Jakub Jabłoński
Polacy za granicą. Bułka z czystym kontem, Lewandowski z asystą
Polacy za granicą. Bułka z czystym kontem, Lewandowski z asystą PAP/EPA/Alejandro Garcia
Polacy za granicą. Za nami jedne z ostatnich meczów przed przerwą świąteczną z udziałem polskich piłkarzy. Bramek reprezentantów Polski nie ujrzeliśmy. Robert Lewandowski zanotował tylko asystę, Marcin Bułka kolejne czyste konto w "polskim meczu". Jak się spisali w swoich spotkaniach?

Hiszpania. Robert Lewandowski znowu bez gola, ale za to z asystą. Barcelona rzutem na taśmę wygrała

Kapitan reprezentacji Polski w środowym meczu z ostatnią w tabeli Almerią miał można powiedzieć z pięć doskonałych okazji do zdobycia bramki. Jednak za każdym razem bramkarz - Luis Macimiano stawał na wysokości zadania. W 83. minucie nasz reprezentant na Półwyspie Iberyjskim dał o sobie znać. Przy decydującym trafieniu Sergiego Roberto popisał się piękną asystą. Długim prostopadłym podaniem otworzył Hiszpanowi drogę do bramki rywala. Ten już nie mógł tego zmarnować i zdobył swojego drugiego gola w tym meczu.

- Świetny występ, jak za najlepszych czasów Lewandowskiego. Ale nie, to nie był Polak. To kapitan Sergi Roberto, niespodziewany bohater

- napisał hiszpański dziennik "Sport" podsumowujący grę Lewandowskiego z Almerią.

Barcelona w wymęczonym stylu wygrała 3:2 i święta spędzi na trzecim miejscu w tabeli hiszpańskiej ekstraklasy. Lewandowski będzie miał świetną okazję do odpoczynku i zresetowania myśli. Wszak następny mecz ligowy "Duma Katalonii" rozegra 4 stycznia przeciwko Las Palmas.

Francja. "Polski mecz" na szczycie. Bułka lepszy od Frankowskiego

Przemysław Frankowski w ostatnim ligowym meczu we Francji nie zdołał pokonać świetnie dysponowanego między słupkami Nicei swojego rodaka - Marcina Bułki. Polski bramkarz wrócił na właściwe tory i zanotował kolejne już JEDENASTE czyste konto. Z kolei nasz wahadłowy najlepszą okazję do zdobycia trafienia miał w 65. minucie. "Franek" chciał uderzyć z rzutu wolnego ale ubiegł go... jego klubowy kolega David Costa. Ostatecznie po tej próbie futbolówka uderzyła w słupek, a potem odbiła się od ciała Bułki.

Przed tą sytuacją nasz bramkarz zgłosił problemy zdrowotne. Jak słusznie zauważył komentujący ten mecz na antenie Canal+Sport Tomasz Wieszczycki 24-latek zmagał się z problemem mięśniowym. Jednak sztab medyczny drużyny z Lazurowego Wybrzeża szybko zabandażował jego lewe udo i sam zainteresowany wyraził gotowość do kontynuowania zawodów.

Włochy. Kacper Urbański zapukał do reprezentacji. Jego drużyna wyeliminowała Inter Mediolan

Polski zawodnik po raz kolejny wyszedł w podstawowym składzie Bologni. Trzeba przyznać, że nastolatek został rzucony przez trenera na głęboką wodę, gdyż rywalizował w 1/8 finału Pucharu Włoch z samym Interem Mediolan. Jednak młody piłkarz nie spękał i powstrzymał finalistę Ligi Mistrzów z ubiegłego sezonu. Bologna z nim w składzie zdołała wygrać 2:1, a sam Polak zebrał dobre recenzje w mediach na Półwyspie Apenińskim.

Z kolei na ławce całą rywalizację z mediolańskim zespołem przesiedział inny Polak - Łukasz Skorupski. Bramkarz już drugi raz z rzędu był tylko rezerwowym.

Tak zagrali reprezentanci Polski w ostatnich meczach:

Bramkarze:

• Marcin Bułka (OGC Nice) - 90 minut w wygranym meczu z Lens w Ligue 1 (2:0)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - na ławce w wygranym meczu z Interem Mediolan w 1/8 finału Pucharu Włoch (2:1)