Pogrzeb Ignacego Gogolewskiego. Warszawa pożegnała wybitnego aktora. Artysta spoczął w grobie rodzinnym w Otwocku

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
fot. Krystian Dobuszyński
Ignacy Gogolewski, wybitny aktor, scenarzysta, reżyser i dyrektor teatrów zmarł na miesiąc przed swoimi 91. urodzinami, 15 maja 2022 roku.

W poniedziałek 23 maja 2022 roku odbył się pogrzeb Ignacego Gogolewskiego. Msza święta pożegnalna rozpoczęła się o godzinie 11:00 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. Po mszy, nastąpił przejazd do Otwocka, gdzie wybitny aktor został pochowany w grobie rodzinnym, na cmentarzu parafii św. Wincentego a Paulo.

Msza pogrzebowa była transmitowana za pośrednictwem kanału "Duszpasterstwo Środowisk Twórczych" w serwisie YouTube.

Ignacy Gogolewski urodził się 17 czerwca 1931 r. w Ciechanowie. W 1953 r. ukończył wydział aktorski warszawskiej PWST. Jego wykładowcami i nauczycielami zawodu byli: Jan Kreczmar, Maria Dulęba, Zofia Małynicz, Jan Świderski, Marian Wyrzykowski, Janina Romanówna.

Wkrótce po ukończeniu studiów, rozpoczął pracę w Teatrze Polskim w Warszawie. Występował również na deskach teatrów Dramatycznego, Współczesnego i Narodowego. Kierował Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Teatrem Rozmaitości w Warszawie.

Gogolewski miał na swoim koncie wiele występów teatralnych. Wśród nich należy wymienić m.in. role Konrada, Kordiana, Fantazego. Grywał także w dramatach szekspirowskich, m.in. w "Śnie nocy letniej", "Makbecie", "Królu Ryszardzie II", "Juliuszu Cezarze", "Otellu", "Antoniuszu i Kleopatrze". Na deskach Teatru Narodowego występował również w repertuarze współczesnym. Zagrał m.in. w "Operetce" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, "Ostatnim" Tadeusza Bradeckiego czy "Na czworakach" w inscenizacji Kazimierza Kutza.

Pogrzeb Ignacego Gogolewskiego w Otwocku
fot. Krystian Dobuszyński

Aktor dał się również poznać ze znakomitych ról telewizyjnych i filmowych. Zagrał m.in. Rodriga w Cydzie Pierre'a Corneille'a, tytułowego Mazepę z dramatu Juliusza Słowackiego oraz Zenona Ziembiewicza z "Granicy" Zofii Nałkowskiej. Występował także m.in. w "Żołnierzu królowej Madagaskaru" Jerzego Zarzyckiego, "Trudnej miłości" Stanisława Różewicza, "Hrabinie Cosel" Jerzego Antczaka, "Jowicie" Janusza Morgensterna. Do jednej z jego najsłynniejszych ról należy zaliczyć kreację Antka Boryny z telewizyjnego serialu "Chłopi" Jana Rybkowskiego.

W latach 2005-2006 Ignacy Gogolewski był prezesem Związku Artystów Scen Polskich. W ostatnich latach często występował w Teatrze Polskiego Radia. Aktor był laureatem licznych nagród i wyróżnień, w tym m.in.: Wielkiej Nagrody Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", Mistrza Mowy Polskiej. Został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Ignacy Gogolewski, wybitny aktor, scenarzysta, reżyser i dyrektor teatrów zmarł na miesiąc przed swoimi 91. urodzinami, 15 maja 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl