Policja umorzyła postępowanie w sprawie mszy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Unia Młodych składa skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Policja umorzyła postępowanie w sprawie mszy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Unia Młodych składa skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich
Policja umorzyła postępowanie w sprawie mszy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Unia Młodych składa skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich gabriel przybylski / polska press
Ruch młodzieżowy Unia Młodych w styczniu 2021 roku złożył zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia w związku z niezachowaniem reżimu sanitarnego przez polityków Prawa i Sprawiedliwości podczas mszy w intencji Jadwigi Kaczyńskiej.

Uroczystość miała miejsce 17 stycznia 2021 roku w kościele w Starachowicach, w której uczestniczyli m.in. Jarosław Kaczyński, Krzysztof Lipiec, Anna Krupka, Agata Wojtyszek, Krzysztof Słoń, wojewoda Zbigniew Koniusz. Według działaczy ruchu młodzieżowego uczestnicy mszy mieli nie zachowywać należytego odstępu, a prezes PiS przemawiał z ambony bez maseczki.

„Osoby pełniące funkcje publiczne swym przykładem winny wskazywać społecznościom prawidłowe i zgodne z prawem działanie, w szczególności mając na uwadze pandemię wirusa COVID-19 i jej tragiczne skutki. Niestety, w tym przypadku nie miało to miejsca” – podkreślała Unia Młodych.

Policja odpowiedziała na zgłoszenie organizacji 5 maja twierdząc, że zarówno Jarosław Kaczyński jak i inni politycy Prawa i Sprawiedliwości przebywali na mszy służbowo. A według przepisów, osoby wykonujące służbowe obowiązki, nie muszą w budynkach użyteczności publicznej zasłaniać maseczką ust i nosa.

Unia Młodych wydała oficjalne oświadczenie na swoich mediach społecznościowych:

Dzisiaj policja zajęła stanowisko ws. naszego zawiadomienia o łamaniu prawa podczas mszy świętej w Starachowicach w intencji Jadwigi Kaczyńskiej. Wiecie, co wymyślił komendant wojewódzki policji, który otrzymał wyróżnienie Złotej Pały (przyznawanej przez policjantów na niezależnym Internetowym Forum Policyjnym, którzy typują największy absurd uderzający w wizerunek policji)? Że była to UROCZYSTOŚĆ PAŃSTWOWA.
Nie ma takiego święta państwowego czy narodowego jak Jadwiga Kaczyńska, była to prywatna intencyjna msza, a Ci, którzy tam byli, prywatnie uczestniczyli w hucpie, podczas której łamano prawo i którą transmitowano w publicznej telewizji za nasze pieniądze.

Szef świętokrzyskiej policji Jarosław Kaleta w uzasadnieniu umorzenia postępowania stwierdził, że msza z udziałem polityków PiS poza charakterem religijnym, miała również charakter państwowy.

"Msza była sprawowana nie tylko w intencji śp. Jadwigi Kaczyńskiej, ale również w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Osoby wskazane w zawiadomieniu uczestniczyły w tej uroczystości z uwagi na pełnione funkcje państwowe, a udział w nabożeństwie ograniczony był ze względu na pandemię" - twierdzi kom. Jarosław Kaleta.

Jak podaje Wirtualna Polska, przewodniczący Unii Młodych, Patryk Stępień w rozmowie z portalem:

- Policja po raz kolejny udowadnia, że słowa roty ślubowania w państwie PiS jej nie dotyczą. Nie ma służby Narodowi, nie ma ochrony Konstytucji ani porządku prawnego. Polityków jedynej słusznej partii muszą chronić, nawet kuriozalnymi uzasadnieniami, które nie mają pokrycia ani w przepisach prawnych ani w wydarzeniach rzeczywistych. Twierdzenie przez Komendanta Wojewódzkiego Policji, że msza święta w intencji Jadwigi Kaczyńskiej miała charakter państwowy, a uczestnicy pełnili tam czynności służbowe i zawodowe, to istny kuriozum. Nie ma takiego święta państwowego czy narodowego jak msza w intencji Jadwigi Kaczyńskiej, była to prywatna intencyjna msza, a Ci, którzy tam byli, prywatnie uczestniczyli w nabożeństwie. Uzasadnienie postanowienia jest chybione, dlatego podejmiemy wszelkie kroki prawne, aby je uchylić.

Unia Młodych powiadomiła o złożeniu odwołania oraz złożeniu zażalenia do sądu w sprawie decyzji policji.

Unia Młodych - to oddolny ruch młodzieżowy, powstały 31 sierpnia 2020 roku, na czele którego stoi Patryk Stępień. Angażuje młodych w działalność społeczną, konsultuje akty prawne, działa na rzecz integracji europejskiej, promuje i organizuje wolontariat, działający na rzecz rozwoju demokracji.

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie