Łukasz Fabiański znowu broni w Premier League
Łukasz Fabiański znowu broni w Premier League Rex Features/East News
Polacy za granicą. Za nami marny weekend z rodakami w najlepszych ligach. Robert Lewandowski ani żaden inny reprezentant nie strzelił gola. We Francji wpadkę zaliczył natomiast bramkarz Marcin Bułka.

Anglia. Fabiański zachował czyste konto

W Premier League z Polaków zaistniał jedynie emerytowany w reprezentacji Łukasz Fabiański. Do bramki West Hamu wskoczył dopiero na początku grudnia i właśnie w trzecim ligowym występie, przeciw Wolverhampton zachował pierwsze czyste konto. Wbrew pogłoskom nasz rodak pozostanie w zespole Młotów. Klub przedłużył z nim umowę do 2025 roku. Jeśli ją wypełni, będzie mieć wówczas 40 lat.

Nieco ponad godzinę na boisku spędził Matty Cash. Jego Aston Villa pozostaje rewelacją sezonu, zajmując nieoczekiwanie miejsce na podium. Wygrana nad Brentfordem sprawiła, że do czterech punktów wzrosła przewaga nad aktualnym mistrzem, Manchesterem City.

Z ławki nie podnieśli się Jakub Kiwior i Jakub Moder. W bezpośrednim spotkaniu Arsenal ograł Brighton i wskoczył na pozycję lidera, wyprzedzając Liverpool, który bezbramkowo zremisował z Manchesterem United.

Francja. Bułka zawalił mecz Nicei

Marcin Bułka niestety przyłożył rękę do porażki Nicei z Le Havre. To była dopiero piąta minuta gry, kiedy po strzale z szesnastego metra bramkarz wicelidera - mówiąc boiskowym slangiem - "wypluł" piłkę przed siebie, a po dobitce musiał ją wyciągać z siatki.

- Potężny klops - komentowano zachowanie Polaka w Eleven Sports. Mecz skończył się porażką 1:3, a Bułka zaliczył trzeci występ z rzędu bez czystego konta. Na jego szczęście strata do Paris Saint-Germain wzrosła nieznacznie, bo mistrz także nie wygrał swojego spotkania.

Hiszpania. Lewandowski próbował nożycami

Jeśli pod uwagę weźmiemy wszystkie rozgrywki to Robert Lewandowski właśnie zaliczył czternasty mecz w sezonie bez strzelonego gola. Zamiast zmniejszać dystans do lidera strzelców La Liga, Jude'a Bellinghama, powiększa stratę. Anglik skończył weekend z trzynastą bramką na koncie. Nasz rodak zatrzymał się na ośmiu.

Tym razem nie był w stanie pokonać bramkarza Valencii, choć próbował kilkukrotnie, nawet efektownie - nożycami. - Punkt to duże rozczarowanie, ale pracujemy ciężko, by wrócić na właściwe tory. Zrobimy to - uspokaja kibiców Lewy. Od katalońskiego Sportu otrzymał notę 5, czyli przeciętną w dziesięciostopniowej skali.

Co w innych ligach? We Włoszech Nicola Zalewski musiał pauzować z powodu czerwonej kartki, natomiast o nieobecności Piotra Zielińskiego, łączonego z transferem do Interu Mediolan, zaważyły względy zdrowotne. W weekend nie rozegrano ani jednego meczu w Turcji z uwagi na akty przemocy wobec jednego z tamtejszych sędziów.

Tak zagrali reprezentanci Polski w miniony weekend

Bramkarze:

• Marcin Bułka (OGC Nice) - 90 minut w przegranym meczu z Le Havre (1:3)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - na ławce w wygranym meczu z AS Romą (2:0)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) - 90 minut w zremisowanym meczu z Genoą (1:1)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - 90 minut w wygranym meczu z Blackburn (4:0)
  • Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen) - od 87 minuty w przegranym meczu z FC Volendam (1:2)
  • Matty Cash (Aston Villa) - 65 minut w wygranym meczu z Brentfordem (2:1)
  • Tomasz Kędziora (PAOK Saloniki) - na ławce rezerwowych w wygranym meczu z Lamią (3:0)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - na ławce rezerwowych w wygranym meczu z Brighton (2:0)
  • Patryk Peda (SPAL) - poza kadrą w zremisowanym meczu z Pinetą (1:1)
  • Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia Białystok) - gol, 90 minut w zremisowanym meczu z Puszczą Niepołomice (3:3)
  • Mateusz Wieteska (Cagliari) - na ławce rezerwowych w przegranym meczu z Napoli (1:2)

Pomocnicy:

• Adrian Benedyczak (Parma) - kontuzja, poza kadrą w zremisowanym meczu z Cosenzą (0:0)
  • Patryk Dziczek (Piast Gliwice) - jego zespół gra w poniedziałek
  • Przemysław Frankowski (Lens) - 88 minut w wygranym meczu z Reims (2:0)
  • Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - gol, 88 minut w wygranym meczu z Widzewem Łódź (2:1)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) - jego zespół gra w poniedziałek
  • Bartosz Slisz (Legia Warszawa) - 90 minut w wygranym meczu z Cracovią (2:0)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - jego zespół gra w poniedziałek
  • Sebastian Szymański (Fenerbahce) - jego zespół gra we wtorek
  • Paweł Wszołek (Legia Warszawa) - 63 minuty w wygranym meczu z Cracovią (2:0)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - pauza za czerwoną kartkę, poza kadrą w przegranym meczu z Bologną (0:2)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - względny zdrowotne, poza kadrą w wygranym meczy z Cagliari (2:1)

Napastnicy:

• Adam Buksa (Antalyaspor) - jego zespół gra we wtorek
  • Robert Lewandowski (FC Barcelona) - 90 minut w zremisowanym meczu z Valencią (1:1)
  • Karol Świderski (Charlotte) - w amerykańskiej MLS trwa przerwa.