Pogrzeb Maryny Miklaszewskiej. Dziennikarka i pisarka spoczęła na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Pogrzeb Maryny Miklaszewskiej
Pogrzeb Maryny Miklaszewskiej fot. Szymon Starnawski
W czwartek 26 maja 2022 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odbył się pogrzeb Maryny Miklaszewskiej. Dziennikarka i pisarka zmarła 11 maja 2022 w wieku 75 lat. Wśród żegnających artystkę byli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński i minister kultury Piotr Gliński.

Ostatnie pożegnanie Maryny Miklaszewskiej

Pogrzeb Maryny Miklaszewskiej odbył się w czwartek 26 maja 2022 roku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Został poprzedzony mszą pogrzebową o godz. 13:00 w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny pw. Bł. Edwarda Detkensa przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie. Dziennikarka Polskiego Radia, bohemistka, pisarka i działaczka opozycji niepodległościowej zmarła 11 maja 2022 w wieku 75 lat.

Maryna Miklaszewska wraz z Magdaleną Mertą współprowadziła audycję historyczną "Polki", emitowaną co sobotę o godzinie 8.05 na antenie Polskiego Radia 24. Także w przeszłości Maryna Miklaszewska była związana z Polskim Radiem. W latach 1977-1982 pracowała w redakcji literackiej Programu 3. Polskiego Radia, z której została zwolniona w wyniku weryfikacji dziennikarzy w czasie stanu wojennego. Następnie współpracował z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność. W latach 1989-1992 była redaktorką Programu 1. Polskiego Radia, a w czerwcu 1989 - autorką radiowych audycji wyborczych podczas wyborów parlamentarnych.

Jest autorką powieści kryminalnej Portret pamięciowy i scenariusza spektaklu Teatru Telewizji Hrabia nagrodzonego przez Ministra Kultury i Sztuki. Razem z siostrą Agatą napisała libretto i teksty piosenek do musicalu Metro[11], za co w 1992 roku nominowana została do amerykańskiej nagrody Tony Award. W roku 2005 „Dialog” opublikował jej sztukę Strajk: pierwszy – i jak dotąd jedyny – musical o Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. W 2007 roku wydała opartą na faktach powieść Wojtek z armii Andersa, opowiadającą o epizodzie z dziejów II wojny światowej, a mianowicie o Wojtku – syryjskim niedźwiedziu brunatnym, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim generała Władysława Andersa – od wyjścia z ZSRR do demobilizacji po wojnie w Wielkiej Brytanii. Wojtek z armii Andersa doczekał się 2 wydań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl