Politycy Prawa i Sprawiedliwości ruszyli w trasę. Co mówili na spotkaniach z Polakami?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W sobotę zainaugurowana została kampania spotkań wyborczych polityków Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Polska to przyszłość”.
W sobotę zainaugurowana została kampania spotkań wyborczych polityków Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Polska to przyszłość”. PAP/Piotr Nowak
W sobotę zainaugurowana została kampania spotkań wyborczych polityków Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Polska to przyszłość”. Z wyborcami spotkali się m.in. Janusz Cieszyński - pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji, Marcin Horała - wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz Waldemar Buda - minister rozwoju i technologii.

Janusz Cieszyński spotkał się z mieszkańcami Wrocławia

We Wrocławiu pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji, minister Janusz Cieszyński, uczestniczył w spotkaniu z grupą kilkuset osób.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości tworzy dobre warunki do inwestycji. Po pierwsze jesteśmy w stanie zapewnić obniżkę podatków dla tych, którzy chcą inwestować. Po drugie jest sprawiedliwy system podatkowy, który ściąga te środki od tych, którzy przez lata ich nie płacili – powiedział.

Janusz Cieszyński zaznaczył, za czasów rządów PO-PSL w latach 2007-2015 realne wpływy z podatków od dużych korporacji spadły, bo w bezwzględnej wartości wzrosły od 2 proc., czyli w realnej spadły.

– Te same wpływy za rządów PiS wzrosły o ponad 100 procent. Dochodzimy z trzydziestu kilku do dziewięćdziesięciu kilku miliardów złotych, to już jest prawie 200 procent wzrostu podatku od wielkich korporacji. Czyli jeśli rozwijasz się zarabiasz w Polsce, to korzystasz na tym ty, ale korzysta też polskie państwo – podkreślił.

Spotkanie Marcina Horały w Gdyni

Z kolei w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyło się spotkanie wyborcze polityków i samorządowców związanych z PiS oraz zwolenników partii z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej, posłem z Pomorza Marcinem Horałą. Spotkanie poświęcono rozwojowi polskiej gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem województwa pomorskiego.

Marcin Horała powiedział, że obecnie jesteśmy po kilku latach, które dla gospodarki były szczególnie trudne, m.in. przez pandemię i wojnę w Ukrainie. Minister dodał, że najbardziej dotykają Polaków inflacja i wzrost cen.

– Ceny rosną w całej Europie. Rosną ceny surowców. Co za tym idzie wzrosły ceny właściwie wszystkich towarów, dóbr i usług, które na co dzień kupujemy. Ale nadal mimo tej trudnej sytuacji Polska utrzymała wzrost gospodarczy. Nadal Polska jest krajem, który ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Europie – mówił wiceminister.

Stwierdził, że mimo tych kryzysów Polsce udało się przejść przez nie suchą stopą i obronną ręką.

– Ostatnie lata, patrząc szerzej, to czas nadrabiania przez Polskę zaległości i gonienia tej średniej europejskiej – tłumaczył i dodał, że nasz poziom PKB jest dużo powyżej tego z czasu pandemii.

Marcin Horała podkreślił też, że Polska ma wszelkie możliwości, żeby ten trend kontynuować, ale nie będzie to już takie proste, bo trzeba zmienić strukturę wzrostu gospodarczego. Wiceminister powiedział też, że pod rządami Zjednoczonej Prawicy doszło do zmiany modelu wzrostu gospodarczego. Podkreślił też, że dla jego partii ważniejsze od wskaźników ekonomicznych jest „to, jak żyje się Polakom”.

Waldemar Buda w Łodzi

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda rozmawiał zaś z mieszkańcami Łodzi.

Waldemar Buda przyznał, że to powrót do spotkań i dyskusji z Polakami, które w przeszłości pozwolił ułożyć zwycięski program wyborczy PiS.

– Jeśli możemy powiedzieć, kto te wybory wygrał w 2015 roku, to właśnie państwo i państwa pomysły. To zapowiedź programu „Rodzina 500 plus”, uszczelnienia podatków i walki z mafiami VAT-owskimi, przywrócenie elementarnej sprawiedliwości. Dziś przychodzi moment, w którym należy podsumować, co udało się zrobić i przedstawić wizję tego, co w dalszych latach chcemy realizować. Ale to najpierw państwo powinni się wypowiedzieć i na tej podstawie przedstawimy całościowy program. Naszymi najważniejszymi ekspertami są Polacy – podkreślił.

Waldemar Buda mówił też o polskiej gospodarce i dużo miejsca poświęcił rządom PO-PSL oraz obecnym propozycjom opozycyjnego ugrupowania. – Donald Tusk to słowo, które bardzo się już zużyło. Dziś premier użył słowa „smerf Maruda”. Myślę, że tego określenia możemy używać, bo to taki ponury pan, który ciągle narzeka. Ciągle marudzi, że jest źle – zauważył.

Przyznał, że rządy PiS przypadły na trudne czasy naznaczone m.in. epidemią Covid-19, z którą Polska - zaznaczył - bardzo dobrze poradziła sobie gospodarczo, wychodząc z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE oraz dużym wzrostem PKB. Wskazał, że po wybuchu wojny i związaną z tym inflacją wprowadzono tarcze antyinflacyjną, energetyczną, solidarnościową.

Minister rozwoju i technologii zwrócił również uwagę, że rząd PiS obniżył podatki, a jego poprzednicy m.in. podnieśli VAT z 22 do 23 proc.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ab
Jarek cierpiący na Postraumatyczny Zespół Nerwicy Smoleńskiej znowu miał załamanie nerwowe. Piąte w tym tygodniu. Anonimowo zgłosił się do psychologa. Dyżurny z telefonu zaufania udał, że go nie rozpoznał po głosie i powiedział: „Nie myśl już o tym napletku – on nigdy nie odrośnie. Załóż Jarek majtki, dorośnij, wyjdź do ludzi, opowiedz im o swoim bracie, spotkaj się w końcu z kimś kto cię toleruje takim jakim jesteś. Nie dręcz non stop kota biadoleniem o napletku. On stracił jaja w młodości…”

Jarek zgodził się z psychologiem. Został ubrany w majtki, wyprowadzony z domu, włożony do auta i niczym napletek świętego Gwalberta, z pompą będzie wożony po Polsce na spotkanie z mieszkańcami.
Wróć na i.pl Portal i.pl