Polacy wybrali. Polskim filmem wszech czasów jest "Dzień świra". Jakie inne tytuły znalazły się jeszcze na tej liście?

Ryszarda Wojciechowska
Ryszarda Wojciechowska
"Dzień świra"
"Dzień świra" materiały prasowe
Polskim filmem wszech czasów jest "Dzień świra". Tuż za filmem Marka Koterskiego na tej krótkiej liście znalazły się też: "Zimna Wojna", "Bogowie", "Seksmisja", "Chłopaki nie płaczą" i "Sami Swoi".

Jakie kino lubimy? I co dzisiaj oznacza dla nas "Kino polskie"? Na te pytania szukał odpowiedzi zespół naukowców z Uniwersytetu SWPS, który wspólnie z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, badał nasze filmowe gusta. Wyniki badań zamieszczono w raporcie „Polacy o polskich filmach – opinie Polaków o polskim kinie i ich postawy wobec polskiej produkcji filmowej. Badania społeczne”.

Polacy najbardziej lubią oglądać komedie

Przeprowadzono badania m.in. na temat gustów filmowych Polaków. Z raportu wynika, że najbardziej lubimy oglądać polskie komedie. Aż 76 procent badanych wskazało na ten rodzaj kina. Tuż za komediami są filmy sensacyjne i kryminalne - wskazało je aż 69 procent badanych. I wreszcie na trzecim miejscu znalazło się kino przygodowe (61 procent), w polskiej kinematografii najsłabiej reprezentowane.

Najbardziej nieudany gatunek polskiego kina?

Polacy nie mieli wątpliwości - to nasze komedie romantyczne. Badani mówili, że fabuła jest w nich banalna, często niespójna, gra aktorska zła, a poziom realizacji pozostawia wiele do życzenia. Poza tym polskie komedie romantyczne opowiadają wtórne historie, nie spełniając przy tym podstawowej roli tego gatunku: nie bawią, nie śmieszą. Ich twórcom zarzuca się kopiowanie amerykańskich wzorców, przez co nasze filmy są mało realistyczne, oderwane od polskiej rzeczywistości.

Jak wypada w naszym kinie wizerunek Polaka?

Na to pytanie badani odpowiedzieli, że... negatywnie. Jesteśmy postrzegani w polskim kinie stereotypowo: mamy skłonność do korupcji, zazdrości („jak ktoś ma dobrze, no to trzeba mu to ukrócić”, „a sąsiad ma więcej, to żeby miał mniej”), upartości („zawsze znajdzie się taki jeden uparty Polak, który w pewnym momencie zechce postawić na swoim”) i kompleksów („Polacy są takimi smutnymi ludźmi, którym nic nie wyszło – mają kompleksy, wiecznie nie widzą rozwiązania”).

Do tych przywar pokazywanych w polskim kinie dochodzą jeszcze takie jak korupcja, cwaniactwo i nadużywanie alkoholu.
Z raportu wynika, że najczęściej przywoływaną ilustracją typowego Polaka są filmy Wojciecha Smarzowskiego. To właśnie nasz obraz pojawiający się u tego reżysera stanowi wyznacznik polskości. Tam mamy Polaka w pigułce, można powiedzieć.
Może dlatego żaden z filmów Smarzowskiego nie znalazł się w pierwszej szóstce polskich produkcji wszech czasów? Są ważne, ale zbyt bolesne?

Raport odpowiada też na pytanie:

Jakiego bohatera poszukujemy w polskim kinie?

Okazuje się, że takiego jak... my. Tęsknimy za bohaterami, z którymi moglibyśmy się utożsamiać. Za takimi, którzy borykają się z codziennymi problemami. Ale z drugiej strony pojawia się zapotrzebowanie na inną wizję całego narodu, nie takiego smutnego i cierpiącego. A pogodzenie tych wizji nie jest łatwe i pewnie nie będzie. Reszta należy już do filmowców.

Escobar, Religa, Mercury: postacie autentyczne vs. ich filmo...

Raport „Polacy o polskich filmach – opinie Polaków o polskim kinie i ich postawy wobec polskiej produkcji filmowej. Badania społeczne". Które filmy wskazano?

"Dzień świra" - film w reżyserii Marka Koterskiego z wielką rolą Marka Kondrata. Adaś Miauczyński to 49-letni, rozwiedziony polonista, któremu niewiele się w życiu udało. Żyjący w kręgu swoich natręctw i nie potrafiący wyrwać się z nudy codziennego życia.

"Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. W rolach głównych Joanna Kulig i Tomasz Kot. To historia wielkiej i tragicznej miłości dwojga ludzi, którym razem ze sobą jest źle, a bez siebie jeszcze gorzej. W tle tej miłości jest wielka historia zimnej wojny lat 50. ubiegłego wieku.

"Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego z wybitną kreacją filmową Tomasza Kota. To opowieść o postaci autentycznej, profesorze Zbigniewie Relidze i o tym, jak wierzył, że uda mu się dokonać przeszczepu serca. Palkowski zrobił film historyczno-obyczajowy, ale z elementami komizmu, które podbiły wartość tego kina.

"Dzień świra"

Polacy wybrali. Polskim filmem wszech czasów jest "Dzień świ...

"Seksmisja" - kultowa komedia fantastycznonaukowa w reżyserii Juliusza Machulskiego z plejadą polskich gwiazd na czele z Jerzym Stuhrem i Olgierdem Łukaszewiczem. Akcja filmu dzieje się w przyszłości. W roku 2044 zostają odhibernowani dwaj ostatni przedstawiciele płci męskiej, wprowadzając chaos do idealnego świata rządzonego przez Ligę Kobiet.

"Chłopaki nie płaczą" - komedia w reżyserii Olafa Lubaszenki. W rolach głównych Maciej Stuhr, Cezary Pazura i Michał Milowicz. Młody skrzypek trafia w sam środek porachunków gangsterskich. Plusem są kultowe już dialogi.

"Sami swoi" - pierwsza część trylogii Sylwestra Chęcińskiego. Zabawnie opowiedziana historia zwaśnionych od wielu lat rodzin Pawlaków i Kargulów, którzy trafiają z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Kultowe teksty, no i mistrzowska gra aktorska przede wszystkim dwóch głównych bohaterów Wacława Kowalskiego i Władysława Hańczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl