Polska Akademia Nauk rusza na wojnę z minister Kudrycką

  Polska Akademia Nauk rusza na wojnę z minister Kudrycką

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kilkuset profesorów związanych z Polską Akademią Nauk - wśród nich Henryk Samsonowicz, Edmund Wnuk-Lipiński, Karol Modzelewski, Andrzej Paczkowski, Jerzy Szacki - protestuje przeciw reformom forsowanym przez minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbarę Kudrycką. Jak dowiedziała się "Polska", wystosowali list do Donalda Tuska, w którym poprosili go o interwencję. Oprócz tego w PAN-ie zawiązała się Inicjatywa Obywatelska Instytutów należących do akademii, która stara się wpłynąć na przyjmowane przepisy.
  * Kudrycka: Proponujemy wsparcie dla prywatnych uczelni
  * Kudrycka rozbija naukowe klany

  - Nauka nie jest luksusem, lecz motorem napędowym rozwoju, dlatego zależy nam, by działo się w niej jak najlepiej. Tymczasem proponowane przez ministerstwo zmiany prowadzą do degeneracji PAN-u. Politycy są przekonani, że polska nauka jest słaba i dokonują nierozważnych cięć - mówi "Polsce" prof. Edmund Wnuk-Lipiński, który jako przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Studiów Politycznych PAN podpisał się pod listem do premiera.

  Obecnie w sejmowej podkomisji do spraw nauki i szkolnictwa wyższego trwa dyskusja nad ostatnimi fragmentami zmian w przepisach, jakie forsuje resort nauki w ramach wielkiego pakietu reformy nauki polskiej oraz szkolnictwa wyższego. - Niestety, na forum podkomisji nie udało nam się przebić z naszymi postulatami. Dlatego napisaliśmy list do premiera - przyznaje prof. Krzysztof Gawlikowski, jeden ze współtwórców tego listu.

  Profesorowie protestują przeciwko zmianom w sposobie nadawania tytułów naukowych: doktoratów i habilitacji. Teraz o przyznaniu habilitacji ma decydować siedmioosobowa komisja. Aż pięciu jej członków musi mieć międzynarodową renomę. - Tylko skąd wziąć takich ekspertów na polonistyce? - ironizuje prof. Gawlikowski. Rada wydziału, która wcześniej decydowała o habilitacjach, teraz będzie musiała zatwierdzić decyzje komisji. "Rada, która nie zatwierdzi decyzji wspomnianej komisji, może zostać karnie rozwiązana. Otwiera to drogę do decyzji arbitralnych i opartych na niejasnych kryteriach, łatwo poddających się rozmaitym manipulacjom" - napisali naukowcy w liście do Tuska.

  Ich obawy budzi także ograniczenie roli rad naukowych. Obecnie one w dużej mierze decydują m.in. o obsadzaniu poszczególnych stanowisk na uczelniach. Po wejściu reformy w życie będą miały tylko głos doradczy, natomiast decyzje podejmować będą szefowie poszczególnych jednostek. Oprócz tego ograniczania samorządności naukowców Ministerstwo Nauki zmienia także system finansowania badań. - Nowe przepisy sprawią, że będzie mniej pieniędzy na badania podstawowe. Poza tym wprowadzany system utrudni prace naukowcom. Według jego założeń nawet Kopernik musiałby uzasadnić, w jaki sposób jego praca wpłynie na gospodarkę - podkreśla prof. Henryk Samsonowicz.

  Profesorowie obawiają się także o przyszłość PAN. "Wydaje się konieczne przeprowadzenie w trybie pilnym nowelizacji ustawy o PAN, zanim ta instytucja ulegnie trudnej do odwrócenia dekompozycji. A przypomnieć warto, że według najnowszego rankingu SCImage instytucja ta zajmuje 72. pozycję w świecie, podczas gdy czołowe polskie uczelnie zajmują miejsca od 365. do 501. PAN jest zatem jedyną polską instytucją naukową reprezentującą przyzwoity poziom światowy, co nakazuje traktowanie jej jako naszego dobra narodowego" - napisali w liście do premiera. Ich troskę budzi przede wszystkim zmiana sposobu finansowania prac akademii, zwłaszcza płac dla jej pracowników. Do tej pory profesorowie otrzymywali pensje poniżej średniej krajowej, asystenci mogli liczyć na 1,2 tys. zł. Zmiany sprawią, że tych pieniędzy będzie jeszcze mniej.
  « 2

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo