Polacy nie rozumieją ekonomii. Nasi południowi sąsiedzi radzą sobie z nią lepiej

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Nie rozumiemy zjawisk i pojęć ekonomicznych
Nie rozumiemy zjawisk i pojęć ekonomicznych Fot. 123RF/welcomia
Ekonomia to dla Polaków niemal czarna magia. Tylko połowa z nas rozumie zależność między inflacją, a siłą nabywczą oszczędności, a większość przypuszcza, że istnieje jakaś instytucja odpowiedzialna za pokrycie strat giełdowych inwestorów.

Polacy to ekonomiczni ignoranci

Tylko 30 proc. Polaków ma świadomości tego, że taka instytucja, wypłacająca ubezpieczenia od spadków na giełdzie, nie istnieje – informuje PAP, powołując się na „Puls Biznesu”. 70 proc. uważa, że jest za to odpowiedzialna Giełda Papierów Wartościowych, Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski lub odpowiada „nie wiem” – wynika z badań Ipsos, przeprowadzonych na potrzeby indeksu kompetencji giełdowych, wyliczanych przez czeską platformę Portu. Badanie było równolegle przeprowadzone w Czechach i na Słowacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Na tle naszych południowych sąsiadów wypadamy kiepsko. Najlepiej sobie radzimy ze zrozumieniem ogólnej zależności między zyskiem, a ryzykiem. 61 proc. badanych zgodziło się, że im wyższy potencjalny zysk, tym większe ryzyko. Z taką opinią zgodziło się 73 proc. Czechów i Słowaków.

Kobiety radzą sobie gorzej

Jednak już pojęcie zależności między inflacją a wartością oszczędności przychodzi nam gorzej. 53 proc. ankietowanych przyznało, że jeśli procent zysku z oszczędności będzie niższy niż inflacja, to ich siła nabywcza z czasem będzie malała.

Ponad połowa Polaków zauważa różnicę między oszczędzaniem a inwestowaniem. Natomiast pojęcie dywersyfikacji, czyli różnicowania źródeł dochodów lub oszczędności, w celu zmniejszenia ryzyka, dla ponad połowy z nas jest obce. Pod tym względem znów lepsze wyniki mieli nasi południowi sąsiedzi.

W sumie Polacy w badaniu Ipsos uzyskali 42 proc. poprawnych odpowiedzi. „Puls Biznesu” zwraca uwagę na pojawiające się różnice ze względu na płeć. „Średni poprawny wynik dla mężczyzn to 48 proc., dla kobiet 36 proc.” – informuje dziennik.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl