Pogrzeb Andrzeja Wajdy. Reżyser pochowany na cmentarzu na Salwatorze [ZDJĘCIA, WIDEO]

red.
Pogrzeb Andrzeja Wajdy na cmentarzu na krakowskim Salwatorze
Pogrzeb Andrzeja Wajdy na cmentarzu na krakowskim Salwatorze Anna Kaczmarz
W krakowskim kościele ojców Dominikanów tłumy żegnały wybitnego reżysera. Andrzej Wajda zmarł 9 października w wieku 90 lat. Został pochowany na cmentarzu na Salwatorze.

Tłumy wiernych cierpliwie czekały już od godziny 13 przed wejściem do kościoła ojców Dominikanów, by pożegnać wybitnego reżysera i pomodlić się, choć przez chwilę, przy urnie z jego prochami. Nie tylko w świątyni, ale także na ulicy, panowała atmosfera zadumy, wszystko odbywało się w ciszy.

Jeszcze po godz. 14 wierni podchodzili do urny aby pożegnać Andrzeja Wajdę, na kilka minut przyklęknął też przy niej prezydent Andrzej Duda.

Punktualnie o godz. 14.30, przy dźwiękach pieśni żałobnej „Salve Regina”, rozpoczęła się msza święta, której przewodniczył biskup Grzegorz Ryś. -Andrzej Wajda nie bał się ludzi, wręcz ich potrzebował. Od malarstwa odszedł, bo to sztuka dla samotnych. Jako reżyser wiedział, do czego dąży. Miał talent, który mają wielcy, umiał słuchać - mówił podczas homilii o. Jan Kłoczowski.

W ławkach siedzieli obok siebie ludzie kultury i politycy. Kościół był wypełniony po brzegi, przed wejściem, mimo deszczu, także stał tłum.

[cs]

Znane osoby na pożegnaniu Andrzeja Wajdy [ZDJĘCIA]

- Zakończyła się pewna epoka w historii kina. Wajda mówił prawdę o Polsce. Mówił ją dobitnie. Mamy poczucie ogromnej straty, bo wierzyliśmy, że będzie z nami zawsze. Żegnaj Andrzeju - powiedział Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Głos zabrała też aktorka, Dorota Segda. - Tęsknimy za nim, my aktorzy i my widzowie. Czekaj na nas z nowymi pomysłami. Cześć Twojej pamięci - mówiła.

Gdy uroczystości w kościele się zakończyły, żona reżysera, Krystyna Zachwatowicz, wzięła urnę z jego prochami. Przytulając ją, by ostatni raz pożegnać ukochanego męża, wyszła z kościoła. Za nią ruszył tłum.

Reżyser w swoim testamencie zapisał, że chce być pochowany właśnie na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. W mogile, gdzie spoczęły jego prochy, są pochowani jego rodzice.

Około godziny 16.45 urnę z prochami reżysera złożono w grobie. „Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen” - tymi słowami tłum zakończył pożegnanie wybitnego reżysera i powoli, w milczeniu ludzie opuszczali cmentarz.

Andrzej Wajda, jeden z największych polskich reżyserów w historii zmarł w niedzielę 9 października w wieku 90 lat. Był autorem wielu przełomowych filmów, m.in. "Popiołu i diamentu", "Człowieka z marmuru", czy "Człowieka z żelaza".

W 1981 roku został laureatem Złotej Palmy za "Człowieka z żelaza". Oprócz tego otrzymał m.in. Cesara (1982), Europejską Nagrodę Filmową (1990), a także Złotego Niedźwiedzia (2006). Cztery z jego filmów były nominowane do Oscara: "Ziemia Obiecana" (1976), "Panny z Wilka" (1980), "Człowiek z żelaza" (1982) i "Katyń" (2008). W 2000 roku otrzymał statuetkę Oscara za całokształt twórczości.

Wajda był doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Był kawalerem Orderu Orła Białego.

Pogrzeb Andrzeja Wajdy w Krakowie [RELACJA TEKSTOWA]

Znane osoby na pożegnaniu Andrzeja Wajdy [ZDJĘCIA]

Znane osoby na pożegnaniu Andrzeja Wajdy [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl