Połowa Polaków chce wycofania zmian w sądownictwie

Leszek Rudziński
Lukasz Gdak
Rząd nie powinien czekać na werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i już teraz wycofać się ze zmian wprowadzonych w wymiarze sprawiedliwości. Tak uważa niemal połowa Polaków - wynika z sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Komisja Europejska skierowała przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chce ona nie tylko, by TSUE zbadał czy zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym gwarantują zapisaną w traktatach niezależność sądownictwa, ale też by dokonał zabezpieczenia, czyli prewencyjnie zatrzymał skutki zmian wprowadzonych przez PiS.

Z sondażu SW Research wynika, ze 47 proc. Polaków uważa, że nasz rząd powinien wycofać się ze zmian w ustawie o SN nie czekając na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Przeciwnego zdania jest prawie 30 proc. badanych. Z kolei zdanie w sprawie nie miał co czwarty respondent.

Jak informuje portal częściej za pomysłem wycofania się ze zmian w ustawie o SN przed orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE są mężczyźni (50 proc.), osoby powyżej 50 lat (53 proc.) oraz badani o wykształceniu podstawowym/ gimnazjalnym (50 proc.). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie powyżej pięciu tys. zł (56 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (60 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
krzyzak13
idzcie do belgi na pielgrzymke , po drodze jest berlin , i caly czas placzcie , was juz nie ma ,,,,,bay bay
M
Mirror
Gdyby wyniki sondażu były prawdziwe, platforma wygrywałaby wybory w cuglach. Czyli sondaż jest wyssany z palca.
g
gosc
Normalni ludzie nie chcą upolitycznienia sądów, cała reszta zbieraniny i nieudaczników chce oddać się
całkowicie znów partyji, żeby ta mogła gnębić tych pierwszych.
S
SzKODniki
W naszym panstwie za rządów pozlodziejpslbyleprzywladzy taki kretyn jak schetyna byl ministrem sprawiedliwości. To o co więc chodzi. To tak jak kominiarz w piekarni robił. Won z niemiecką narracją i nauczaniem Polaków jak mamy żyć. Won z kasta sprzedajnych złodzieii w togach. Grzegorz schetyna najlepszy przykład kretyna, grzegorz schetyna najlepszy przykład kretyna! Rozlicz się ze Śląskiem Wrocław zlodzieju WKS
D
Dan
mężczyźni (50 proc.), osoby powyżej 50 lat (53 proc.) oraz badani o wykształceniu podstawowym/ gimnazjalnym (50 proc.). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie powyżej pięciu tys. zł (56 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (60 proc.).

Czyli sama elyta społeczeństwa, jest przeciwko zmianom....
To robimy dalej wodę z mózgu obywatelom. Może się przyłączą młodsi i lepiej wykształceni....
E
Ewa
Te wyliczanki w artykule to na zamówienie kodu ?Zmiany powinny być bardziej radykalne i szybsze tempo mile widziane .
D
Dan
100% z tej połowy wie o co chodzi w tych zmianach... Tiaaa
a
antydebee/
tylko oni (plus część środowiska sędziowskiego) są za odwróceniem zmian - więc nie kłamcie że prawie połowa społeczeństwa tego chce ! nikt inny nie chce powrotu starego systemu...
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Połowa Polaków chce wycofania zmian w sądownictwie
M
Marek z Krakowa
A co ma Bruksela do naszego sądownictwa. Nikt ich nie wybierał, więc nie mają decydować w naszych sprawach.
N
NO.
Nieprawda, zmian w sądownictwie chce tylko stary resort, ich rodziny i kilkunastu
sędziów, TW i wszyscy ci co o nich na razie nic nie wiemy. To przekleństwo układu
Magdalenki i kreski śp. Pana Mazowieckiego !
G
Gość
tak jak ty kodziarzu, nie wypisuj bzdur i nie rob z siebie glupa. Taki Polak jestes jak ci na zdjeciach ktorym odebrano emeryturki resortowe ? Wszyscy won, slyszales to haslo ? I tyle w temacie.
G
Gość
Nie przeczę, że pewne reformy sadownictwa są potrzebne, ale to, co robi PiS, to są reformy na gorsze, polegające m. in. na podporządkowaniu całego sądownictwa rządowi (czyli organowi, który NIE jest powoływany w wyborach bezpośrednich przez naród), przy czym Trybunał Konstytucyjny został w praktyce całkowicie upolityczniony. Także kodeksy pozostawiają wiele do życzenia, np. kary są nieadekwatne do czynów - albo rażąco wysokie, albo zbyt łagodne. Przykładowo, skandalem jest, żeby za samo niezatrzymanie się do kontroli drogowej szło się na 5 lat do więzienia. Za co? Za panikę? Za strach przed policjantem (trudno się nie bać kogoś, kto ma przy sobie broń - niejeden człowiek zginął od policyjnej kuli)! Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej nigdy nie powinno grozić więzienie (chyba, że przy tym kierowca umyślnie potrąci policjanta, ale policjant nie powinien być traktowany jako ważniejszy od innych ludzi), lecz mandat i punkty karne. Także samo przyjęcie łapówki (podkreślam - samo), nie będące jej żądaniem nie powinno być karane więzieniem, lecz bardzo wysoką grzywną oraz sądowym zakazem zajmowania określonych stanowisk (wykonywania określonych zawodów). Natomiast powinny być wyższe kary za grube kradzieże, rabunki, zgwałcenia, okrutne pobicia itd. A premier powinien trafiać przed sąd nawet za przekroczenie dopuszczalnej szybkości o 1 km/h czy za użycie wyrazu na literę k., d., czy innego wulgaryzmy.
Wróć na i.pl Portal i.pl