Pogrzeb Krzysztofa Leskiego [ZDJĘCIA] Dziennikarz został pochowany na Powązkach w Warszawie

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
fot. Szymon Starnawski
Pogrzeb Krzysztofa Leskiego odbył się 17 stycznia w Warszawie. Msza została odprawiona w Kościele Duszpasterskich Środowisk Twórczych przy placu Teatralnym. Dziennikarz spoczął na wojskowych Powązkach.

Pogrzeb Krzysztofa Leskiego w Warszawie

Dziennikarz Krzysztof Leski został pochowany na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Żegnali go przyjaciele, a także przedstawiciele środowiska dziennikarskiego. Msza pogrzebowa została odprawiona o godz. 13.30 w Kościele Duszpasterskich Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym, a później kondukt wraz z trumną przeniósł się na wojskowe Powązki.

Krzysztofa Leskiego żegnała m.in. Monika Olejnik.

Zabójstwo Krzysztofa Leskiego

Kazimierz Leski został zamordowany w swoim mieszkaniu na Woli, najprawdopodobniej w noc sylwestrową. Głównym podejrzanym jest 34-letni mężczyzna, który - według niektórych doniesień - miał poderżnąć Leskiemu gardło, a następnie wyjść z mieszkania. Dopiero kilka dni później przyznał się do morderstwa przed przechodzącym akurat patrolem policji.

Ciało Leskiego znaleziono dopiero 7 stycznia.

Kim był Krzysztof Leski?

Krzysztof Leski karierę dziennikarską rozpoczął w latach 1980–1981 jako publicysta prasy wydawanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów i redaktor naczelny Biuletynu Informacyjnego NZS na Politechnice Warszawskiej. Na początku lat 80. jako reporter Agencji Solidarność relacjonował m.in. obrady Krajowej Komisji Porozumiewawczej oraz jej prezydium.

Gdy wprowadzono stan wojenny Leski został internowany, aby po zwolnieniu zacząć pisać dla „Tygodnika Mazowsze”.

W latach 1989–1991 był reporterem i korespondentem „Gazety Wyborczej”. Z początkiem lat 90. rozpoczął współpracę z TVP, w której prowadził szereg programów, m.in. „Tylko w jedynce”, „Spięcie”, „Klub Dwójki” i „Wiadomości”. Swoją przygodę z telewizja publiczną zakończył w 2001 r.

Od 1989 do 1996 wydawał „Gazetę. Prawiedziennik Polskiego Echa”, publikację przeznaczoną dla emigrantów, informującą o wydarzeniach społecznych i politycznych w kraju. W latach 90. współpracował z różnymi mediami lokalnymi, przez rok był też związany z „Expressem Wieczornym”. Publikował też artykuły i felietony m.in. w „Kulisach”, „Wprost”, „Polityce” czy „Press”.

Od 1991 do 1998 r. Leski był stałym komentatorem wydarzeń politycznych w Programie Trzecim Polskiego Radia. Od 1991 pracował też jako korespondent „The Daily Telegraph” i BBC World Service.

Od 2006 do 2007 r. ponownie związał się z TVP jako reporter „Kuriera 3” oraz prezenter programu „30 minut”, bazującego na dziennikarstwie śledczym. Od września 2008 do lutego 2009 prowadził w Programie Pierwszym PR wieczorny magazyn „Polska i Świat”. Był również aktywnym blogerem na platformie Salon24.

W 2011 został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, wolności słowa i wolnych mediów.

Sześć lat później odmówił przyjęcia Krzyża Wolności i Solidarności za działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

Krzysztof Leski był synem Kazimierza ps. „Bradl” jednego z bohaterów Powstania Warszawskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl