Polaków stać na coraz więcej. Skromnie awansujemy w rankingu siły nabywczej. Zatem gdzie pensja wystarcza na więcej?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Cała Europa bogaci się, jednak różnice siły nabywczej w poszczególnych krajach są bardzo duże. Największa przepaść w regionach dotyczy m.in. Polski.
Cała Europa bogaci się, jednak różnice siły nabywczej w poszczególnych krajach są bardzo duże. Największa przepaść w regionach dotyczy m.in. Polski. Lucyna Nenow / Polska Press
Polska awansowała na 29. miejsce w najnowszym badaniu GfK Purchasing Power Europe 2023 mierzącym siłę nabywczą w ponad 40 krajach Europy. Ile wynosi średnia siła nabywcza w Polsce? Jak wypadamy na tle Europy i gdzie w Polsce za pensję można kupić najwięcej?

Spis treści

Siła nabywcza w Europie. Polska nadal w drugiej połowie stawki

W 2023 r. średnia siła nabywcza na mieszkańca Polski wynosi 10 903 euro. To wynik o około 38 proc. poniżej średniej europejskiej (17 688 euro). Wyniki badania GfK Purchasing Power Europe 2023 w Europie mówią, że Polska awansowała o jedno miejsce na 29. pozycję z 42 analizowanych europejskich krajów.

Siła nabywcza jest miarą dochodu obliczanego po odliczeniu podatków i składek na cele charytatywne. Obejmuje również otrzymane od państwa świadczenia. Badanie GfK wskazuje na poziomy siły nabywczej w przeliczeniu na osobę, na rok. Wartości dochodów nie są korygowane o inflację.

Warszawa z największą siłą nabywczą w Polsce. A gdzie jest najgorzej?

Badanie GfK uwzględnia także podział na regiony. W Polsce różnice są znaczące. Na szczycie naszego rankingu zajmuje miasto stołeczne Warszawa z wynikiem 17 980 euro na mieszkańca. Siła nabywcza jest tam o prawie 65 proc. wyższa niż średnia krajowa. Tuż za stolicą znalazły się:

  • Sopot
  • Wrocław
  • Katowice
  • Poznań
  • Kraków
  • Bielsko-Biała
  • Gliwice
  • Piaseczno

W badaniu podano, że „w Warszawie dochód rozporządzalny netto jest prawie trzykrotnie wyższy niż w znajdującym się na końcu listy powiecie kolneńskim”. Tutaj siła nabywcza to zaledwie 6 765 euro.

Ranking pokazuje, iż pomimo znaczącej poprawy poziomu życia w Polsce na przestrzeni ostatnich lat nadal istnieje znacząca przepaść między regionami. Tylko 83 powiaty mają ponadprzeciętną siłę nabywczą per capita, podczas gdy dochód rozporządzalny netto 297 powiatów jest poniżej średniej krajowej - mówi Agnieszka Szlaska-Bąk z GfK cytowana przez PAP.

Najbliżej wartości średniej siły nabywczej znalazł się powiat sokołowski ze średnim dochodem rozporządzalnym netto w wysokości 10 921 euro na mieszkańca, czyli o około 18 euro więcej niż średnia krajowa. W porównaniu do ubiegłego roku obecnie nastąpiła tylko jedna zmiana w pierwszej dziesiątce.

Tychy tracą trzy miejsca i spadają na 13. pozycję, podczas gdy powiat warszawski zachodni znajduje się obecnie na 10. miejscu z dochodem rozporządzalnym netto w wysokości 13 768 euro na mieszkańca - tłumaczy Szlaska-Bąk.

Europa bogaci się, choć są wyjątki

Gdyby zliczyć dochody całej Europy, okazałoby się, że Europejczycy mogą łącznie wydać ponad 12 mld euro na żywność, mieszkania, usługi, koszty energii, prywatne emerytury, ubezpieczenia, wakacje, mobilność i zakupy konsumenckie. To wzrost o 5,8 proc. w porównaniu z wynikami z 2022 roku. Różnice w poszczególnych krajach są jednak duże.

Wzorem lat ubiegłych liderem listy jest Liechtenstein z siłą nabywczą na poziomie blisko 69 tys. euro - cztery razy więcej niż średnia europejska. Podium budują także dwa inne dosyć bogate kraje:

  • Szwajcaria - siła nabywcza w 2023 roku to 49,5 tys. euro
  • Luksemburg - siła nabywcza w 2023 roku to ok. 41 tys. euro

Największy awans odnotowała w tym roku Irlandia, która awansowała o 4 pozycje z 10. na 6. miejsce. Z kolei Wielka Brytania spadła w rankingu o 3 pozycje. Największe różnice w poszczególnych regionach autorzy badania notują w Polsce i Francji. Kolejny raz ranking zamyka Ukraina, której siła nabywcza sięga 14 proc. średniej europejskiej i wynosi niespełna 2,5 tys. euro na mieszkańca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polaków stać na coraz więcej. Skromnie awansujemy w rankingu siły nabywczej. Zatem gdzie pensja wystarcza na więcej? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl