Pogrzeb Witolda Pyrkosza. Aktor spoczął na cmentarzu w Górze...

  Pogrzeb Witolda Pyrkosza. Aktor spoczął na cmentarzu w Górze Kalwarii [ZDJĘCIA] [VIDEO]

  Eliza Stępień (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Pogrzeb Witolda Pyrkosza
  1/34
  przejdź do galerii

  Pogrzeb Witolda Pyrkosza ©Adam Guz

  Rodzina, przyjaciele oraz znani aktorzy pożegnali w piątek 28 kwietnia zmarłego w wieku 90 lat Witolda Pyrkosza. W żałobnej mszy odprawionej w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii uczestniczył m.in. doradca prezydenta Tadeusz Deszkiewicz.
  Urna z prochami śp. Witolda Pyrkosza została pochowana na cmentarzu w podwarszawskiej Górze Kalwarii – miejscowości, w której aktor mieszkał od 20 lat. Wcześniej bliscy, przyjaciele i koledzy z pracy wzięli udział w żałobnej mszy świętej odprawionej w pobliskim Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

  Pogrzeb Witolda Pyrkosza w Górze Kalwarii

  Proboszcz parafii Góry Kalwarii podczas kazania wymienił najważniejsze role, jaki zmarły aktor wcielał się w czasie swojej kariery.

  Doradca w kancelarii prezydenta Tadeusz Deszkiewicz podziękował zmarłemu aktorowi „za przyczynienie się do polskiej kultury”.
  Odczytał list, jaki w tych okolicznościach napisał Andrzej Duda. - Zapamiętamy aktora, jako serdecznego, dobrego człowieka – cytował Deszkiewicz. Dodał, że zmarły wyróżniał się „błyskotliwym dowcipem”.

  Andrzej Precigs z Związku Artystów Polskich w Skolimowie przybliżył sylwetkę zmarłego aktora i wymienił zasługi. Jak zaznaczył, śp. Pyrkosz przyciągał widzów prawdą.

  Odszedł aktor wybitny, pełen optymizmu i poczucia humoru. Takim cię zapamiętamy – mówił aktor.

  Kacper Kuszewski w imieniu producenta całej ekipy serialu „M jak miłość” dodał, że jego odejście bardzo wszystkich poruszyło. Przypomniał, że zmarłego wyróżniało specyficzne poczucie humoru i uszczypliwe uwagi, które nikogo nie raniły. Zaznaczył, że cechowało go skromność i życzliwość wobec innych.

  - Było coś bardzo młodzieńczego, traktowaliśmy jak młodego duchem, ale nie przypominam sobie żeby ktoś był tym dotknięty, bo była ukryta życzliwość (…) nigdy nie myślał o sobie jako gwiazda, nie krytykował, nie pouczał, traktował po równi, po asystentów, dyżurnego planu i kierowców dla wszystkich miał szacunek i cierpką ironię, nie lubił patosu, taką „osobistą nitkę miał z każdym z nas”, Pustka po jego odejściu będzie nie do zapomnienia – mówił Kuszewski.

  Pogrzeb Witolda Pyrkosza w Górze Kalwarii

  Syn śp. Witolda Pyrkosza wspominał, że ojciec mimo licznych obowiązków miał czas dla rodziny. - Daleko ci było do gwiazdorstwa, zawsze powtarzałeś, że starałeś się być dobrym rzemieślnikiem wykonującym swój zawód i za to cię ceniliśmy. Ale ponad wszystko byłeś wspaniałym człowiekiem – mówił. Poprosił o „nie składanie nam indywidualnych kondolencji po pochówku”.

  Serialowa żona aktora Teresa Lipowska wspominała na cmentarzu: Była taka scena w „M jak Miłość”, 50-lecie naszego małżeństwa, wtedy cała sypialnia była w pięćdziesięciu słonecznikach. Tym pięćdziesiątym pierwszym jednym słonecznikiem żegnam cię, by w nowym świecie było cieplej i było ci lepiej. Będziemy cię wiecznie pamiętać.

  Zobacz galerię

  Witold Pyrkosz zmarł w wieku 90 lat 22 kwietnia 2017 roku. 2 czerwca w parafialnym Kościele w Górze Kalwarii zostanie odprawiona msza w 30. dzień po śmierci. Laureat wielu nagród i odznaczeń był radnym powiatu piaseczyńskiego.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  komunistyczny aktor jak Jarosław Kaczyński

  Hans bleib do

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  przecież on nawet grał żołnierza bolszewickiego w walonkach który z pancernymi i psem szedł mordować żołnierzy wykletych w imie Stalina...rozwiń całość

  przecież on nawet grał żołnierza bolszewickiego w walonkach który z pancernymi i psem szedł mordować żołnierzy wykletych w imie Stalina ocdn.eu/images/pulscms/N2E7MDMsMmU0LDAsMSwx/b036278efda49e199d7adb12a7cf8405.jpgzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp.

  Bbb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Był aktorem to gral

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  RIP

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  odpocywanie daj MU Panie !!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przemija szybko życie.

  Roderyk. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Głęboki pokłon - Panie Witku.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo