Polacy za granicą. Przemysław Frankowski i Piotr Zieliński z pięknymi golami. Dwie asysty Michała Skórasia, Robert Lewandowski odpoczywał

Bartosz Głąb
Piotr Zieliński w meczu Monza - Napoli.
Piotr Zieliński w meczu Monza - Napoli. PAP / EPA
Piotr Zieliński oraz Przemysław Frankowski popisali się w ostatni weekend pięknymi trafieniami dla swoich drużyn. Czyste konta w bramce zachowali między innymi Wojciech Szczęsny i Marcin Bułka. Zwłaszcza bramkarz Juventusu zrobił to w imponujący sposób, gdyż uratował swój zespół od straty punktów. Natomiast dwie asysty w lidze belgijskiej zaliczył Michał Skóraś.

Włochy. Piotr Zieliński zdobył gola po 187 dniach przerwy. Wojciech Szczęsny z wyborną paradą

Piękną bramkę zza pola karnego zdobył Piotr Zieliński. Reprezentant Polski strzałem z dystansu podwyższył prowadzenie Napoli w meczu z Monzą na 3:1. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem neapolitańczyków 4:2, a 29-letni Polak kilka minut po strzeleniu gola, opuścił boisko.

Piękna bramka Piotra Zielińskiego

Fantastyczną interwencją w meczu z Fiorentiną popisał się Wojciech Szczęsny. Bramkarz Juventusu swoją wspaniałą paradą uratował "Starą Damę" przed stratą wyrównującej bramki. Widać, że Euro 2024 zbliża się wielkimi krokami, bo forma podstawowego golkipera kadry narodowej wyraźnie rośnie.

Wojciech Szczęsny z genialną interwencją

Czyste konto zachował też Łukasz Skorupski, a jego Bologna bezbramkowo zremisowała z Frosinone. Od początku drugiej połowy na murawie zameldował się Kacper Urbański. Natomiast całe spotkanie w barwach Empoli rozegrali Bartosz Bereszyński oraz Sebastian Walukiewicz. Tuż przed końcem meczu zmieniony został Szymon Żurkowski.

Bliski swojego drugiego gola w rozgrywkach Serie A był Karol Świderski. Snajper pojawił się na placu gry w 62. minucie, a kilka minut później arbiter nie uznał jego trafienia przeciwko Genui, gdyż we wcześniejszej fazie akcji jego parter był na spalonym. Hellas przegrał ten mecz 1:2, a całe spotkanie rozegrał Paweł Dawidowicz. Po przeciwnej stronie cały mecz na ławce rezerwowych przesiedział Mateusz Wieteska.

Niestety cały mecz w wysokości ławki rezerwowych obserwował też Nicola Zalewski, a jego Roma pokonała w derbach Rzymu drużynę Lazio 1:0.

Łukasz Skorupski (Bologna FC)
Łukasz Skorupski (Bologna FC) Federico Proietti / PAP

Francja. Przemysław Frankowski z piękną bramką, Marcin Bułka i Radosław Majecki z czystymi kontami

Wydarzeniem weekendu we Francji pod kątem polskich piłkarzy było oczywiście cudowne trafienie Przemysława Frankowskiego. Reprezentant Polski popisał się "centro-strzałem" w 58. minucie meczu z Le Havre. Dla Polaka było to 4 trafienie dla franuskiej ekipy w tym sezonie. Lens zremisowało to spotkanie 1:1.

Marcin Bułka zachował czyste konto w rywalizacji ze Stade Reims, ale jego Nicea nie potrafiła strzelił gola i mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Do miejsca dającego udział w kwalifikacjach Ligi Mistrzów zespół z Lazurowego Wybrzeża traci już 5 punktów.

Czyste konto zachował również Radosław Majecki, który od końca lutego jest podstawowym bramkarzem Monaco. Zespół Polaka jest na 3. miejscu w tabeli i ma dużą szansę na grę w Lidze Mistrzów. To byłaby fantastyczna przygoda dla byłego bramkarza Legii Warszawa.

Anglia. Jakub Moder ponownie w pierwszym składzie. Jakub Kiwior oglądał mecz z ławki

W "polskim meczu" Arsenal rozbił na wyjeździe Brighton 3:0. Od pierwszej minuty w barwach gospodarzy wyszedł Jakub Moder. Jego zespół był znacznie słabszy od "Kanonierów" i zasłużenie przegrał, a Polak boisko opuścił po 62 minutach. Cały mecz na rezerwie przesiedział Jakub Kiwior.

Kolejny mecz w bramce West Hamu zaliczył Łukasz Fabiański. "Młoty" pokonały na wyjeździe Wolverhampton 2:1. Natomiast Matty Cash wciąż leczy kontuzję, której nabawił się podczas meczu baraży Euro 2024 przeciwko Estonii.

Łukasz Fabiański w meczu West Hamu United.
Łukasz Fabiański w meczu West Hamu United. PAP / EPA

Hiszpania. Pół godziny Kamila Jóźwiaka, Jakub Piotrowski "przyspawany" do ławki

W czwartek praktycznie zdegradowana już Granada przegrała z Valencią. W 57. minucie na murawie pojawił się Kamil Jóźwiak, ale nie pomógł swojej drużynie w zdobyciu chociażby 1 punktu. Drugi mecz z rzędu na ławce rezerwowych przesiedział Jakub Piotrowski.

FC Barcelona Roberta Lewandowskiego nie grała, gdyż w ten weekend w Hiszpanii odbył się jedynie mecz o Puchar Króla. Kapitan reprezentacji Polski w najbliższą środę zagra w ćwierćfinale Ligi Mistrzów przeciwko francuskiemu PSG.

Kamil Jóźwiak (Grabada FC)
Kamil Jóźwiak (Grabada FC) Molina Jozwiak / PAP

Pozostałe ligi zagraniczne. Michał Skóraś z dwiema asystami, przełamanie Sebastiana Szymańskiego

Dwie asysty w lidze belgijskiej zanotował Michał Skóraś. Polski pomocnik już w 3. minucie idealnie dograł z rzutu rożnego na głowę partnera z zespołu. W drugiej połowie 24-latek ponownie miał udział przy bramce swojego zespołu. Club Brugge w prestiżowym meczu pokonało Anderlecht Bruksela i walczy o tytuł mistrza Belgii.

Michał Skóraś z dwiema asystami w Belgii

Sebastian Szymański w ostatni czwartek zaliczył asystę w meczu Adana Demirspor, który Fenerbahce wygrało 4:2. Polak świetnie dośrodkował z rzutu wolnego na głowę partnera. Reprezentant Polski miał udział przy bramce klubu ze Stambułu po raz pierwszy od połowy stycznia.

Przełamanie Szymańskiego w Fenerbahce

Cały mecz w barwach Kaiseslautern zagrał Tymoteusz Puchacz. Drużyna Polaka przegrała z HSV Hamburg 1:2 i coraz mocniej obawia się o utrzymanie w lidze. Dobrą wiadomością jest fakt, że drugoligowiec w środku tygodnia awansował do finału Pucharu Niemiec po pokonaniu Saarbrucken 2:0. Asystę przy jednej z bramek zaliczył wtedy polski obrońca.

Piękna asysta Tymoteusza Puchacza w półfinale Pucharu Niemiec

Tymczasem selekcjoner Michał Probierz poświęcił niedzielę na obserwowanie kandydatów do gry w reprezentacji Polski z rodzimej PKO Ekstraklasy. Z trybun obejrzał mecz Lecha Poznań z Pogonią Szczecin, w którym asystę przy jedynym golu dla gospodarzy zaliczył stoper Bartosz Salamon, zmiennik Jana Bednarka w finale baraży z Walią. Zagrał też Kamil Grosicki.

Tymoteusz Puchacz w meczu półfinałowym Pucharu Niemiec.
Tymoteusz Puchacz w meczu półfinałowym Pucharu Niemiec. PAP / EPA

Piłkarze reprezentacji Polski powołani na baraże Euro 2024

Bramkarze:

• Wojciech Szczęsny (Juventus FC) - 90 minut, czyste konto z Fiorentiną (1:0)
  • Łukasz Skorupski (Bologna FC) - 90 minut, czyste konto z Frosinone (0:0)
  • Marcin Bułka (OGC Nice) - 90 minut, czyste konto z Reims (0:0)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton FC) - 90 minut z Blackburn (0:0)
  • Bartosz Bereszyński (Empoli FC) - 90 minut z Torino (3:2)
  • Paweł Bochniewicz (SC Heerenveen) - 90 minut z Utrechtem (2:3)
  • Matty Cash (Aston Villa FC) - kontuzja
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - 90 minut z Genuą (1:2)
  • Jakub Kiwior (Arsenal FC) - ławka rezerwowych z Brighton (3:0)
  • Tymoteusz Puchacz (1. FC Kaiserslautern) - 90 minut z HSV Hamburg (1:2)
  • Bartosz Salamon (Lech Poznań) - 90 minut z Pogonią (1:0)
  • Sebastian Walukiewicz (Empoli FC) - 90 minut z Torino (3:2)

Pomocnicy:

• Przemysław Frankowski (RC Lens) - 90 minut, gol z Le Havre (1:1)
  • Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - 90 minut z Lechem (0:1)
  • Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok) - 89 minut i asysta z Legią (1:1)
  • Jakub Moder (Brighton&Hove Albion) - 63 minuty z Arsenalem (0:3)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) - poza kadrą z Pirin Blagoevgrad (2:0)
  • Taras Romanczuk (Jagiellonia Białystok) - 90 minut z Legią (1:1)
  • Bartosz Slisz (Atlanta United) - 90 minut z New York City (1:1)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - 90 minut i żółta kartka z PAOK Saloniki (2:2)
  • Sebastian Szymański (Fenerbahce SK) - 90 minut, asysta i żółta kartka z Adaną (4:2)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - ławka rezerwowych z Lazio (1:0)
  • Piotr Zieliński (SSC Napoli) - 68 minut, gol z Monzą (4:2)