Polacy wydadzą na wakacje 20 miliardów złotych

  Polacy wydadzą na wakacje 20 miliardów złotych

  Maciej Badowski AIP

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Zachód słońca nad Bałtykiem.

  Zachód słońca nad Bałtykiem. ©Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  Przeciętny koszt wyjazdu krajowego to 1,9 tys. zł, a wyjazdu zagranicznego 4,6 tys. zł. Największą popularnością cieszą się wakacje w kraju. Tylko jedna trzecia osób udających się na wyjazd decyduje się na wyjazd za granicę. Większość organizuje wypoczynek na własną rękę.
  Zachód słońca nad Bałtykiem.

  Zachód słońca nad Bałtykiem. ©Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  Jak wynika z raportu KPMG Polacy wydadzą na wyjazdy wakacyjne 20,2 mld zł, z czego 10,6 mld zł stanowią wydatki na wyjazdy krajowe, a 9,6 mld zł – na wyjazdy zagraniczne.

  Średni koszt wyjazdu krajowego wynosi 1,9 tys. zł, a wyjazdu zagranicznego 4,6 tys. zł. Z wyjazdem wakacyjnym wiążą się tradycyjnie zakupy pamiątek, na które w kraju przeznaczymy 200 zł (na gospodarstwo domowe), a za granicą dwa razy więcej.


  Wśród Polaków udających się na wyjazd wakacyjny w 2015 roku 68 proc. decyduje się na wyjazd krajowy. Jedna trzecia Polaków spędzi lub spędziło co najmniej jeden wyjazd za granicą.

  40 proc. Polaków spędzających wakacje w kraju decyduje się na polskie wybrzeże.
  Znacznie rzadziej Polacy wybierają wakacje w górach czy nad jeziorem.  Wśród trzech najpopularniejszych zagranicznych celów podróży znalazły się: Chorwacja, Hiszpania oraz Włochy.

  Czwarte miejsce zajmuje Grecja, która mimo kryzysu wciąż przyciąga polskich turystów. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG, ostatnie wydarzenia w Grecji, Turcji i Tunezji nie mają istotnego wpływu na decyzje Polaków dotyczące wyboru miejsca na wakacje. Aż 86 proc. ankietowanych Polaków nie rozważało wakacyjnego wyjazdu turystycznego do tych krajów – bez względu na aktualne wydarzenia. 5 proc. ankietowanych deklaruje, że mimo ostatnich wydarzeń i tak odbyło lub odbędzie podróż do wymienionych krajów. 9 proc. Polaków zmodyfikowało swoje plany, najczęściej zmieniając cel podróży.

  Główną formą spędzania urlopu są plażowanie i inne formy odpoczynku pasywnego, zarówno w Polsce (głównym celem w przypadku 57 proc. wyjazdów), jak i za granicą (głównym celem w przypadku 48 proc. wyjazdów). Na drugim miejscu jest zwiedzanie (21 proc. wyjazdów w Polsce, 35 proc. wyjazdów zagranicznych). Trzecie miejsce zajmuje uprawianie sportu (odpowiednio 18 proc. i 10 proc.).
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Warto dodać, że te 20 mld wyda 15-20 % społeczeństwa.

  to.nie.jest.już.komuna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Reszta hołoty spędzi wakacje w swoich domach.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Warto dodać, że te 20 mld wyda 15-20 % sPOłeczeństwa.

  777 A W duPOkrackCJI AF FEUDALNYCH BOSSkim PRziwiLEYEM WARHlaKUF KORYTARNYCH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  http://www.polskatimes.pl/artykul/6246448,egzotyczne-owoce-trumny-i-tlen-nietypowe-produkty-importowane-przez-polakow,id,t.html

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo