Polacy są bardzo łatwym celem dla cyberprzestępców....

  Polacy są bardzo łatwym celem dla cyberprzestępców. Alarmujący raport

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Polacy są bardzo łatwym celem dla cyberprzestępców. Alarmujący raport
  1/2
  przejdź do galerii

  ©FOT. MARCIN OLIVA SOTO/Polskapresse

  Polacy są wciąż łatwym celem dla przestępców działających w internecie - wynika z dorocznego raportu "Bezpieczniej w sieci".
  Najczęstszym cyberzagrożeniem, które dotknęło dwie trzecie internautów, była utrata danych z komputera, a 4 na 10 badanych przyznało, że otrzymało w ostatnim roku oszukańcze mejle z próbą wyłudzenia informacji do logowania - wynika z raportu prezentującego poziom wiedzy Polaków o bezpieczeństwie w sieci.

  Jednak użytkownicy internetu nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń, które czyhają na nich w sieci, i nie zawsze mają też świadomość, jak owym zagrożeniom przeciwdziałać.
  Co czwarty internauta (23 proc.) nie jest w stanie wymienić spontanicznie żadnej metody zabezpieczeń komputera - wynika z badania. Wiele osób - nawet jeśli z nich korzysta - to nie zawsze odpowiednio i w pełni świadomie. Na przykład 20 proc. internautów nawet w przypadku ważniejszych haseł nie sprawdza ich siły.

  Zbyt mała świadomości niepokoi, bo internet staje się coraz bardziej wszechobecny w naszym życiu. 80 proc. badanych przyznaje, że korzysta przynajmniej raz w miesiącu z usług finansowych online, 55 proc. respondentów robi zakupy w serwisach aukcyjnych przynajmniej raz w miesiącu, 50 proc. badanych korzysta przy płatności z usług typu PayPal lub podobnych.

  Cyberprzestępcy nie próżnują. Wciąż kwitną stare metody wyłudzania danych (pishing). Przestępcy wysyłają dużą ilość mejli, korzystając z listy mejli zidentyfikowanych jako aktywne lub na adresy zupełnie losowe, w których proszą o wypełnienie formularza, podanie swoich danych kontaktowych. Podsuwają też linki lub proszą o kliknięcie w przycisk, który przekierowuje użytkownika na fałszywą stronę. Przechwytują w ten sposób poufne dane, które potem wykorzystują np. do wyłudzeń kredytów w bankach.

  Rozwój nowoczesnych technik cyfrowych nieuchronnie pociąga za sobą pojawienie się nowych rodzajów zagrożeń. Eksperci zwracają uwagę na wzrost zagrożeń związanych z przechowywaniem informacji w chmurze. Okazuje się, że pracownicy firm nagminnie przechowują na prywatnych kontach nie tylko swoje osobiste, ale też służbowe dane, w dodatku nie zawsze odpowiednio je zabezpieczając.

  - Średnio 89 proc. respondentów na świecie stwierdziło, że korzysta z co najmniej jednej usługi przechowywania danych w chmurze, z których najpopularniejszą jest DropBox (38 proc.). 70 proc. osób korzystających z takich usług przyznało, że korzysta z nich również do celów służbowych - wynika z badania. I tak na przykład 12 proc. osób tej grupy przechowuje w chmurze firmowe hasła, 16 proc. - informacje finansowe, 22 proc. - poufne dokumenty, takie jak kontrakty czy biznesplany, a aż 33 proc. - dane klientów!

  - Młoda generacja jest coraz bardziej otwarta na łączenie się z siecią firmową za pośrednictwem własnych smartfonów i tabletów. Może to nieść ze sobą niebezpieczeństwo. Prywatne urządzenie pracownika może się bowiem stać "bramą" do hakerskiego ataku na firmę - komentuje cytowany w raporcie Mariusz Rzepka z firmy Fortinet.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo