Polacy za granicą. Pierwsze trofeum Lewandowskiego z Baceloną, Szczęsny wrócił przed szóstą, Krychowiak próbował strzelić piętką [RAPORT]

Robert Lewandowski ograł Real Madryt i sięgnął po pierwsze trofeum z FC Barceloną PAP, EPA
Ledwie pięć miesięcy po debiucie Robert Lewandowski sięgnął z FC Barceloną po pierwsze trofeum. Dzięki bramce i asyście w finale przeciw Realowi Madryt Polak ugrał Superpuchar Hiszpanii. W weekend błysnęli też inni reprezentanci Polski - choć nie wszyscy.

Włochy: Szczęsny bezradny wobec siły Napoli

Piątek trzynastego wypadł pechowo dla Polaków z Juventusu. Wojciech Szczęsny w hicie Serie A z Napoli wpuścił aż pięć bramek, a jego zespół przegrał dotkliwie, bo 1:5. Przez pierwszą bramkę, autorstwa Victora Osimhena, naszemu bohaterowi mundialu uciekła szansa na rekordową liczbę minut z czystym kontem w Serie A. Ostatecznie licznik zatrzymał się na 680, podczas gdy rekordzista wśród obcokrajowców, czyli Samir Handanović (wówczas Udinese) wytrzymał 703 minuty.

Asystę przeciw Napoli zaliczył Arkadiusz Milik, który zszedł z boiska jako jeden z pierwszych. Na ławce lidera pozostał oczekujący wciąż na debiut Bartosz Bereszyński, zaś Piotr Zieliński grał prawie do końca i trzeba przyznać, że nieźle dotrzymywał tempa, choć ostatecznie był w cieniu wspomnianego Osimhena (dwa gole i asysta) oraz Chwiczy Kwaracchelii (gol i dwie asysty).

Polskich akcentów we Włoszech było zresztą znacznie więcej. W niedzielę Krzysztof Piątek zaliczył asystę przeciw Atalancie Bergamo, gdy przedłużył piłkę głową. Jego Salernitana przegrała jedna aż 2:8. Co ciekawe, w pewnym momencie meczu Torino - Spezia na boisku przebywało więcej Polaków niż... Włochów. Na ławce gości pozostał wprawdzie Jakub Kiwior (pierwszy raz w sezonie!), za to pod koniec drugiej połowy zadebiutował Szymon Żurkowski pozyskany z Fiorentiny. Trzecie czyste konto zachował Bartłomiej Drągowski, karnego dla Spezii wywalczył wracający do wysokiej formy Arkadiusz Reca. A na całą drugą połowę w zespole gospodarzy zameldował się Karol Linetty.

Media w Italii spekulują, że jeszcze w tym okienku Kiwior może odejść do Juventusu, w którym pod nieobecność Leonardo Bonucciego koszmarne błędy popełnia Gleison Bremer.

Francja: Frankowski wyręczył napastników

Sobota należała do Przemysława Frankowskiego, chwalonego przez dziennik L'Equipe za regularność i jakość dośrodkowań. Wahadłowy francuskiego Lens w drugiej połowie meczu z Auxerre podszedł do rzutu karnego i po rękawicy bramkarza skierował piłkę do siatki. Ten gol, jego drugi w nowym roku zaważył o zwycięstwie na wagę utrzymania pozycji wicelidera.

Arabia Saudyjska: Grał Krychowiak, Lewandowski zdobył trofeum

Gdy Frankowski opuszczał w boisko, w arabskim Rijadzie trwał hit tamtejszej ligi z udziałem Grzegorza Krychowiaka, ale bez niezgłoszonego do rozgrywek Cristiano Ronaldo. Ostatecznie trzeci w tabeli Al Shabab bezbramkowo zremisował z liderującym Al Nassr. Strata drużyny Polaka utrzymuje się więc na poziomie trzech punktów.

Krychowiak w trakcie hitu próbował niekonwencjonalnych rozwiązań. Był choćby bliski strzelenia gola piętką. Po jego strzale bramkarz w ostatniej chwili odbił piłkę do boku:

Nim nastał weekend, Robert Lewandowski również w Rijadzie zdążył strzelić pierwszego gola w 2023 roku (z Betisem) i zarazem wywalczyć awans z Barceloną do Superpucharu Hiszpanii, w którym w niedzielę zmierzył się z Realem Madryt. I wygrał - pierwszy raz w swoich drugim El Clasico.

Polak w finale zagrał fenomenalnie, sięgając po pierwsze trofeum z nowym klubem. Można rzec, że stopniował emocje; najpierw zaczął od niecelnego strzału głową, potem obił słupek, by wreszcie zaliczyć asystę przy golu Gaviemu, a potem po jego zagraniu podwyższyć na 2:0. Jakby tego było mało, po zmianie stron dorzucił jeszcze tzw. asystę drugiego stopnia.

W 22 występach Lewandowski strzelił dla Barcelony 20 goli i zanotował 5 asyst.

Weekendowe występy reprezentantów Polski, uczestników MŚ 2022

Bramkarze:

• Wojciech Szczęsny (Juventus FC) - 90 minut w meczu z Napoli (1:5)
  • Łukasz Skorupski (Bologna FC) - 90 minut w meczu z Udinese (2:1)
  • Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio) - czyste konto i 90 minut w meczu z Torino (1:0)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Aston Villa) - na ławce rezerwowych w meczu z Leeds United (2:1)
  • Bartosz Bereszyński (Napoli) - na ławce rezerwowych w meczu z Juventusem (5:1)
  • Matty Cash (Aston Villa) - z powodu kontuzji poza kadrą ne mecz z Leeds United (2:1)
  • Kamil Glik (Benevento) - 90 minut w meczu z Cosenzą (1:1)
  • Jakub Kiwior (Spezia Calcio) - na ławce rezerwowych w meczu z Torino (1:0)
  • Mateusz Wieteska (Clermont) - 90 minut w meczu z Angers (2:1)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - Grał do 66. minuty w meczu z Fiorentiną (2:0)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - grał do 85. minuty w meczu z Bristol City (2:4)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - strzeli gola, grał do 92. minuty z Auxerre (1:0)
  • Grzegorz Krychowiak (Al Shabab) - 90 minut w meczu z Al Nassr (0:0)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - 90 minut w meczu z Panetolikos (4:1)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - Grał do 62. minuty meczu z Groningen (3:0)
  • Piotr Zieliński - grał do 79. minuty w meczu z Juventusem (5:1)
  • Szymon Żurkowski (Spezia Calcio) - debiut, od 83. minuty w meczu z Torino (1:0)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski - zdobył Superpuchar Hiszpanii, strzelił gola i asystę, grał 90 minut w finale z Realem Madryt (3:1)
  • Arkadiusz Milik - zaliczył asystę, grał do 56. minuty meczu z Napoli (1:5)
  • Krzysztof Piątek - zaliczył asystę, grał 90 minut w meczu z Atalantą Bergamo (2:8)

Pozostali reprezentanci Polski (z Bundesligi, MLS, PKO Ekstraklasy i ligi duńskiej) obecni na Mundialu w Katarze jeszcze nie wrócili do gry o stawkę.