Pokonaj temat tabu! Nie lekceważ prostaty - rak zabija szybko i po cichu

Paula Goszczyńska
Dopiero zaawansowany rak powoduje dolegliwości. Dlatego nie warto zwlekać
Dopiero zaawansowany rak powoduje dolegliwości. Dlatego nie warto zwlekać pixabay.com
Rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni. Choć ogólnie o nowotworach głośno się mówi, to rak jąder i prostaty jest często zbywany kłopotliwym milczeniem. Czas przełamać to tabu, ponieważ to właśnie on jest najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce.

Dotyczy głównie dojrzałych mężczyzn
Rak jądra dotyka głównie panów między 14. a 34. rokiem życia. Rak prostaty - już po 45. roku życia. Statystyki nie nastrajają pozytywnie: w ciągu ostatnich trzech dekad zachorowalność na raka prostaty drastycznie wzrosła. Dolegliwości tego układu dotyczą bowiem połowy mężczyzn powyżej 50. roku życia i 70 procent mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.

Doktor Paweł Orłowski, specjalista urolog, podkreśla, że wcześnie wykryty nowotwór daje duże szanse na całkowity powrót do zdrowia. - Im później zgłosimy się do lekarza, tym trudniejsze i bardziej obciążające nasz organizm i portfel będzie leczenie - dodaje.

Prostata składa się z gruczołów i przewodów obudowanych tkanką łączną i mięśniami gładkimi. Wydziela zawiesinę, która wpływa na żywotność plemników w nasieniu. Prostata jest gruczołem androgenozależnym - oznacza to, że jej wzrost, rozwój oraz działanie zależą od poziomu testosteronu.

To również bardzo wrażliwy gruczoł wydzielania wewnętrznego, podatny najbardziej na zmiany związane z wiekiem i wahaniami poziomu testosteronu. Na jego funkcjonowanie wpływa także: siedzący tryb życia, dieta uboga w warzywa, owoce i pełne zboże, zanieczyszczenie środowiska, spożywanie dużych ilości kawy, alkoholu i pikantnych potraw.

Bądź świadomy swojego ciała
Sprawdzonym sposobem profilaktyki jest samobadanie. Powinno być wykonywane często i uważnie. - Mężczyzna podczas codziennego prysznica jest w stanie samodzielnie zbadać sobie jądra i zwrócić uwagę, czy nie ma żadnych niepokojących zmian. Będzie nimi twardy i niebolesny guz - zwraca uwagę doktor Orłowski.

Dopiero zaawansowany rak powoduje dolegliwości, które mogą być podobne do tych, jakie obserwuje się również w łagodnym rozroście gruczołu krokowego. Należą do nich: częstsze oddawanie moczu w nocy i w dzień, parcie na mocz typu naglącego, zaleganie moczu w pęcherzu czy też całkowite zatrzymanie moczu. Choć złośliwa postać raka prostaty nie zdarza się często, dbać o zdrowie okolic moczowo-płciowych powinni wszyscy.

Profilaktyka to podstawa
Prostata to bez wątpienia skarb mężczyzny - decyduje o wysokiej lub niskiej płodności. To jednak również bardzo wrażliwy gruczoł wydzielania wewnętrznego, podatny najbardziej na zmiany związane z wiekiem i wahaniami poziomu testosteronu.

Tymczasem tych zmian nie należy lekceważyć. Rozwijają się w szybkim tempie. A przy ich nasileniu zostaje jedynie pomoc urologa i podanie dawki leków hormonalnych. Niestety, wpływają one na przemiany testosteronu (efekt ,,kastrujący”) oraz mają negatywny wpływ na gospodarkę lipidową.

- Mężczyźni niechętnie przyznają się do problemu z prostatą - mówi specjalista. - Wielu z nich czeka z wizytą u urologa do momentu, kiedy objawy choroby boleśnie dają się odczuć. Bagatelizowanie sprawy powoduje nieodwracalne skutki i kończy się nawet leczeniem operacyjnym. A przecież można tego uniknąć. Wystarczy pokonać niepotrzebny wstyd - zapewnia.

Przeglądowe badanie moczu należy wykonywać dwa razy w roku, zaś badanie prostaty raz na rok wraz z oznaczeniem stężenia hormonów płciowych. Lekarz pierwszego kontaktu, zwłaszcza u pacjentów powyżej 60. roku życia, powinien być wyczulony na wszelkie objawy rozrostu prostaty.

Zawsze warto postawić na bezpieczną i skuteczną profilaktykę. Tylko wcześnie rozpoznany rozrost prostaty przechodzi łagodnie. Nie ulegajmy także przekonaniu, że tylko ból zwiastuje chorobę. Kontrolujmy poziom hormonów i odwiedzajmy swojego lekarza: - Jeśli mężczyźni przełamią uprzedzenia i zawczasu zaczną myśleć o swojej prostacie, mają szanse uniknąć wielu niekomfortowych sytuacji - radzi lekarz. - Po prostu dbajmy o siebie wykorzystując to, co daje nam nowoczesna medycyna, bo lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czynniki ryzyka zachorowania na nowotwór prostaty to: otyłość, siedzący tryb życia, wstrzemięźliwość płciowa, stany zapalne dróg moczowych oraz czynniki genetyczne.

Objawy rozrostu stercza częściej rozpoznaje się u mężczyzn: spożywających dużą ilość mięsa, tłuszczu i małą ilość warzyw, spożywających nadmierne ilości mleka, stosujących używki, w tym alkohol, spożywających nadmierną ilość ostrych przypraw, prowadzących stresujący tryb życia.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: Strefa Zaradnych: Trzy zasady początkującego inwestora

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pokonaj temat tabu! Nie lekceważ prostaty - rak zabija szybko i po cichu - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na i.pl Portal i.pl