Politechnika Łódzka ogłosiła listy przyjętych na studia. Informatyka najbardziej oblegana

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Politechnika Łódzka ma od w poniedziałku 3.640 nowych studentów przyjętych na pierwszy rok w trybie bezpłatnym.
Politechnika Łódzka ma od w poniedziałku 3.640 nowych studentów przyjętych na pierwszy rok w trybie bezpłatnym. Grzegorz Gałasiński
Politechnika Łódzka ogłosiła w poniedziałek listy przyjętych na swoje bezpłatne studia pierwszego stopnia. Najwięcej zgłoszeń od kandydatów zebrały dwa wydziały prowadzące informatykę

Politechnika Łódzka znalazła w poniedziałek nowych studentów: na 3.640 miejsc z 4.750 zaoferowanych na stacjonarnych (bezpłatnych) kierunkach pierwszego stopnia. Ponad tysiąc pozostałych miejsc będzie do wzięcia w drugim etapie rekrutacji, który zaczyna się 29 lipca, a zakończy 13 września (obejmie więc poprawiających maturę w sierpniu, bo świadectwa dojrzałości zdobyte w drugim podejściu wydane zostaną 12 września).

Od kandydatów wpłynęło ponad 17,7 tys. zgłoszeń. Każdy z nich mógł w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej wysłać do 8 zgłoszeń na różne kierunki (niektórzy wykorzystywali pełną pulę, a inni kandydaci wysuwali np. tylko 3 zgłoszenia, ponieważ chcieli się dostać na jedną z interesujących ich informatyk). Kandydaci układali listę kierunków według swoich preferencji, a punkty uzyskane podczas matury decydowały, na który z nich się wczoraj dostali.

Uczelnia nie podała liczby osób, które wzięły udział w naborze. Wiadomo tylko, że zgłoszeń od kandydatów było mniej niż przed rokiem - o ok. 300.

- Wywieszone listy przyjęć są ostateczne i nasi przyszli studenci mogą pojechać na wakacje - oznajmia Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ. Najwięcej kandydatów zgłosiło chęć studiowania na informatyce, która na Politechnice Łódzkiej prowadzona jest przez dwa wydziały: Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (EEIA) oraz Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Na każdym z tych wydziałów było prawie 1.100 zgłoszeń (na obu przygotowano 210 miejsc).

Czytaj:Bolid solarny z Politechniki Łódzkiej wypływa do RPA. Hanna Zdanowska żegnała Łódź Solar Team [FOTO]

Według Ewy Chojnackiej, to na informatyce była największa konkurencja - prawie 13 zgłoszeń na jedno miejsce na anglojęzyczne studia information technology oraz computer science w Centrum Kształcenia Międzynarodowego (było tam po 25 miejsc).

W tym roku popularne są także: logistyka oraz inżynieria biomedyczna - ponad 7 zgłoszeń na miejsce, a także automatyka i robotyka (na wydziale EEIA) - ponad 6 zgłoszeń na miejsce.

Politechnika Łódzka kształci na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia w ramach 61 kierunków studiów (jeżeli uwzględniamy, że kierunek o tej samej nazwie czasem prowadzony jest na różnych wydziałach, a także w językach obcych). Bezpłatne miejsca zostały na 37 kierunkach. Najwięcej - po 60 - na ochronie środowiska, biotechnologii środowiska oraz technologii żywności i żywieniu człowieka.

Czytaj:Pożar rektoratu Politechniki Łódzkiej. Jest szansa na pomoc ministerstwa

Najmniej chętnych zmieści się w dogrywce na kierunek automatyka i robotyka, gdzie pozostały tylko trzy wolne miejsca.

Na tak popularne kierunki PŁ jak informatyki, budownictwo oraz architektura można się jeszcze zgłaszać - ale tylko na miejsca płatne.

W dzień ogłoszenia wyników zawiódł specjalny serwis internetowy, gdzie kandydaci mieli sprawdzić, na który z kierunków starczyło im maturalnych punktów.

Maturzyści nie mogli z niego skorzystać albo serwis przyprawiał ich o niepotrzebny stres - jedna z kandydatek po zalogowaniu na serwis dowiedziała się, że nie dostała się na żaden z ośmiu wybranych kierunków, choć matura wcale nie poszła jej tragicznie. Dopiero, gdy odwiedziła strony internetowe poszczególnych wydziałów uczelni (publikowały listy przyjętych niezależnie od specjalnego serwisu), dowiedziała się, że została przyjęta.

Podobne problemy maturzyści zgłaszali na facebookowym profilu politechniki.

Nabór na uniwersytetach

Uniwersytet Łódzki zakończył główny etap zapisów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie 8 lipca. Najwięcej kandydatów zapisało się na:

psychologię oraz prawo - 1.100 osób, pedagogikę (856 osób), finanse i rachunkowość (803), filologię angielską (787).

Wśród nowych kierunków szczególną popularnością cieszyło się bezpieczeństwo narodowe - 278 osób. Najtrudniej dostać się na psychologię: ponad 10 kandydatów na miejsce. 8 z 12 wydziałów UŁ ogłosiło dodatkowy nabór. Na niektóre kierunki można się zapisywać do połowy września (m.in. gospodarkę przestrzenną, historię, fizykę).

Tydzień po UŁ główny etap rekrutacji na swoje najpopularniejsze studia (stacjonarne jednolite magisterskie) podsumował Uniwersytet Medyczny.

Uczelnia poinformowała, że jej najbardziej obleganym kierunkiem pozostaje stomatologia - z 17 osobami na miejsce. Na kierunek lekarski zgłosiło się prawie 13 kandydatów na miejsce, na ten sam kierunek, ale na Wydziale Wojskowo-Lekarskim prawie 13, zaś w ramach limitu MON - 6,5.

mach

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 18-24 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl