Pogrzeb praw kobiet w Zielonej Górze. Ulicami miasta przeszedł żałobny orszak. Zobaczcie, co się działo!

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Pogrzeb praw kobiet w Zielonej Górze. Ulicami miasta przeszedł żałobny orszak. Zobaczcie, co się działo!
Pogrzeb praw kobiet w Zielonej Górze. Ulicami miasta przeszedł żałobny orszak. Zobaczcie, co się działo! Mariusz Kapała / GL
Od ponad tygodnia w wielu miastach w Polsce trwają protesty. W Zielonej Górze mieszkańcy blokowali ulice, spacerowali, tańczyli na placu koło filharmonii. W sobotę, 31 października zorganizowano kolejną akcję - upiorny pogrzeb praw kobiet. Pogrążone w bólu kobiety i ich sojusznicy spotkali się przy filharmonii. Tam złożyli do trumny wieszaki, a następnie przeszli ulicami miasta i zanieśli ją pod cmentarz. Niektóre uczestniczki odważyły się opowiedzieć wszystkim o swoich przykrych doświadczeniach. - Dziś pogrzebaliśmy prawa kobiet ale wierzcie nam, że to tylko na moment. Nie poddamy się nigdy!!! - zapowiada Instytut Równości.

To nie pierwsza akcja zorganizowana w Zielonej Górze. Tak wyglądały poprzednie protesty, które odbywają się w mieście od piątku, 23 października 2020 r.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Przypomnijmy, że w czwartek, 22 października 2020 r., Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja, w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodna z Konstytucją.

Orzeczenie zapadło większością głosów. Dwóch sędziów: Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski złożyło zdanie odrębne. Wniosek do Trybunału zgłosiła grupa posłów PiS, Konfederacji i Kukiz'15. Wielu prawników podważa jednak ważność orzeczenia, z powodu niekonstytucyjności samego Trybunału Konstytucyjnego.

Decyzja Trybunału otwiera drogę do prawie całkowitego zakazu aborcji w Polsce.

Aborcja w Polsce. Jakie przepisy obecnie obowiązują?

Obwiązujące od 1993 r. prawo dopuszcza możliwość aborcji w trzech przypadkach:

  • gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety,
  • gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu
  • gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - do 12 tygodni. Od początku ciąży.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w ubiegłym roku przeprowadzono 1 110 zabiegów legalnego przerwania ciąży. Aż 1074 z nich dokonano ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu. 33 aborcji dokonano z powodu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, w trzech przypadkach ciąża była wynikiem czynu zabronionego (takiego jak gwałt czy kazirodztwo).

WIDEO: Strajk Kobiet. Taneczny protest pod Filharmonią Zielonogórską

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogrzeb praw kobiet w Zielonej Górze. Ulicami miasta przeszedł żałobny orszak. Zobaczcie, co się działo! - Gazeta Lubuska

Wróć na i.pl Portal i.pl