Pogrzeb ojca Jana Góry na Lednicy [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek, KAEF
Pogrzeb ojca Jana Góry na Lednicy
Pogrzeb ojca Jana Góry na Lednicy Waldemar Wylegalski
Ojciec Jan Góra został pochowany na Lednicy. Zmarły dominikanin spoczął pod skałą Jana Pawła II. Nabożeństwo żałobne odprawił abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Pogrzeb ojca Jana Góry na Lednicy:

Autor: Lednica 2000

Pożegnaliśmy dominikanina ojca Jana Górę, twórcę Spotkań Lednickich. W kościele zgromadził się tłum żałobników. Wśród nich rodzina zmarłego i przedstawiciele władz. Kościół był wypełniony po brzegi, kilkaset osób oglądało transmisję na placu przed świątynią.

Uroczystość rozpoczęło nadanie ojcu Janowi Górze pośmiertnego odznaczenia - Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

Mszę pogrzebową odprawił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Na początku mszy odczytał wspomnienie ojca Jana Góry z 1997 roku, w którym dominikanin zastanawiał się, co będzie po jego śmierci. Czy znajdą się ludzie gotowi kontynuować rozpoczęte dzieło Lednicy? - padło pytanie.

W przytoczonym tekście ojciec Jan Góra rozważał często poruszany przez niego temat ojcostwa. - Mimo iż sam nie jestem ojcem, mam wciąż bardziej i więcej dzieci. Stale się na siebie powołujemy, ja na nich, oni na mnie. Przez nich uczę się, jak być ojcem - cytował abp Stanisław Gądecki zmarłego duszpasterza młodzieży.

Kazanie wygłosił o. Paweł Kozacki, prowincjał poznańskich dominikanów. Mówił o zmarłym ojcu Janie Górze jako o człowieku Bożym. - Rozmawiałem z jego spowiednikiem. Ojciec Góra wielokrotnie powtarzał mu, że chce należeć do Chrystusa totalnie. Takie podejście zawsze owocuje w życiu człowieka Bożym działaniem - mówił o. Paweł Kozacki. - Życie ojca Jana było życiem spełnionym. Bóg był u niego na pierwszym miejscu. Tacy ludzie jak on nigdy na tym świecie nie znajdą swojego miejsca. Cokolwiek by nie robił, gdziekolwiek by nie był, będzie odczuwał tęsknotę, bo czeka na niebieskie Jeruzalem - mówił dominikanin.

O godzinie 14.30 na Polach Lednickich przy skale Jana Pawła II w pobliżu ośrodka duszpasterskiego rozpoczął się pogrzeb o. Jana Góry. Ceremonię poprowadził prymas Polski abp Wojciech Polak. Ciało zmarłego przeprowadzono przez Bramę Tysiąclecia.

- Jesteś chciany i jesteś kochany - parafrazował słowa ojca Góry, stojąc nad jego trumną pod Bramą Rybą. - Jaka była potęga jego wyobraźni, stwarzała przecież nową przestrzeń, ewangelizacyjne novum - mówił.

Słowo o zmarłym wygłosił nad grobem o. Paweł Kozacki. - Dziękuję za Twoją ofiarę i miłość, za to, że zawsze byłeś pijany Bogiem. Za Twoje słowa, które prowadziły i otwierały - mówił. Nad grobem zmarłego mimo doskwierającego mrozu modliło się kilkaset osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pogrzeb ojca Jana Góry na Lednicy [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aneks
Trudno rozpatrywać podobne sprawy w kategoriach legalności względem prawa świeckiego, jeżeli nijak nie zostały one uregulowane. Kler bowiem to państwo w państwie.
A
Aneks
Kościół zawsze był ponad prawem. W normalnych okolicznościach i wobec zwykłego obywatela (tj. nie pochodzącego z nietykalnego kleru), Sanepid absolutnie nie wydałby zgody na pochówek poza cmentarzem. Kler nie musi jednak respektować przepisów ustaw sporządzonych do regulowania życia i śmierci "szaraczków". W świetle obowiązującego prawa nawet zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, organizowane przez kler, nie będą stanowić imprezy masowej, choć szacuje się, iż przybędzie na nie kilkanaście milionów "owieczek".
B
Bartosik
To już nawet spytać się kulturalnie nie wolno (w razie wątpliwości), żeby nie zostać posądzony o lewactwo. Co za czasy...
b
bolec
...ptak jego ojca? Tylko łono matki?
M
Makary
bedzie taraz cmentarz parafialny czy komunalny?
K
KIBOL
To zgłoś sprawę do prokuratora."praworządny" icku.
K
Kotecki
Miejscem właściwym dla pochówku jest cmentarz. Dlatego osobiście nie mam nic przeciwko temu, aby w tych Imiołkach zrobić cmentarz wokół tego grobu
K
Kotecki
wystarczy
K
Kotecki
Błogosławione łono jego matki i piersi, które ssał też
T
Toni
§2. Zarządzając cmentarzem należy stosować się zarówno do przepisów prawa kościelnego, jak i aktualnych przepisów prawa cywilnego regulujących tę działalność.

Można było dokonać symbolicznego pochówku, który na polach legnickich się należał Ojcu Górze. Proponuje nie ciągnąc tego wątku.
P
Pszczółka13
to inna e poznan(ska) strona.
T
Toni
Czy prawo dopuszcza taką ewentualność? Zgodnie z art. 12 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 31 stycznia 1959 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. nr 118, poz. 687 z późn. zm.) zwłoki mogą być pochowane przez złożenie w grobach ziemnych, w grobach murowanych lub katakumbach albo przez zatopienie w morzu.Szczątki pochodzące ze spopielenia zwłok mogą być przechowywane także w kolumbariach.
A jeżeli ktoś chciałby zrezygnować z pochówku na cmentarzy komunalnym lub wyznaniowym i przykładowo umieścić grób w zaciszu swojego ogrodu lub lasu? Prawo jasno stwierdza, że możliwość zakładania cmentarzy mają jedynie gminy (cmentarze komunalne) i władze kościelne (cmentarze wyznaniowe). Na dodatek tylko na terenach, które są jasno określone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to więc, że nie ma prawnej możliwości założenia prywatnego cmentarza – nawet z jedną kwaterą – na własnej posiadłości.
P
Pszczółka13
Wiceprezydenta ma, to doskonale widać, ale prezydenta już chyba nie.
B
Bartosik
Mam takie pytanie do tych, którzy lepiej znają sprawę - czy pochówek na Polach Lednickich był legalny? Z tego co wiem, to zmarłych można chowach tylko na cmentarzach. A Lednica raczej cmentarzem nie jest. Żeby właściciele Pola nie mieli przypadkiem problemów (już nie mówiąc o powtórnym pochówku, który też będzie sporo kosztował).

A o. Górze - R.I.P.
A
Adonis
Cześć pamięci Ojca Góry. Znałem osobiście od 1997r. A nasz Prezydent walił pewnie kolejną sesję erotyczną może tym razem dla VIVY. Facet ty musisz szybko jakiś przerębel znależć i nie wyplywaj lepiej bo na kilometr pachnie obciachem.
Wróć na i.pl Portal i.pl