Polscy badacze dokonali odkrycia. Ścięgna dinozaurów były podobne jak u ptaków

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Pterozaur, czyli przodek dzisiejszych ptaków
Pterozaur, czyli przodek dzisiejszych ptaków Pixabay/mrganso
Według polskich paleontologów ścięgna u ptaków są bardzo podobne do tych, jakie miały dinozaury. Mało tego, ścięgna prehistorycznych jaszczurów przechodziły kostnienie, tak jak ptaków - takie informacje zostały opublikowane w „Zoological Journal of the Linnean Society”.

Według paleontologów, kości dinozaurów, jak i ptaków, zawierały podobne naczynia krwionośne czy komórki w ciele. Miały też kolagen. Jakby tego było mało, ścięgna dinozaurów ulegały kostnieniu, czyli procesowi, w którym za życia zwierzęcia tkanki miękkie ulegają mineralizacji i zamieniają się w kość.

„Wyniki naszych badań udowadniają, że schemat procesu mineralizacji ścięgien oraz proces różnicowania się komórek i tkanek dinozaury dzielą ze współczesnymi ptakami” - wyjaśnia PAP kierownik zespołu, dr Dawid Surmik z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Ścięgna to elementy, które łączą mięśnie z kośćmi. U większości kręgowców, ścięgna są giętkie i elastyczne. U dinozaurów w niektórych ścięgnach zachodził proces kostnienia.

Według dr. Surmika, kostnienie ścięgien prowadziło do powstania struktur typowych dla kości, np. wtórnych osteonów oraz komórek przypominających komórki kostne (odpowiedzialnych za wymianę substancji odżywczych w kości).

Kostnienie w obecnych czasach występuje u wielu ptaków, chociażby u indyka.

Jak wyglądało to badanie. Co udało się odkryć?

Niestety, badanie naukowców miało charakter niszczący, a co za tym idzie, badacze nieodwracalnie zniszczyli badane materiały. Użyto bardzo małej liczby próbek. Kolejne czynności zostały zaplanowane bardzo szczegółowo.

Próbki skamieniałych ścięgien były rozpuszczane w specjalnym roztworze chemicznym. Wszystko po to, aby usunąć fosforan. W wyniku rozpuszczenia kości, otrzymano maluteńkie skamieniałe fragmenty naczyń krwionośnych i przyczepione do nich komórki. Naukowcy użyli do ich analizy mikroskopów, w tym skaningowego mikroskopu elektronowego oraz mikroskopu sił atomowych.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl