Polscy emeryci mieszkają w miejscach nieprzystosowanych do potrzeb osób starszych

AIP
Robert Kowalski
Aż 45,3 proc. emerytów nie zamierza zmieniać swoich dotychczasowych mieszkań mimo wysokich kosztów utrzymania. To jeden z wniosków badania PolSenior dotyczącego ekonomicznych, socjologicznych, medycznych i psychologicznych aspektów starzenia się ludności w Polsce. Choć od badania minęło już kilka lat, większość wniosków wciąż pozostaje w mocy. Jak mieszkają polscy seniorzy? Jakie nieruchomości posiadają? Dlaczego większość z nich nie deklaruje chęci sprzedaży lub zamiany mieszkania celem korzystania z uzyskanych środków pieniężnych?

Z badania PolSenior wynika, że 24 proc. seniorów nie ma bieżącej ciepłej wody, a tylko 49 proc. posiada balkon lub taras. Respondenci, zapytani o przystosowanie mieszkań do potrzeb osób starszych przyznają w większości, że nie posiadają wielu udogodnień, a jedną z przyczyn są koszty. Tylko 3,9 proc. ma uchwyty i poręcze zamontowane w łazience, 3,8 proc. podjazd dla osób niepełnosprawnych, 3,7 proc. urządzenia domowe do ćwiczeń i rehabilitacji, a 2,4 proc. podłogę antypoślizgową. – Seniorzy borykają się z problemami finansowymi, a dużą część emerytury przeznaczają na czynsz i inne opłaty związane z mieszkaniem. Bieżące koszty utrzymania lokum są z perspektywy seniorów bardzo wysokie, nie mówiąc o remontach, czy innych inwestycjach związanych z wymianą okien czy przystosowaniem pomieszczeń do potrzeb osób starszych – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Jak się okazuje bariery przed wychodzeniem z domu napotyka ponad 40 proc. seniorów. Wśród najczęściej spotykanych są wysokie i strome schody (52,6 proc.), brak windy (47,8 proc.), brak podjazdu dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim (30,3 proc.).

Z danych GUS wynika, że przeciętna emerytura w Polsce kształtowała się na początku tego roku na poziomie niespełna 2155 zł. Badania pokazują, że seniorzy nie mają zbyt wielu oszczędności na starość, a większość z emerytów boryka się z długami. Jak wskazuje KRD przeciętny dług polskiego seniora to ponad 12 tys. zł. – Niejednokrotnie to właśnie nieruchomość jest jedynym aktywem osób starszych. Z najnowszego raportu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że aż 80 proc. seniorów posiada na własność nieruchomość. Niestety wielu z nich nie wie jak uwolnić kapitał zamrożony w nieruchomości bez konieczności opuszczania swojego mieszkania lub domu. – podsumowuje Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Obejrzyj wideo:

Rynek ebików w Polsce jeszcze raczkuje, ale to się zmienia. Szybko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl