Polacy uważają, że usługi prawne są za drogie. To dlatego rezygnują z dochodzenia swoich praw

Maja Piotrowska AIP
Piotr Hulako
Ponad 3/4 Polaków uważa, że koszty usług prawników i obsługi prawnej są w Polsce wysokie (48 proc.) lub bardzo wysokie (28 proc.), wynika z badania D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia.

Przekonanie o wysokich kosztach usług prawnych jest w Polsce silnie zakorzenione. Na rynku istnieją rozwiązania zapewniające opiekę i reprezentację prawną w rozsądnej cenie, ale niewielu z nas o nich wie. Dlatego z profesjonalnej pomocy prawnej korzystamy rzadziej niż byśmy chcieli i mogli? Prawie żaden z badanych nie wskazał, że koszty usług prawniczych i obsługi prawnej są w Polsce niskie (1 proc.) lub bardzo niskie (1 proc.). Niewielki odsetek twierdzi, że są one średnie (12 proc., a co dziesiąty zbadany Polak w ogóle nie orientował się w kosztach usług prawniczych i nie potrafił odnieść się do ich ceny. – Polacy powszechnie uważają, że usługi prawne są drogie. Jak wynika z naszego badania, to także główny powód rezygnacji z dochodzenia swoich praw i roszczeń na drodze prawnej. Jednocześnie, aż 87 proc. ankietowanych deklaruje, że pomoc prawnika przydała by im się przynajmniej raz w roku. Jak widać, kwestia przystępnych cen usług prawnych w Polsce jest wciąż sporym problemem, dotykającym niemałej grupy Polaków – komentuje Marta Gradowska ekspertka D.A.S.

Najczęściej samodzielnie szukamy rozwiązań w internecie, ale wiąże się to z ryzykiem

Przekonanie o wysokich kosztach obsługi prawnej oraz honorariów prawników czy radców prawnych to główna przyczyna rzadkiego korzystania z ich usług. Gdy pojawia się problem prawny, zaledwie 8 proc. z nas jest gotowych zapłacić za profesjonalną pomoc prawną. Najczęściej (52 proc.) samodzielnie szukamy rozwiązań w Internecie czy innych mediach, a więc w źródłach bardzo niepewnych. – To rozwiązanie wydaje się najprostsze i na pewno najtańsze. Ale tak naprawdę jest bardzo ryzykowne. To tak, jakbyśmy sami chcieli sobie być lekarzem - przeprowadzili badanie, postawili diagnozę oraz decydowali o procesie leczenia. Niebezpieczeństwo błędu zarówno w ocenie sytuacji, jak i stanu prawnego jest bardzo duże. Bez fachowej ochrony prawnej narażamy się przede wszystkim na niekorzystne rozstrzygnięcie sporu, ale także na dodatkowe, niepotrzebne i często wysokie koszty, których chcieliśmy uniknąć – wskazuje Marta Gradowska z D.A.S.

Ratunkiem okaże się polisa ubezpieczeniowa ochrony prawnej?

Ryzyko związane z konsekwencjami działań prawnych jest na tyle wysokie, że w odpowiedzi na nie powstała specjalna kategoria ubezpieczeń, które zapewniają organizację i pokrycie kosztów obsługi i reprezentacji prawnej ubezpieczonym. Polisa ubezpieczenia ochrony prawnej zapewnia ubezpieczonemu oraz jego bliskim nie tylko dostęp do porad prawnych, ale również refundację kosztów bezpośredniego wsparcia prawnika czy radcy prawnego, a nawet pokrycie ewentualnych kosztów sądowych zgodnie z zakresem ochrony wybranej umowy ubezpieczenia. - Pojęcie ubezpieczenia ochrony prawnej jest w Polsce nadal dość słabo znane, kojarzy je jedynie 16 proc. z nas. Nieświadomość istnienia tego typu ubezpieczenia wpływa również na tak powszechne przekonanie Polaków o tym, że na pomoc prawnika stać tylko nielicznych. Dla porównania, w Europie Zachodniej takie ubezpieczenie jest powszechne i ma je duża część obywateli. Polacy dostrzegają więc, że profesjonalna opieka prawna jest bardzo przydatna. Zbyt często jednak wolimy zdać się na własne siły, błędnie sądząc, że pomoc prawna musi być droga. Na szczęście, sytuacja powoli ulega zmianie – twierdzi Marta Gradowska z D.A.S. i zaznacza, że ten rodzaj ubezpieczenia ma w kraju nad Wisłą świetne perspektywy.

Czytaj też:
Świadczenia z programu 500 plus kończą się. Trzeba złożyć nowy wniosek, szybko by nie czekać na pieniądze do listopada. Są inne zmiany!

Obsługa prawna nie musi być droga

Duże zainteresowanie ubezpieczeniem ochrony prawnej potwierdziły także wyniki badania zrealizowanego dla D.A.S. Więcej niż co trzeci ankietowany (35 proc.) jest zainteresowany taką polisą, przy hipotetycznym koszcie wynoszącym ok. 20 zł/mies. Dużą grupę stanowią osoby niezdecydowane (39 proc.), które nie wykluczają, ale i nie potwierdzają, że chciałby wykupić takie ubezpieczenie. – Jak widać, spore grono Polaków chciałoby zapewnić sobie wsparcie prawne w ramach ubezpieczenia po niewielkich kosztach. Niezdecydowani są również potencjalnie grupą, która dopuszcza możliwość wykupienia takiej polisy. Łącznie, aż 3/4 ankietowanych mogłoby być zainteresowanych ubezpieczeniem ochrony prawnej. Przestrzeń dla rozwoju tego segmentu rynku w Polsce jest więc bardzo duża – mówi Marta Gradowska. - Kluczową rolę odegra edukacja i przekonanie się Polaków do oferty ubezpieczycieli, czyli po prostu przełamanie stereotypu o tym, że usługi prawne w Polsce są drogie i nie na naszą kieszeń - dodaje ekspertka D.A.S.

OBEJRZYJ WIDEO:
Na wynajmie mieszkania dalej możesz zarobić

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie