Polak przejdzie na emeryturę po blisko 34 latach pracy. Ile musi pracować Niemiec?

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Musimy coraz dłużej pracować, aby przejść na emeryturę. Ten trend utrzymuje się w niemal całej Unii Europejskiej. Zobacz, ile lat pracuje się w Europie przed przejściem na emeryturę.

Okres zatrudnienia dzielący nas od przejścia na emeryturę wydłuża się, a Polacy mają stosunkowo niewiele lat do przepracowania, w porównaniu z innymi, europejskimi krajami. W 2019 r. osoby od 15. roku życia wzwyż musiały przepracować blisko 36 lat (35,9), aby przejść na emeryturę – wynika z danych Eurostatu. Tyle lat pracy czeka nas w Unii Europejskiej. Dla porównania, w 2018 r. w UE trzeba było pracować o 0,2 roku krócej, a w 2000 r. – o 3,6 roku krócej.

Bogatsi pracują dłużej przed emeryturą

W Unii Europejskiej najdłuższa praca czeka Szwedów (42 lata), Holendrów (41 lat) i Duńczyków (40 lat). Długo będą pracować Niemcy (niewiele ponad 39 lat) i Estończycy (39 lat).

Zdecydowania najkrócej na unijnym rynku pracy pozostaną mieszkańcy cieplejszych krajów – Włosi (32 lata), Chorwaci (32,5 roku) i Grecy (33,2 roku). Na tle tych krajów odznacza się Cypr, gdzie pracownicy mają do przepracowania 37,5 roku.

Co ciekawe, Polska wraz z Belgią plasuje się tuż za Włochami, Chorwatami i Grekami. Przewidywany czas pracy do emerytury w naszym kraju wynosi 33,6 roku.

Rozmowa kwalifikacyjna to ten etap rekrutacji, podczas którego rekruter sprawdza, czy pasujemy na dane stanowisko. To także świetna okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej o przyszłej pracy.  Zobacz, co powinny zawierać odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

10 pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Omawiamy krok po kroku...

Pod względem liczby lat do przepracowania krajom nadbałtyckim najbliżej jest do Europy Zachodniej. Oprócz wspomnianej już Estonii (39 lat pracy) pracownicy na Litwie i Łotwie w 2019 r. musieli pracować na emeryturę odpowiednio: 37,1 oraz 36,8 roku.

Najdłużej pracują przed emeryturą Islandczycy

Jeszcze większe skrajności można zaobserwować w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej. W Turcji przed emeryturą wystarczy pracować niewiele ponad 29 lat (29,3 roku), podczas gdy Islandczycy mają do przepracowania blisko 46 lat (45,8 roku).

W porównaniu z rokiem 2000, w 2019 r. oczekiwany czas pracy przed emeryturą w państwach członkowskich wzrósł. W ciągu dekady Maltańczykom przybyło do przepracowania 7,6 roku, Węgrom – 6,9 roku, a Estończykom – 5,5 roku. Najmniej statystyki poszły w górę w Danii (o 1,7 roku) i w Grecji (o 1,8 roku), a w Rumunii nawet spadły (o 2,2 roku).

Analizując długość lat, jaką przyjdzie nam przepracować, żeby przejść na emeryturę, możemy podzielić poszczególne kraje z unii na 5 grup. W pierwszej z nich znalazłyby się kraje, gdzie wystarczy pracować niecałe 33 lata, w drugiej grupie – kraje ze średnią długością zatrudnienia od 33 do niecałych 35 lat, w trzeciej grupie – kraje, gdzie pracuje się od 35 do blisko 38 lat, w czwartej grupie kraje, gdzie aktywność zawodową zachowuje się od 38 do prawie 40 lat i wreszcie w piątej grupie pechowcy pracujący przed emeryturą powyżej 40 lat.

”[QUIZ]

Jak długo pracujemy przed emeryturą?

  • Niecałe 33 lata pracy do emerytury: Włochy, Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia i Turcja
  • Od 33 do mniej niż 35 lat pracy do emerytury: Grecja, Belgia, Polska, Rumunia, Luksemburg, Bułgaria, Słowacja, Węgry i Serbia
  • Od 35 do mniej niż 38 lat pracy do emerytury: Hiszpania, Francja, Słowenia, Czechy, Malta, Łotwa, Litwa, Irlandia, Cypr i Austria
  • Od 38 do mniej niż 40 lat pracy do emerytury: Portugalia, Finlandia, Estonia, Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia
  • Powyżej 40 lat pracy do emerytury: Dnia, Holandia, Szwecja, Szwajcaria i Islandia

Kobiety szybciej przechodzą na emeryturę

Przeciętny mężczyzna pracuje prawie o 5 lat dłużej niż kobieta (o 4,9 roku dłużej w 2019 r.). W UE miał do przepracowania średnio 38,3 roku przed przejściem na emeryturę podczas gdy przeciętna kobieta pracowała 33,4 roku. Co ciekawe, w 2000 r. mężczyźni pracowali o ponad 7 lat dłużej niż kobiety (7,1 roku).

W 2019 r. mężczyźni zachowali dłuższą aktywność na rynku pracy niż kobiety we wszystkich krajach badanych przez Eurostat z wyjątkiem Litwy i Łotwy. Na Łotwie kobiety pracowały przed emeryturą tyle samo czasu co mężczyźni podczas gdy na Litwie przechodziły na emeryturę o 0,8 roku później niż mężczyźni.

10 skutecznych metod poszukiwania pracy. Postępuj tak, a rek...

Na Malcie, która uchodzi za katolicki i konserwatywny kraj, mężczyźni zwlekają z przejściem na emeryturę ponad 9 lat dłużej niż kobiety (9,3 roku). We Włoszech luka płciowa (ang. gender gap) wynosi 9,1 roku. Jeszcze większe dysproporcje można zaobserwować w dwóch krajach, które dopiero ubiegają się o przystąpienie w Unii Europejskiej – w Macedonii i Turcji. Macedończycy pracują o 10,4 roku dłużej niż Macedonki, a w Turcji luka płciowa wynosi blisko 20 lat (19,9 roku).

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polak przejdzie na emeryturę po blisko 34 latach pracy. Ile musi pracować Niemiec? - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl