Połowa hoteli nie przekroczyła frekwencji 30 proc. Hotelarze obniżają ceny. Na jakie rabaty można liczyć? Nadzieja w bonie turystycznym?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdecydowana większość otwartych hoteli realizuje niższe ceny niż w roku ubiegłym.
Zdecydowana większość otwartych hoteli realizuje niższe ceny niż w roku ubiegłym. Szymon Starnawski/ Polska Press
Jak wynika z danych Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego na początku lipca co drugi hotel w Polsce odnotował frekwencję poniżej 30 proc. Zdecydowana większość hoteli oferuje niższe ceny za pokój w porównaniu do analogicznego okresy w zeszłym roku.

93 proc. hoteli wznowiło działalność- wynika z ankiety IGHP. Jak czytamy w komunikacie, pomimo tego, że w czerwcu liczba gości w hotelach zwiększyła się w porównaniu do maja br., to średnia frekwencja w hotelach wciąż pozostaje na niskim poziomie. 6 na 10 obiektów odnotowało średnią frekwencję poniżej 30 proc. W pierwszym tygodniu wakacji (29 czerwca - 5 lipca) wskaźniki wzrosły, ale nadal połowa hoteli nie przekroczyła frekwencji 30 proc.

Zdecydowana większość otwartych hoteli realizuje niższe ceny niż w roku ubiegłym. W czerwcu było to 60 proc. obiektów, z czego 40 proc. zanotowało spadki wyższe niż o 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jednocześnie 1/5 hoteli utrzymała ceny na zeszłorocznym poziomie- czytamy.

Kolejną niepokojącą daną za raportu IGHP jest niski poziom odwiedzalności przez zagranicznych turystów. Udział poniżej 10 proc. odnotowało 93 proc. hoteli. Podobnie wygląda sytuacja z gośćmi konferencyjnymi, których udział nie przekracza 10 proc. w 9 na 10 hoteli.

Dane dotyczące przyjętych rezerwacji na kolejne miesiące nadal wskazują na dużą niepewność na rynku usług hotelowych, jak również na efekt odkładania decyzji zakupowych usług turystycznych do ostatniej chwili. 70 proc. hoteli deklaruje stan rezerwacji na lipiec nieprzekraczający 40 proc. posiadanych pokoi. Odpowiednio dla sierpnia jest to już 84 proc. hoteli, a dla września 93 proc.

Z danych ankietowych wynika, że zdecydowana większość hoteli przeprowadziła restrukturyzację zatrudnienia w początkowych miesiącach epidemii. Tylko 12 proc. hoteli dokonało wypowiedzeń umów o pracę w czerwcu, a 9 proc. planuje takie działania w lipcu.

Z tego powodu już ponad połowa ankietowanych hoteli ma trudności związane z utrzymaniem płynności finansowej. 95 proc. hoteli nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec przyszłego roku, a 52 proc. nie wcześniej niż w 2022 roku. Podobnie hotele prognozują powrót do poziomu obrotów z lat 2018-19: 90 proc. hoteli nie wcześniej niż w roku 2022 r., 42 proc. nie wcześniej niż w 2023 r.

Polską branże turystyczną wspomóc miał Polski Bon Turystyczny, który uzyskał w piątek 17 lipca podpis prezydenta. Jednak wszystko wskazuje na to, że na to, że pomoc przyszła za późno- o czym już wcześniej informowali przedsiębiorcy. Szanse na to, ze w tym sezonie skorzystamy z dodatkowych pieniędzy są raczej niewielkie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl