z naszego województwa, warto jednak zwrócić uwagę, że efekty tych projektów mają znaczenie nie tylko dla gminy, w której dany projekt jest realizowany. Wybraliśmy takie przykłady, których efekty mogą być bliskie i wyobrażalne nawet dla tych z nas, którzy nie są za pan brat z nowymi technologiami.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie