Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy za granicą: czy dla Polski to problem, czy szansa?

Agaton Koziński
Co zrobić, żeby Polacy mieszkający za granicą zdecydowali się wrócić do kraju? Rząd szuka pomysłu na to, żeby zachęcić ich do powrotów. Największą barierą są zarobki.

Paradoks - w Polsce brakuje rąk do pracy, ale jednocześnie ponad 20 mln Polaków i Polonusów mieszka poza granicami naszego kraju. Według GUS, w samej Europie mieszka 2,214 mln Polaków (zdecydowana większość w UE) - ale mowa tylko o osobach z ostatniej fali migracyjnej, zapoczątkowanej w 2004 r. po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Dzisiaj, gdy stopa bezrobocia w kraju spadła poniżej 4 proc., sprowadzenie Polaków mieszkających w innych krajach wydaje się rozwiązaniem najprostszym do realizacji i najbardziej korzystnym ze względu na interes państwa (biorąc pod uwagę, jakie problemy mają inne kraje z imigrantami zarobkowymi sprowadzanymi z państw islamskich). Tylko czy tę opinię podzielają sami polscy imigranci?

Tej kwestii poświęcony był panel podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. - Nie ma jednej recepty, która sprawi, że Polacy, którzy kiedyś wyjechali, wrócą. W innej sytuacji są ci, którzy podlegają repatriacji, w innej ci, którzy wyjechali w celach zarobkowych - zauważała w jego trakcie Beata Szydło, wicepremier. Dodała, że podczas prac kierowanego przez nią Komitetu Społecznego Rady Ministrów, była dyskutowana kwestia zmian w prawie pracy, które ułatwiałyby powrót do kraju. Nie ujawniła jednak szczegółów, na czym te zmiany by polegały.

Więcej informacji przedstawił za to Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, który opowiadał o tym, czego mogą się spodziewać Polacy, którzy podejmą próbę powrotu do kraju. Zachętą dla nich ma być m.in. program mieszkaniowy „Mieszkanie plus”. Dodatkowo została już przyjęta ustawa o dopłatach do czynszów dla osób słabo zarabiających. Dla Polaków wracających zapisano w niej pierwszeństwo przy zakwalifikowaniu do tego programu.

Innym problemem blokującym powroty do kraju są dzieci - gdy zaczną chodzić do szkoły na obczyźnie, rodzicom trudno jest podjąć decyzję o tym, by przenieść je do szkoły w Polsce. Anna Zalewska, minister edukacji, zapewniała, że polskie placówki edukacyjne są przygotowane do przyjęcia pod swoją opiekę dzieci, który przyjadą z innych państw. Przygotowano dla nich dodatkowe kursy języka polskiego, szkoły są gotowe do zorganizowanie im dodatkowych zajęć wyrównawczych z innych przedmiotów. MEN autoryzował program nauczania na odległość, można korzystać z lekcji polskiego, historii i geografii po polsku. Na uczenie polskich dzieci za granicą rząd przeznacza łącznie 100 mln zł.

Liczba Polaków chcących migrować maleje. Dziś taki zamiar deklaruje 11 proc. osób, kilka lat temu było to 50 proc. Ale czy Polacy, którzy już wyjechali, wrócą? Badania NBP z tego roku mówią, że tak - ale gdy będą mieli szansę na pensję rzędu 5 tys. zł netto. Także o tym, czy czeka nas masowa fala powrotów, przesądzi kondycja krajowej gospodarki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty