Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Inki i Zagończyka w Gdańsku. Pochowają bohaterów z honorami [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
We wtorek poznaliśmy szczegóły uroczystości pogrzebowych Inki i Zagończyka
We wtorek poznaliśmy szczegóły uroczystości pogrzebowych Inki i Zagończyka Przemek Świderski
Bohaterów nie chowa się po cichu, bohaterów chowa się z honorami - słowa prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, to najlepsza zapowiedź uroczystości pogrzebowych Danuty Siedzikówny ps. „Inka” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, ofiar reżimu komunistycznego. W siedemdziesiąt lat po egzekucji wykonanej w gdańskim więzieniu, oboje doczekali się godnego pochówku.

- Pogrzeb będzie próbą wyjścia z amnezji historycznej, jaka panowała w ostatnich dziesięcioleciach - mówi metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź. - Komuniści chcieli, żeby żołnierze wyklęci, tacy jak Inka i Zagończyk, zostali na zawsze zapomniani, ale to się im nie udało. Prawda zwyciężyła. Dzisiaj tej prawdy jest spragnione przede wszystkim młode pokolenie, dla którego Inka jest wzorem.

Czytaj też: Zidentyfikowano gdańskie ofiary terroru komunistycznego

Na rolę młodzieży w podtrzymaniu pamięci historycznej zwraca również uwagę prezes IPN dr Jarosław Szarek. Według niego chce ona „zachowywać się jak trzeba”. To odniesienie słów samej Inki, która do końca pozostała wierna swoim ideałom. Krzysztof Szwagrzyk zwraca jednak uwagę, że propagowanie w społeczeństwie wartości, jakie były bliskie żołnierzom niezłomnym, jest zadaniem niezwykle trudnym. Wciąż bowiem można pokutuje nieprawdziwy, stworzony przez komunistów obraz podziemia antykomunistycznego. Żołnierzy wyklętych często przedstawia się jako kryminalistów, oskarżając o popełnianie czynów hańbiących.

Pogrzeb Inki i Zagończyka odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, „w miejscu gdzie wsiąkła krew bohaterów”, jak mówi dr Karol Nawrocki z gdańskiego oddziału IPN. Zgodę na to wyraziły rodziny ofiar, które też wezmą udział w uroczystościach. Co ważne, w ich organizację oprócz Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zaangażował się NSZZ Solidarność. Przewodniczący związku, Piotr Duda, przypomina, że organizacja, którą kieruje zajmuje się nie tylko walką o prawa pracowników, ale też o historię.

Zobacz również: W Gdańsku odsłonięto tablicę poświęconą Ince [ZDJĘCIA]

Cały artykuł na ten temat przeczytasz w środowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"z 17.08.2016 r. albo kupując e-wydanie gazety

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki