Pogrzeb Jana Olszewskiego [ZDJĘCIA] [WIDEO] Były premier został pochowany na Powązkach, ulicami Warszawy przeszedł kondukt żałobny

  • Polska

mm

Pogrzeb Jana Olszewskiego odbył się w sobotę 16 lutego w Warszawie.. Były premier został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. W ostatniej drodze towarzyszyli mu najważniejsi polscy politycy - premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Żegnały go też tłumy mieszkańców stolicy. Zobaczcie zdjęcia i wideo z pogrzebu Jana Olszewskiego.

Pogrzeb Jana Olszewskiego. Transmisja na żywo na placu Zamkowym

O godz. 11 rozpoczęła się msza święta w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych. Tłumy mieszkańców stolicy zgromadziły się na placu Zamkowym, gdzie na specjalnie przygotowanym telebimie można było oglądać uroczystości na żywo.

Jak warszawiacy wspominają Jana Olszewskiego? - Prawdziwy patriota, dla którego Polska była najważniejsza - to opinia jednej z warszawianek, która przyszła pożegnać byłego premiera. - Będzie go bardzo brakowało. Był takim sumieniem, w sytuacjach kiedy nie bardzo wiedzieliśmy co czynić zawsze padało pytanie, co powiedziałby Jan Olszewski – uważa inny z mieszkańców Warszawy.

Źródło:
TVN 24

– Janie, dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że Twoja postawa, program, działanie Twego rządu, dobrze przysłużyły się ojczyźnie. Dla wszystkich jesteś bohaterem, wzorem patrioty, człowieka uczciwego i pełnego poświęcenia – mówił w sobotę podczas mszy pogrzebowej były szef MON Antoni Macierewicz, który był jednym z polityków żegnających Jana Olszewskiego.

Źródło:

Przemówienia wygłosili także premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda. - Jan Olszewski był dla mnie synonimem i uosobieniem walki o tą największą dla Polski i dla Polaków wartości jaką jest niepodległość. Premier Olszewski przez całe życie świadczył o tym, że pełna niepodległość jest możliwa, że warto o nią walczyć – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Źródło:
TVN 24

- Odchodzi człowiek, który przez swoje życie był nie tylko świadkiem historii Rzeczpospolitej, był kreatorem jej historii. Patrząc na 100 lat odrodzonej Polski po 1918 roku, był jedną z najważniejszych postaci w jej historii - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Źródło:
TVN 24

Ostatnia droga Jana Olszewskiego. Kondukt żałobny na ulicach Warszawy

Homilię wygłosił bp Antoni Dydycz. Po mszy tysiące osób przemaszerowało ulicami Warszawy w kondukcie żałobnym z trumną byłego premiera Jana Olszewskiego. Pochód rozpoczął się od Bazyliki św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się msza żałobna, skąd wyruszył w kierunku placu Krasińskich, gdzie odbyła się krótka uroczystość przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Źródło:
TVN 24

Następnie kondukt żałobny wyruszył w kierunku cmentarza na Powązkach Wojskowych, gdzie były premier został pochowany.

Źródło:
TVN 24

Pogrzeb Jana Olszewskiego. Ostatnia droga byłego premiera

W piątek o godz. 9 trumna z ciałem Jana Olszewskiego została wystawiona w holu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. By oddać hołd byłemu premierowi i wpisać się do księgi kondolencyjnej, trzeba było czekać w długiej kolejce. O godz. 18 odbyła się msza żałobna w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

– Panie premierze, kochany Wujku, oto wychodzisz na ulice tego miasta, aby popatrzeć ludziom w oczy – tymi słowami biskup Michał Janocha, chrześniak zmarłego byłego premiera Jana Olszewskiego, zakończył homilię podczas mszy w intencji swojego wuja. Nawiązał w ten sposób do słynnego przemówienia, w którym Jan Olszewski tuż przed odwołaniem jego rządu w czasie tzw. „nocnej zmiany” w czerwcu 1992 r. wyrażał nadzieję, „że wtedy, kiedy się to wreszcie skończy”, będzie mógł „wyjść na ulice tego miasta i popatrzeć ludziom w oczy”.

Źródło:

Następnie kondukt żałobny z trumną Jana Olszewskiego przeszedł ulicami Warszawy, z KPRM do do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Tu odbyło się nocne czuwanie.

Pogrzeb Jana Olszewskiego. Były premier spocznie na Powązkach

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 16 lutego. O godz. 10:40 nastąpi wyprowadzenie trumny z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Kondukt żałobny przejdzie do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, w której odbędzie się msza pogrzebowa. Po mszy kondukt z trumną przejdzie na plac Krasińskich. Przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Jana Olszewskiego pożegnają kombatanci i Powstańcy Warszawscy.

Następnie nastąpi przejazd konduktu w asyście policyjnej i szwadronu kawalerii na Cmentarz Wojskowy. Uroczystości na Powązkach powinny rozpocząć się o godz. 14:45. Z informacji podawanych przez "Super Express", wynika że Jan Olszewski spocznie w Alei Zasłużonych w bliskim sąsiedztwie m.in. zmarłego w 2014 r. warszawskiego pisarza Marka Nowakowskiego (kwatera 274, rząd 3, miejsce 18).

Jan Olszewski zmarł w czwartek, 7 lutego. Od piątku 15 lutego do godz. 19:00 w sobotę 16 lutego w całym kraju obowiązuje żałoba narodowa. Flagi państwowe opuszczono do połowy masztu, odwołanych zostało wiele imprez o charakterze kulturalnym i sportowym.

 Fot. Maciej Kostuń/archiwum

Pięciu bohaterów "nocy teczek": Co dziś u nich sły...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

18.02.2019, 15:40

Powód: Danuta Wnuk Różan dnia 14 luty 2019r.
06-200 Maków Mazowiecki
Powód: Włodzimierz Wnuk
Ul. Warszawska 50
06-230 Różan
POZEW NR 53 - List otwarty

Pozwany: Narodowy Bank Polski
ul. Świętokrzyska 11/21 00-919 Warszawa. Nie wiemy dlaczego sędziowie
zajmujący się naszą sprawą twierdzili ,że adres tej instytucji zmieniał się co roku i
od 1990roku do 2018roku , że każdym razem twierdzili, że podany przez nas adres
jest nieaktualny, niewłaściwy) a zawsze był aktualny na dzień sporządzenia Pozwu.
A w załącznikach poniżej dowody, że praktycznie zawsze był ten sam i się nie
zmieniał. Dlaczego nawet takie celowe przestępstwa dokonywali w naszej sprawie
sędziowie przez 28 lat.
Pozwany: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA Departament Rozliczeń.
Warszawa 02-515, ul. Puławska 15. Podajemy ten adres departamentu, ponieważ
oddziałów PKOBP S.A. w samej Warszawie jest 12, a dla sądów w Polsce od 1990
do 2000 roku jak była tylko jedna Centrala PKOBP tylko pod jednym tym samym
adresem, nigdy adres się nie zmienił ani razu przez 20 lat, to sądy chciały ode mnie
wszystkie adresy wszystkich oddziałów PKOBP w Polsce i jak stwierdzali
ówcześni Prokuratorzy generalni, ministrowie sprawiedliwości i około
20 sędziów zajmujących się naszą sprawą każdy z nich żądał innej liczby adresów
PKOBP od 100 do 200 adresów i podawania ich jak one się zmieniały w okresie 28
lat. Do dziś nie możemy zrozumieć tych debilizmów ze strony tych osób i instytucji
i obecnie twierdzę , że również to były celowe przestępstwa w celu zatuszowania
dokonywanych kradzieży i pozostałych zbrodni związanych z naszą sprawą. A adresy
zarówno w tamtych latach przez 28 lat do dnia dzisiejszego były i są takie same, a
zmieniali tylko jakiś wyraz w nazwie tych instytucji. Robili to przeważnie w celach
przestępstw finansowych , w celu uniknięcia płacenia należnych podatków. A możę i
w innych. Ktoś wie Jakich?

Sąd Okręgowy w Warszawie
VIII Wydział Karny
Al. Solidarności 127
00-898 Warszawa

Dokonano celowych z premedytacją ukartowanych zbrodni i przestępstw w myśl Ustawy Prawo Karne : zaplanowane kradzieże, przywłaszczenia, wyłudzenia, oszustwa, operowanie naszym kontem bez naszej wiedzy w celu dokonywania kradzieży z naszego konta, niszczenie dowodów przestępstw, zastraszanie a nawet próby dokonania zabójstwa oraz w myśl najwyższych aktów prawnych Rzeczypospolitej Polskiej, tj.: Art.45 Konstytucji
Rzeczypospolitej Polskiej. § 1 i § 10.1., § 12a.1., § 28.1. Ustawa o NBP z dnia
20 maja 1986r - łamiąc prawo bankowe i nie zwracając zgodnie z
wymienionymi paragrafami należnych nam oszczędności na okaziciela , ani
nie dokonując zmiany wkładów na naszej książeczce i nie powiadamiając
właścicieli. Art. 86. 21) i 32 ust.2 Ustawy o Narodowym Banku Polskim z dnia
28 grudnia 1989r. rabując pieniądze z rewaloryzacji według wymienionych
artykułów ustawy. Art. 22.2, art. 23.2, art.23.2a Ustawy o Narodowym banku
Polskim z dnia 29 sierpnia 1997r. zatajając informacje o zobowiązaniach NBP i
PKO BP wobec wierzycieli ( to jest ukrycie należności wobec nas) i zatajenie faktu dokonanej
kradzieży, przed oferentami wykupującymi bank PKO BP w każdej z kolejn

17.02.2019, 14:54

no uważaj aby każdy kto sie zwrócił czasami dali, ale pieprzysz głupoty, to teraz pizdowce więcej rozdają na 500+ i emeryturę+ za nic nie robienie okradając przy tym uczciwych ludzi pracy

17.02.2019, 12:43

PO-PSL przyznawało kazdemu kto chciał specjalna emeryture taka jak ma Krzywonos w wysokości 9 tysięcy. Kto nie chciał to teraz przepadło.

17.02.2019, 12:41

tak mowia ludzie wychowani w srodowisku UBecko-PZPRowskim iorazzdrajcwó i kapusiów.
Bo Olszewski zablokował przejmowanie majatku narodowego przez UBeków i PZPRowskich zbrodniarzy oraz chciał odsunąć od wladzy kapusiów, zdrajców i donosicieli.
Dlatego nienawidzili go zarowno jaruzelski, Kiszczak, Balcerowicz, Michnik jak i Mazowiecki, Wałesa i Frasyniuk

17.02.2019, 12:30

przecież zawsze było wiadomo,że tusk jest od merkel, przecież on jako eurodupek tam ot tak sie nie dostał, a natomiast wałęsa to bolek

17.02.2019, 12:19

ale premierem rządu - beznadziejnym. Jawił się jako ostatnia nadzieja solidaruchów. Po nim rządy objął SLD, który powstał na gruzach PZPR, co też o czymś świadczy - ludzie mieli dosyć tych wszystkich przykościelnych posługaczy rujnujących gospodarkę.

17.02.2019, 12:14

Nie zauważyłeś?

17.02.2019, 12:05

wszyscy emeryci wystąpcie do rządu o przyznanie wam takich samych rent specjalnych tak jak małżeństwu Olszewskich

17.02.2019, 12:03

Ani ich banderowskich i syjonistycznych ciepłych braciszków.

17.02.2019, 11:50

,,Olszewski wyznał przed śmiercią przerażającą prawdę o tusku" Tym chytrym przebiegłym lisku !

17.02.2019, 11:01

każdy emeryt mając pond 35 laty winie dostać też rentę specjalną, inni emeryci też mają takie same żołądki

17.02.2019, 10:28

trzeba zapytac zdrajcow Bolka, Frasyniuka, Borusewicza, i innego badziewia i ich grona co zrobili z pieniedzmy, raz Kamera pokazala jak ta spasiona klacz co tramwaj niby w Gdansku zatrzymala chowala dolary miedzy cyce, a czerwoni do dzis sie nie rozliczyli, szybko zmienili nazwe na SLD.

17.02.2019, 10:27

Jako człowiek piękna karta  życia, jako polityk bez  żadnych osiągnięć.

17.02.2019, 10:22

Zaden z tych zdrajcow nie byl na pogrzebie , czlowieka , ktory byl prawdziwym czlowiekiem, teraz caly narod widzi o co ta parszywa banda, komunistow, zydow, z Po i nowoczesna na czele walczy. Gdzie byl wybawca narodu Polskiego przeklety psychol BOLEK? Poczekajmy pare dni a znowu zaczna szczekac.

17.02.2019, 10:21

Z czasów KOR.

17.02.2019, 10:06

Wielki człowiek który kompromisem z komuną i okrągłostołową sprzedajną frakcją zwyczajnie się brzydził...wałęsa i tusk chcieli chcieli mieć zagwarantowaną nietykalność na co pan premier powiedział nie- ujawniamy wszystko i o wszystkich.Ostatni z wielkich rodaków odszedł...chylę czoła przed dokonaniami człowieka który tak bardzo kochał POLSKĘ.

17.02.2019, 10:05

oto do czego doprowadziły nas solidarnościowcy z lat 80 , ...... praca dla uczciwych za 1600 zł, ........ uczciwi pracują na czyjeś dzieci tj. na 500+ i emeryturę+, sami przymierając z głodu,
................. zapieprzone pieniądze na emerytury tj emerytury zostały obniżone z ponad 80% do ok. 50%, ........... drzewa na swojej działce nie można bez pozwolenia wyciąć, trzeba jaśnie państwo przy korycie błagać o pozwolenie, ............ sprzedać pond 30 arowej działki też nie można, także trzeba masę pozwoleń na jej sprzedaż. ........ Oto jak solidaruchy z lat 80 nas na tym dole zgnoili, zdeptali. Gdzie te zrealizowane 21 postulatów. Gdzie są teraz, dlaczego nie walczą o uczciwie pracujących ludzi na tym dole. Traktują nas jak śmieci.

17.02.2019, 09:23

wy zawsze kłamiecie , a opluwacie patriotów

17.02.2019, 09:22

a to gdzie są do tej pory te solidaruchy z lat 80, przecież cały majątek rozpieprzyli, co robiono z majątkiem po objęciu przez nich władzy, zakłady masowo były rozkradane, ludzie tracili pracę, tak samo i teraz co jest, lenie próźniaki rozmnażające się leżą i dostają 500+ a teraz emeryturę+ a my pracujący dostawaliśmy nainiższą krajową i po 35-50 latach parcy mama 1700 brutto - brutto emerytury, i to jest dobrze, gdzie z 500+ i emerytury+ nawet głowy spod kołdry nie wysadzi, a ludziep racy klepią biedę. GDZIE SOLIDARUCHY Z LAT 80 JESTEŚCIE, CO ZROBILIŚCIE DLA UCZCIWYCH LUDZI PRACY, MY PRACUJEMY ZA MISKĘ RYŻU DO TEJ PORY, EMERYTURY TEŻ NAM WYSTARCZAJĄ NA MISKĘ RYŻU. Dlaczego nie wyjdziecie na ulicę i walczycie o ludzi pracy tych na dole co nie mają znajomości ab y być przy korycie. Dwórki glapińskiego dostają 62 tysiące miesięcznie, to dużo osób na 62 tysiące musi pracować prawie dwa lata,

17.02.2019, 09:19

to POzwól to robic też Grzechowi i jego watasze, moze sie wtedy POgodz a

17.02.2019, 09:17

POpluczyny szamba

17.02.2019, 09:15

tak jak był na uroczystosciach gdzie czczono zbrodniarzy.
Szczególną cześć zywi do nazistowskiego zbrodniarza Stauffenberga, ktory zaslynął szczególną nienawiścia do Polaków i Żydów

17.02.2019, 09:12

rząd Mazowieckiego to był rząd Okrąglostolowy - przejsciowy czyli postPZPRowski , gdzie rzadzili PZPRowcy - Kiszczak, Balcerowicz i inni. A Mazowiecki Gruba Kreska robil co mu kazano.

17.02.2019, 09:09

ludzie wybrali SLD bo mieli dośc Wałesy, Mazowieckiego, Balcerowicza, Geremka, Kuronia , rozkradania majatku narodowego, okradania ludzi z ich dorobku, licznych afer dzięki Mazowieckiego Grubej Kresce - chodzi tu szczególnie o "reformy" Balcerowicza . A oni, aszczegolnie Kuroń nienawidzili Olszewskiego.
A to co ci opowiadało twoje ubecko-bolkowskie środowisko zdecydowało o twoich POglądach

17.02.2019, 07:35

Bezapelacyjnie - podkreślam raz jeszcze , bezapelacyjnie mecenas Olszewski był kapitalną postacią środowiska prawniczego, zaciekle broniąc opozycjonistów i zwykłych ludzi przed represjami komuny.
Niestety, jako premier i polityk wypadł FATALNIE.
Niech Wam jako przykład podam to, że po rozwiązaniu Jego rządu, Polacy w cuglach wybrali władzę....SLD. A niby dlaczego? Prawda?
Zresztą, pamiętam tamte lata doskonale. Nawet niechętni Wałęsie ludzie z mojego otoczenia, sąsiadów, pracy i tak dalej - niemal modlili się o to aby Wałęsa rozwiązał Sejm. Taki był bałagan, wyzwiska, pomówienia ...

Co ciekawe, Wasza obecna władza uczepiła się śp. mecenasa Olszewskiego jako ikony obecnej strony rządzącej. I może nie byłoby to dziwne, tyle, że takiej ilości podejrzanych SB ków, ludzi z dawnego PZPR ze świecą szukać nawet w obecnym SLD.

Nie robi Wam się mdło, gdy widzicie oddającego cześć zmarłemu premierowi i stojącemu z różańcem w ręku prokuratora PZPR Piotrowskiego ( obecnie PIS ) , który nie dość, że walczył z mecenasem Olszewskim w latach 80 jako prokurator stanu wojennego to jeszcze dostał order z KC PZPR za skuteczną ..... walkę z takimi ludźmi jak Olszewski?
Przecież to szydera z Was......
Wielki szacunek dla mecenasa Olszewskiego a o Jego nieudanej próbie politykowania i premierowaniu to może ciszej.....

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3