18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Pogrzeb Wojciecha Kilara w Katowicach [RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO, TEKST HOMILII, WSPOMNIENIA]

MZ, JOL, MIW
Pogrzeb Wojciecha Kilara w Katowicach
Pogrzeb Wojciecha Kilara w Katowicach Lucyna Nenow
Pogrzeb Wojciecha Kilara w Katowicach: W sobotę odbyło się ostatnie pożegnanie Wojciecha Kilara. Wybitny śląski kompozytor spoczął na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. CZYTAJ RELACJĘ LIVE NA DZIENNIKZACHODNI.PL

Przygrywa kapela góralska, przed grobem utworzyła się długa kolejka chcących żłożyć wieniec. Uroczystości zmierzają do końca.

AKTUALIZACJA GODZ. 14:02

Na grobie Kilarów składane są wieńce. Za moment Orkiestra Wojskowa wykona "Marsz żałobny" Chopina.

AKTUALIZACJA GODZ. 14:00

Abp Wiktor Skworc, a po nim małżonka prezydenta RP, Anna Komorowska składają kondolencje rodzinie kompozytora.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:57

Urna z prochami Wojciecha Kilara została złożona w grobie rodzinnym, w którym spoczywa jego ukochana żona, Barbara. Artystę żegna kapela góralska z Podhala.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:55

Trzy salwy honorowe na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza. Trwa pogrzeb Wojciecha Kilara.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:50

Kondukt dotarł na cmentarz. Zaczynają się przemówienia nad rodzinnym grobem, gdzie spocznie urna z prochami Wojciecha Kilara.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:37

Kondukt powoli opuszcza Archikatedrę.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:35

Formuje się kondukt, który przejdzie ulicami Katowic na cmentarz przy ul. Sienkiewicza. Urna z prochami Wojciecha Kilara za moment zostanie wyniesiona z Archikatedry.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:15

Msza dobiega końca. Jej finałem jest "Exodus", kolejne z monumentalnych dzieł Wojciecha Kilara.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:12

Jerzy Kornowicz, przewodniczący Związku Kompozytorów Polskich:
"Dla kompozytorów muzyki umarł brat. Wojciech Kilar należał do świata tych, co wierzą w etos muzyki. Muzyka może być błahostką i grą, ale i wyrazem wielkości i kruchości, czego teraz doświadczamy. Żegnaj Mistrzu miary rzeczy. Już teraz czujemy pustkę po Tobie."

AKTUALIZACJA GODZ. 12:53

Piotr Uszok, prezydent Katowic:
"Mnie przemijanie nie przeraża, jest dla mnie czymś wspaniałym - to słowa Wojciecha Kilara. Mnie jednak trudno się z tym przemijaniem pogodzić. Wojciech Kilar wiedział, jak chłonąć każdą chwilę, ale i nie bać się tego, co nadchodzi. Wszyscy zachowamy cząstkę Wojciecha Kilara w swej pamięci. Wojciech Kilar tak bardzo kochał nasze miasto, że darem od Boga nazywał możliwość mieszkania w Katowicach. "Katowice dały mi wszystko" - mówił, gdy nadawaliśmy mu tytuł Honorowego Obywatela. Nigdy nie usłyszałem wspanialszych słów o Katowicach."

AKTUALIZACJA GODZ. 12:50

Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
"Ci wielcy, niezwykle szanowani, opuszczają nas nagle i nie zdążymy wyrazić szczególnego szacunku, ani im podziękować. Zbyt często się spóźniamy. Wojciech Kilar to nasza polska perła w koronie muzyki świata. Myślę nie tylko o muzyce, ale i byciu człowiekiem, patriotą, umiejętności współpracy z wieloma artystami, myślę o skromności, ciekawości świata Wojciecha Kilara. Dziś żegnamy osobistość nie do zastąpienia. Wszyscy mamy tego świadomość.

Chciałbym wspomnieć utwory, które znane są wszystkim i do których wszyscy wracamy. Jak ważne były te dzieła, które przekraczały granice. Korzystali z jego twórczości i Andrzej Wajda, i Krzysztof Zanussi, Kazimierz Kutz tu na miejscu, Sylwester Chęciński i wielu innych. Trudno uwierzyć, że w jednej osobistości zmieściły się tak różne elementy artystyczne, tak wielka wrażliwość. Będzie brakować nam jego dzieł, na które tak czekaliśmy.

Dziś ojczyzna oddaje głęboki hołd Wojciechowi Kilarowi. Niech spoczywa w pokoju."

AKTUALIZACJA GODZ. 12:45

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska:
"Żegna dziś Wojciecha Kilara cały świat, cała Polska. Nie byłoby filmów bez muzyki Wojciecha Kilara. Przede wszystkim żegnamy go my, ci, którzy mają zaszczyt i szczęście mieszkać na tej samej ziemi, którą wybrał i która to ziemia przeprowadziła go przez edukację i gdzie jego kariera i talent rozkwitły. Ta ziemia otwiera swoje ramiona przed wszystkimi, którzy tu mieszkają i przyjeżdżają, to jest ziemia przepojona sztuką, tu gra muzyka. My, którzy dzieliliśmy z nim tę samą ziemię i to samo niebo, jesteśmy dumni, że wybrał Śląsk. Jego muzyka będzie wybrzmiewać zawsze. Będziemy pamiętać, że to był dobry człowiek, jego uśmiech, dobre oczy. Żal tylko, że żadna nuta na tej ziemi nie powstanie. Żal, że nie będzie uczestniczył w otwarciu nowej siedziby NOSRP, na którą wszyscy czekamy. Żegnaj mistrzu."
AKTUALIZACJA GODZ. 12:40

Wicemarszałek Marek Kuchciński:
"Był człowiekiem niezwykłym, był niezwykłym artystą. Jego utwory całe nasze polskie pokolenie będzie pamiętać i wspominać. Dzieła Wojciecha Kilara przeszły do dzieł epokowych, stały się twórczością ponadczasową. Ale śp. Wojciech Kilar był również wielkim polskim patriotą, trwałym i niewzruszonym w swoich poglądach, których się nie wstydził. Był Ślązakiem urodzonym we Lwowie. To ziemia śląska ukształtowała jego talent i, jak sam mówił, to ziemi śląskiej zawdzięczał wszystko, co miał najważniejsze: rodzinę, przyjaciół, środowisko muzyczne, szkołę, wspaniały kościół śląski i śląski etos pracy. W imieniu Sejmu RP pragnę złożyć wszystkim bliskim wyrazy najwyższego szacunku. Niech Wojciech Kilar odpoczywa w pokoju."

AKTUALIZACJA GODZ. 12:40

Maciej Klimczak, minister z Kancelarii Prezydenta RP:
"Polska muzyka, polska kultura straciła wybitnego artystę. Cisza po jego śmierci staje się nienaturalna, w tym objawia się wielkość jego dzieła, ale nasz szacunek wobec kompozytora".

AKTUALIZACJA GODZ. 12:32

Za nami występ Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy „Aukso” pod dyrekcją Marka Mosia. Zaraz przemówienia oficjeli, m.in. wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, ministra Bogdana Zdrojewskiego i prezydenckiego ministra Macieja Klimczaka.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:30

Prof. Mirosław Jacek Błaszczyk z Filharmonii Śląskiej, która wykonywała "Angelusa":
"To wyjątkowe dzieło i wyjątkowe okoliczności jego wykonania. Kilka razy żal ściskał mnie za szyję, bo wszyscy straciliśmy wielkiego artystę, a ja straciłem wspaniałego przyjaciela".

AKTUALIZACJA GODZ. 12:20

Pogrzeb Wojciecha Kilara w Katowicach: "Kilar był światłem ze Śląska" [HOMILIA ABP SKWORCA]
AKTUALIZACJA GODZ. 12:05

Abp Skworc: "Dobry człowieku, błogosławiony kompozytorze wiecznej muzyki, odpoczywaj w pokoju."

"Zakończył się adwent jego życia, prowadził go Duch Boży po tej ziemi drogami niełatwymi i zamknął cierpieniem jak klamra" - mówił arcybiskup.

Zakończyła się homilia, trwają przygotowania do komunii świętej.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:00

Abp Skworc: "Żył w czasach estetyki hałasu, która proponuje zastąpić Homera trzęsieniem ziemi, Horacego kamienną lawiną. Mistrz Wojciech był głosem dotykającym tajemnicy, a jego muzyka metronomem wszechświata. Jego muzyka była komentarzem do bieżącej sytuacji."

AKTUALIZACJA GODZ. 11:50

Dalszy ciąg kazania abp Skworca: "Płakał z powodu niesprawiedliwości. Swoją muzyką czynił pokój."

AKTUALIZACJA GODZ. 11:40

Homilia abp Skworca. Fragment: "Chciał (Wojciech Kilar - przyp. red.) być zapamiętany jako dobry człowiek, który wniósł odrobinę nadziej, miłości, a może i odrobinę wiary. Mistrzu Wojciechu, TWOJE pragnienie się spełniło, takim Cię zapamiętamy."

AKTUALIZACJA GODZ. 11:08

W Archikatedrze jest już Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP. Wśród gości widzimy też m.in. wicepremier Elżbietę Bieńkowską, ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, europosła Jerzego Buzka, senator Marię Pańczyk-Pozdziej i liczną grupę śląskich parlamentarzystów.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:04

Thierry Guichoux, Konsul Generalny Francji w Krakowie podkreślił stratę, jakiej zaznała cała europejska kultura w momencie śmierci Wojciecha Kilara. Przypominamy, że w czerwcu 2013 roku prezydent Republiki Francuskiej François Hollande mianował Wojciecha Kilara Kawalerem Orderu Legii Honorowej w uznaniu „wybitnego wkładu w kulturę uniwersalną i zaangażowania na rzecz francusko-polskich stosunków kulturalnych”.

Tym samym kompozytor dołączył do grona elitarnego grona Polaków odznaczonych Legią Honorową (m.in. Karol Szymanowski, Ignacy Jan Paderewski, Cyprian Godebski, Tadeusz Boy-Żeleński, Witold Doroszewski, Władysław Anders, Julian Klaczko czy Olga Boznańska).

AKTUALIZACJA GODZ. 11:04

Rozpoczyna się msza koncelebrowana przez 45 księży z abp Wiktorem Skworcem oraz abp seniorem Damianem Zimoniem na czele.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:00

Przemówienie Konsula Generalnego Francji w Krakowie. Mówi Thierry Guichoux:

"Współczesna muzyka europejska straciła jedną ze swoich najwybitniejszych postaci. Jego nowatorskie dzieła zarówno ze sfery sacrum, jak i profanum, dzięki pasji tworzenia, na trwałe wpisały się w historię muzyki. Wojciech Kilar potrafił dotrzeć do szerokiej publiczności przez muzykę filmową. Kompozytorowi zależało zawsze na współpracy kulturalnej między Francją i Polską".

Konsul wspomina o związkach Kilara z Francją, mówią m.in. o znanej nad Sekwaną współpracy Kilara z Paulem Grimault przy okazji filmu "Król i Ptak". Wojciech Kilar został kawalerem Orderu Legii Honorowej - to największe odznaczenie we Francji.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:55

Za nami przejmujące wykonanie "Angelusa". Za kilka minut msza święta, którą poprowadzi abp Wiktor Skworc.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:40

W Archikatedrze brzmi Angelus w wykonaniu Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją prof. Mirosława Jacka Błaszczyka. To dzieło do tekstu Pozdrowienia Anielskiego napisane z myślą o klasztorze Jasnogórskim i uroczystości otwarcia po konserwacji tamtejszego Ołtarza.

„To jest chyba pierwszy mój utwór religijny” - mówił przed laty o "Angelusie" sam Wojciech Kilar. - „Zaraz wszakże ogarniają mnie wątpliwości, jakoś nie mam śmiałości przyznać się do muzyki czysto religijnej. Jest to przecież Angelus roku 1984, utwór w którym sacrum i profanum jak zwykle w mojej twórczości wzajemnie się przenikają i łączą. Religijność tego utworu jest nierozerwalnie związana z tym, co się u nas dzieje."

Wojciech Kilar - Angelus

AKTUALIZACJA GODZ. 10:37

Katowicka archikatedra zapełniła się gośćmi. Brakuje wciąż małżonki prezydenta RP, Anny Komorowskiej. Jest m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, europoseł Jerzy Buzek, parlamentarzyści i śląscy samorządowcy.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:31

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Śląskiej rozpoczyna Angelusa, jedno ze słynnych dzieł Wojciecha Kilara. Dyryguje prof. Mirosław Jacek Błaszczyk.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:28

Dobiegają końca obrzędy wprowadzające celebrowane przez ks. prob. Andrzeja Marczaka. Organy, za którymi zasiadł prof. Julian Gembalski grają muzykę Wojciecha Kilara.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:15

Wchodzi urna z prochami, sztandary przy akompaniamencie organowym.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:05

Przed katowicką Archikatedrą grają orkiestry. Czekamy na wejście sztandarów oraz urny z prochami Wojciecha Kilara.

AKTUALIZACJA GODZ. 9:50

Miarą wielkości Wojciecha Kilara może być reakcja światowych mediów, które w mijającym tygodniu nie szczędziły hołdów kompozytorowi. Piszemy dziś o tym w DZ. Brytyjski „The Daily Telegraph”: „Dzieła Kilara wzmacniały i podnosiły wartość filmów, a jednocześnie stanowiły dzieła same w sobie”. Hiszpański „El Pais” nazywa Kilara „arcymistrzem kina”. Amerykański „Los Angeles Times”, przypomina, że choć Kilar był wybitnym artystą, pozostawał skromnym człowiekiem, unikającym publicznej uwagi. Niemiecki „Der Spiegel” zaznacza, że kompozytor „potrafił iść swoją artystyczną drogą, wbrew duchowi czasów, za którym podążali inni”. Pożegnalne noty zamieściły gazety w tak dalekich krainach, jak Chiny, Iran czy Peru.

Oto za co pokochali Kilara Francuzi:

AKTUALIZACJA GODZ. 9:42

Wojciech Kilar, jeden z najwybitniejszych kompozytorów naszych czasów, powiedział w jednym z wywiadów, że w wielu momentach swojej kariery mógł zamieszkać w Hollywood i zarabiać ogromne pieniądze. Dawno temu wybrał Katowice i im pozostał wierny, bo „nie oszalał na punkcie złotego cielca”. Również dlatego zasłużył na wielką cześć i szacunek wśród katowiczan, Ślązaków, jak i całej Polski, którą sławił swoimi dokonaniami.

AKTUALIZACJA GODZ. 9:35

Wczoraj Wojciecha Kilara pożegnano w jego macierzystej parafii, w kościele pw. Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta z prezydentem Piotrem Uszokiem, sąsiedzi zmarłego kompozytora, muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, pracownicy naukowi Akademii Muzycznej w Katowicach, aktorzy i miłośnicy jego talentu.

Wojciech Kilar: Ostatnie pożegnanie w Katowicach-Brynowie [ZDJĘCIA]

AKTUALIZACJA GODZ. 9:25

Żegnamy człowieka, który napisał tak niezwykłe rzeczy, jak choćby ta:

Wojciech Kilar - Walc [Z FILMU ZIEMIA OBIECANA]

Dzisiejsze uroczystości będą miały charakter państwowy - udział w nich weźmie m.in. Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP, Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, ludzie kultury i sztuki, a także muzycy Filharmonii Śląskiej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Orkiestry Aukso, Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Mszę poprowadzi metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc. W jej trakcie zabrzmią kompozycje Wojciecha Kilara, m.in. "Symfonia Adwentowa", "Agnus Dei", "Veni Creator", a na zakończenie nabożeństwa - "Exodus".

Wojciech Kilar - Exodus

AKTUALIZACJA GODZ. 9:00

W katowickiej Archikatedrze pw. Chrystusa Króla trwają przygotowania do uroczystości pogrzebowych. Do świątyni wnoszone są wieńce, m.in. od prezydenta Komorowskiego i Rady Ministrów.
POGRZEB WOJCIECHA KILARA - PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

Pogrzeb Wojciecha Kilara w Katowicach: Dziś w Katowicach pożegnamy Wojciecha Kilara. Jako, że uroczystości pogrzebowe kompozytora mają charakter państwowy (w takim przypadku państwo pokrywa koszty, przyznaje wojskową asystę honorową, w razie konieczności może też przydzielić miejsce na pochówek), więc udział wezmą w nich przedstawiciele rządu (m.in. wicepremier Elżbieta Bieńkowska oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski), a także reprezentujący kancelarię prezydenta RP podsekretarz stanu Maciej Klimczak. Niewykluczona - jak to określają przedstawiciele katowickiej Kurii - jest też obecność żony prezydenta RP, Anny Komorowskiej.

Prócz polityków w ostatniej drodze Wojciechowi Kilarowi towarzyszyć będą filmowcy (na pewno Kazimierz Kutz, który współpracował z kompozytorem tworząc m.in. swój tryptyk śląski), ludzie muzyki i teatru, a także samorządowcy.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.15 w katowickiej Archikatedrze pw. Chrystusa Króla od wprowadzenia i wystawienia urny z prochami zmarłego kompozytora. W ciągu trzech kolejnych kwadransów w świątyni zabrzmi stworzony przez Kilara "Angelus" w wykonaniu śląskich filharmoników pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka oraz muzyka organowa w wykonaniu prof. Juliusza Gembalskiego, zaś o godzinie 11 rozpocznie się msza święta. Homilię w jej trakcie wygłosi arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc.

ZOBACZ TAKŻE:
Transmisja z pogrzebu Kilara w TVP Katowice i TVP Info

ZOBACZ KONIECZNIE PROGRAM SOBOTNIEGO POGRZEBU:
POGRZEB WOJCIECHA KILARA W KATOWICACH

Po zakończeniu nabożeństwa kondukt żałobny przejdzie na cmentarz przy ul. Sienkiewicza (wejście drugą bramą w okolicach LO im. Kopernika). Na czas jego przemarszu czasowo zostanie wyłączony ruch na trasie od Katedry przez ul. Powstańców do cmentarza. Od samego rana niedostępne będą też miejsca parkingowe w sąsiedztwie katedry (ul. Wita Stwosza i ul. Plebiscytowa - od skrzyżowania z ul. Powstańców) oraz w pobliżu cmentarza na ul. Sienkiewicza. Dla gości zarezerwowany zostanie ponadto parking na placu Sejmu Śląskiego.

Jak informują urzędnicy z katowickiego magistratu, kolejność uczestników konduktu będzie następująca: na samym początku krzyż, a potem Orkiestra Wojskowa; Kompania Honorowa Wojska Polskiego ze sztandarem; sztandary innych organizacji; żołnierze z wieńcami od głównych delegacji; żołnierze z odznaczeniami na "poduszkach" i duchowni. Za nimi w asyście wojskowej znajdzie się urna z prochami Wojciecha Kilara, a dalej podąży rodzina i przyjaciele Zmarłego, delegacje władz rządowych, wojewódzkich, samorządowych, a następnie pozostali wierni.

Podczas ostatniego pożegnania na cmentarzu obrzędy religijne odprawi arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc. Po złożeniu urny do grobu zabrzmi salwa honorowa. Wystąpi też kapela góralska z Podhala, a Orkiestra Wojskowa wykona "Marsz żałobny" F. Chopina.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Filmy erotyczne z początku XX w. to nie porno, a sztuka ZOBACZCIE
*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Orszaki Trzech Króli idą przez nasze miasta [ZDJĘCIA + WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Pogrzeb Wojciecha Kilara w Katowicach [RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO, TEKST HOMILII, WSPOMNIENIA] - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl