Polacy masowo zakładają sklepy internetowe. Obecnie jest ich blisko 44,5 tys.

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W 2020 r. w Polsce zarejestrowano prawie 12 tys. nowych sklepów internetowych.
W 2020 r. w Polsce zarejestrowano prawie 12 tys. nowych sklepów internetowych. 123RF
W ubiegłym roku polscy przedsiębiorcy zarejestrowali prawie 12 tysięcy nowych sklepów internetowych, przez co ich liczba wzrosła o ponad 20 proc. względem roku 2019. Obecnie jest ich blisko 44,5 tys. W 2026 r. wartość brutto polskiego rynku handlu e-commerce będzie na poziomie 162 mld zł.

Z powodu wprowadzenia wielu obostrzeń i zamrożenia gospodarki w zeszłym roku z powodu pandemii koronawirusa w Polsce, wielu przedsiębiorców przeniosło swój biznes do internetu. Jak wynika z badania Bisnode, a Dun & Bradstreet Company w zeszłym roku w Polsce zarejestrowano blisko 11,8 tys. nowych sklepów internetowych, przez co ich liczba wzrosła o 21,5 proc. względem roku 2019. Obecnie jest ich blisko 44,5 tys.

W związku z tym, że tak dużo sklepów rozpoczęło swój e- biznes, przełożyło się na ogromną konkurencję. Nie wszyscy to wytrzymali, w ubiegłym roku ponad 5,6 tys. sklepów internetowych zawiesiło działalność, z czego tylko 1,2 tys. wróciło na rynek. Z pozostałej liczby 320 upadło i zostało trwale wykreślonych z rejestru, a 4,1 tys. firm pozostaje zawieszonych- wynika z danych.

Jarek Wasilewski z ExpertSender prognozuje, że sklepów internetowych w Polsce dalej będzie przybywać, jednak dodaje, że po zniesieniu obostrzeń i ewentualnym końcu pandemii tempo rozwoju branży e-commerce zwolni. - Część klientów powróci do tradycyjnych zakupów. Co jednak nie oznacza, że zmniejszy się konkurencja między działającymi już e-sklepami- pisze.

Z kolei z analizy przeprowadzonej przez PwC wynika, że w 2026 r. wartość brutto polskiego rynku handlu e-commerce będzie na poziomie 162 mld zł. Oznacza to średnioroczny wzrost o 12 proc. Najszybciej będzie rosła sprzedaż produktów spożywczych oraz z kategorii zdrowie i uroda. Już w 2020 r. kanał online miał 14 proc. udziału w wartości sprzedaży detalicznej w Polsce, na co wpływ miała m.in. pandemia i przyspieszony rozwój platform e-commerce.

- Pandemia i kolejne lockdowny sprawiły, że wiele firm przyspieszyło proces transformacji cyfrowej, stawiając na rozwój kanałów online. W ostatnim roku grupa konsumentów korzystających z internetowej formy zakupów istotnie się zwiększyła. Co ważne, niemal 85% Polaków deklaruje, że nawet po zakończeniu pandemii nie zamierza zmniejszyć częstotliwości e-zakupów. To będzie stały dwucyfrowy wzrost przez najbliższe lata– mówi Grzegorz Łaptaś, partner PwC.

Przeprowadzone na potrzeby analizy PwC badanie konsumentów pokazuje, że ponad 74% Polaków po zakończeniu pandemii utrzyma poziom zakupów internetowych, a 10 proc. zamierza je nawet zwiększyć.

Jak wynika z danych Polskiej Rady Centrów Handlowych odwiedzalność sklepów w pierwszym tygodniu po zakończeniu trzeciego lockdownu był o ok. 20 proc. niższa w porównaniu do pierwszego tygodnia lutego ubiegłego roku. Największą popularnością cieszyła się sobota 6 lutego.

Eksperci zwracają uwagę, że większe zainteresowanie klientów zakupami w pierwszym tygodniu handlu po ponownym otwarciu sklepów jest efektem odrabiania zaległości zakupowych. Z kolei odwiedzalność w kolejnych tygodniach powinna utrzymywać się na poziomie ok. 70-75 proc. w stosunku do ub. roku.

   

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl