Politechnika Białostocka oficjalnie rozpoczęła nowy rok akademicki 2017-2018 (zdjęcia, wideo)

Torun Zewnetrzny
Torun Zewnetrzny
prof. Lech Dzienis, rektor PB
prof. Lech Dzienis, rektor PB Wojciech Wojtkielewicz
W środę uroczysty hymn studentów Gaudeamus igitur zabrzmiał na Politechnice Białostockiej - jedynej w regionie uczelni technicznej. W tym roku studiuje tu ok. 8,5 tys. osób.

Przed nami dużo wyzwań. Początek studiów wiąże się z pewnymi obawami, ale bardziej skupiam się na nadziejach - mówi Karolina Radzajewska, studentka I roku zarządzania i inżynierii produkcji na Politechnice Białostockiej.

W środę m.in. z Bartoszem Ibiańskim, który rozpoczął studia leśnicze, złożyła ślubowanie studenckie. Był to jeden z elementów uroczystej inauguracji roku akademickiego, na której obecny był m.in. wiceminister nauki prof. Łukasz Szumowski. Wykład inauguracyjny "Wytwarzanie i perspektywy zastosowania energii jądrowej" wygłosił prof. Anton Ravinski.

Na studiach stacjonarnych I stopnia naukę rozpoczęło prawie 1700 nowych studentów. Na studia II stopnia PB przyjęła niespełna 100 kandydatów. Podczas tegorocznej rekrutacji największą popularnością cieszyły się: informatyka, budownictwo i logistyka.

Politechnika Białostocka to jedyna uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce. Studiuje tu ok. 8,5 tys. studentów. Ma 30 kierunków studiów, 7 wydziałów (w tym Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce), 680 wykładowców, praktyków i ekspertów, nowoczesne laboratoria, pracownie oraz unikalną aparaturę badawczą, podwójne dyplomowanie z uczelniami z Białorusi, Chin, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Ukrainy, Rosji, 62 aktywne koła naukowe, 11 organizacji studenckich możliwość założenia własnej firmy w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości oraz uczelniane Biuro Karier.

Politechnika Białostocka to siedem wydziałów: Architektury, Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektryczny, Informatyki, Mechaniczny (zlokalizowane są w Białymstoku), Inżynierii Zarządzania (w Kleosinie) oraz Zamiejscowy Wydział Leśny (ze względu na swoją specjalizację mieści się w Hajnówce, w sercu Puszczy Białowieskiej). Oferuje kształcenie na 30 kierunkach studiów - pierwszego stopnia (licencjackich lub inżynierskich) oraz drugiego stopnia (magisterskich): od automatyki i robotyki, biotechnologii, budownictwa, elektrotechniki, gospodarki przestrzennej, informatyki, logistyki, mechaniki i budowy maszyn, po mechatronikę oraz zarządzanie. Znakomita część naszych programów kształcenia ma profil praktyczny i jest konsultowana z największymi pracodawcami w regionie. Ofertę dydaktyczną uczelni uzupełniają atrakcyjne kierunki studiów podyplomowych. Politechnika Białostocka ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w 13 dyscyplinach oraz uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w 6 dyscyplinach.

Studenci, doktoranci i pracownicy PB chętnie wyjeżdżają na zagraniczne uczelnie. Największą popularnością cieszy się program Erasmus+, dzięki któremu można przez semestr lub dwa uczyć się na uczelni partnerskiej, poznać inne kultury, języki, nawiązać przyjaźnie. Co roku z takiej szansy korzysta blisko 500 osób. Studenci najchętniej wybierają uczelnie w Hiszpanii, Portugalii, Danii i we Włoszech, natomiast na Politechnikę Białostocką przyjeżdżają głównie Portugalczycy, Hiszpanie i Turcy.

W gronie stypendystów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest aż 29 studentów Politechniki Białostockiej. To m.in. twórcy CMS-03 - bolida wyścigowego, który z sukcesem startował na europejskich torach wyścigowych w ubiegłym roku. To na tej uczelni powstał Photon - interaktywny robot, który rozwija się wraz z dzieckiem i poprzez zabawę uczy podstaw programowania. Robot i jego twórcy doceniani byli na całym świecie. Zdobyli też tytuł Podlaskiej Marki Konsumentów. Projekt został skomercjalizowany, a Politechnika Białostocka od początku wspiera swoich absolwentów w tym przedsięwzięciu.

Petros Psyllos, młody wynalazca, student Wydziału Informatyki, reprezentował Politechnikę Białostocką i Polskę podczas światowych finałów Imagine Cup 2016, organizowanych przez Microsoft. Rok później magazyn Forbes umieścił go na liście najzdolniejszych młodych europejskich innowatorów. Petros jest laureatem konkursu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Najlepsi z najlepszych!" oraz stypendystą Stowarzyszenia Odkrywcy Diamentów, zainicjowanego przez Politechnikę Białostocką.

Wynalazki studentów PB prezentowane są i zdobywają medale na międzynarodowych targach. W tym roku np. studenci Politechniki Białostockiej na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2017 w Katowicach pokazali robota mobilnego Bobot oraz SENSO-Tunnel. Obie konstrukcje zostały docenione przez jury konkursu INTARG.

Bobot jest inteligentnym robotem mobilnym, przeznaczonym do pracy na szpitalnych oddziałach dziecięcych, gdzie pełnić ma rolę elektronicznego opiekuna pomagającego pielęgniarkom i lekarzom oraz robota towarzyszącego - przyjaciela małych pacjentów, którym dłużą się dni w szpitalu. Projekt rozwijany jest przez studentów Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej w międzywydziałowym kole naukowym Grupa Technologii Mobilnych.

SENSO- Tunnel zbudowali studenci z koła naukowego BiomCyberMedic. To urządzenie do terapii sensorycznej dzieci ze spektrum autyzmu. SENSO-Tunnel daje możliwość stymulowania jednocześnie trzech zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku. Dziecko samodzielnie pracuje i bawi się w tunelu, a terapeuta - dzięki kamerze i ekranowi może monitorować zachowanie podopiecznego.

Warto dodać, że na Politechnice Białostockiej studenci mogą realizować swoje pasje w ponad 60 kołach naukowych.

W lipcu tego roku odbyła się już trzecia edycja polsko-chińskiej Letniej Szkoły Logistyki. Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej gościł grupę 27 studentów z Chin wraz z dwoma opiekunami, a na chińskim uniwersytecie Zhejiang University Ningbo Institute of Technology przebywało w tym samym czasie 22 studentów Wydziału Zarządzania PB. Letnia Szkoła Logistyki odbywa się w ramach Międzynarodowego Chińskiego i Środkowo-Wschodnioeuropejskiego Instytutu Logistyki i Nauk o Usługach - wspólnej inicjatywy Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej oraz Zhejiang University Ningbo Institute of Technology w Chinach. Tematem przewodnim był jedwabny szlak.

W maju natomiast w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisane zostało porozumienie o utworzeniu Chińsko-Polskiej Szkoły Inżynierii przy Tianjin Chengjian University. To wspólna inicjatywa Politechniki Białostockiej i Politechniki Krakowskiej oraz Tianjin Chengjian University. Studenci chińscy będą mieli możliwość odbycia studiów międzynarodowych w swoim kraju oraz uzyskania podwójnych dyplomów na kierunkach: budownictwo, inżynieria środowiska (Politechnika Białostocka), architektura, architektura krajobrazu (Politechnika Krakowska). Programy studiów zostaną wspólnie opracowane przez strony chińską i polską. Będą spełniały wymagania programowe ministerstw nauki i szkolnictwa wyższego obu krajów. Utworzenie Chińsko-Polskiej Szkoły Inżynierii jest dotychczas jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem w Polsce. Politechnika Białostocka bierze też udział w projekcie uruchamiania krajowej sieci klas konfucjańskich.

Na początku lipca podpisana została umowa z Politechniką Lwowską - o podwójnym dyplomowaniu na kierunku inżynieria środowiska. Studenci Politechniki Lwowskiej będą kształcić się w Białymstoku przez jeden semestr, uczęszczając na zajęcia prowadzone w języku polskim. A ich prace dyplomowe będą powstawać pod kierunkiem dwóch promotorów: jednego z Politechniki Lwowskiej, drugiego z Politechniki Białostockiej.

Politechnika Białostocka będzie współpracować z Wolną Strefą Ekonomiczną Grodnoinwest.Porozumienie podpisane w czerwcu otwiera drogę do realizacji różnego rodzaju projektów naukowo-badawczych oraz tworzących korzystne warunki dla rozwoju powiązań między nauką i biznesem.

W czerwcu na Wydziale Informatyki PB otwarto nowe laboratorium biometryczne. W placówce znaleźć można sensory i czujniki umożliwiające zeskanowanie siatkówki oka, linii papilarnych, a także głosu. Znajdują się tu także kamery, które umożliwiają skanowanie poszczególnych cech biometrycznych takich jak twarz lub tęczówki oka, w celu akwizycji obrazu i opracowania algorytmów do stworzenia wektorów cech - tj. matematycznego opisu indywidualnych zbiorów cech użytkownika. Projekt zyskał finansowanie w międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez Motorola Solutions Foundation.

Uczelnia ściśle współpracuje z gospodarką i liczącymi się przedsiębiorstwami. Np. w lutym 2017 roku PB i Spółka UNIBEP podpisały umowę o współpracy. W ramach łączenia nauki z praktyką organizowane będą dodatkowe zajęcia dla studentów i kadry naukowej Uczelni, także wyjazdy techniczne na budowy prowadzone przez firmę. Umowa dotyczy też współpracy naukowej, płatnych praktyk zawodowych, staży przemysłowych dla pracowników Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz zorganizowania wśród studentów konkursu na najlepszą pracę dyplomową. To także wspólne projekty ze studenckimi kołami naukowymi.

Wydział Zarządzania pozyskał ponad 1,6 miliona złotych na zorganizowanie staży dla studentów logistyki. Dofinansowanie przyznano w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Dla 125 najlepszych studentów studiów dziennych sfinansowanie zostaną 3-miesięczne staże (w wymiarze 360 godzin) w przedsiębiorstwach zarówno krajowych, jak i zagranicznych (Litwa, Czechy, Słowacja). Dofinansowanie przeznaczone zostanie na m.in. stypendium stażowe, dojazd i zakwaterowanie uczestników oraz ubezpieczenie.

Cztery projekty Wydziału Mechanicznego zdobyły granty Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie "Najlepsi z najlepszych!". Uczelnia otrzyma w sumie 950 tys. złotych na zakup materiałów i aparatury niezbędnej do przygotowania projektów oraz pokrycie kosztów uczestnictwa w międzynarodowych zawodach, konkursach czy konferencjach.
Wsparcie otrzymają m.in. twórcy robotów mobilnych - będą mogli uczestniczyć zawodach międzynarodowych i konferencjach. Dofinansowanie pozwoli zespołowi Cerber Motorsport - konstruktorom wyścigowych bolidów - ulepszyć swój pojazd i wystartować w wymarzonych zawodach Formula Student Michigan w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku. Mogą być także rozwijane inne projekty studenckie: Pneumobil - czyli zbudowanie kolejnej wersji ekologicznego pojazdu z napędem pneumatycznym, IMAV - budowa bezzałogowego statku powietrznego o zwiększonym stopniu autonomii oraz BOBOT - budowa nowej konstrukcji mobilnego kołowego robota usługowego dla szpitali.

"Programowanie od podstaw" prowadzi Politechnika Białostocka w powiecie białostockim i sokólskim. Wartość projektu to ponad 1 milion zł jego głównym celem jest wprowadzenie nauki programowania (w formie zajęć pozalekcyjnych, a w dalszej perspektywie w ramach kształcenia zintegrowanego) do klas 1-3 szkół podstawowych w gminach wiejskich i wiejsko-miejskich powiatu białostockiego i sokólskiego.

Politechnika Białostocka prowadzi także Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej. Liceum Politechniki Białostockiej powstało rok temu. To jedyna tego typu szkoła w regionie, która funkcjonuje w strukturach publicznej uczelni. Stawia na nauczanie w rozszerzonym zakresie matematyki, fizyki, chemii i informatyki oraz języka angielskiego. Zajęcia lekcyjne odbywają się w laboratoriach Politechniki Białostockiej i są prowadzone przez doświadczoną kadrę nauczycieli, w tym wykładowców akademickich.

Troje uczniów LO PB podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego otrzymało specjalne wyróżnienia - zdobyli oni stypendia Prezydenta Białegostoku za innowacyjną myśl techniczną. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Patryk Ekonomiuk, Gabriela Konopko, Mateusz Pieróg. Stypendium dla uczniów zostało przyznane za projekt łazika meteorologicznego.

Zobacz też:

Politechnika Białostocka rozpoczęła nowy rok akademicki (zdj...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Politechnika Białostocka oficjalnie rozpoczęła nowy rok akademicki 2017-2018 (zdjęcia, wideo) - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl