Pogrzeb Adama Baumanna w Katowicach. Wybitny aktor Teatru Śląskiego zmarł w wieku 73 lat

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Pogrzeb Adama Baumanna w Katowicach.
Pogrzeb Adama Baumanna w Katowicach. Karina Trojok
W wieku 73 lat, 6 września, w Katowicach zmarł Adam Bauman. O śmierci aktora poinformował Teatr Śląski, z którym aktor był związany od 40 lat. Pogrzeb Adama Baumanna odbył się 11 września w Katowicach. Aktor spoczął na cmentarzu komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej 9. Żegnała go rodzina i przyjaciele.

Pogrzeb aktora Adama Baumann w Katowicach

W sobotę 11 września rodzina, przyjaciele i bliscy pożegnali na cmentarzu w Katowicach Adama Baumanna, aktora teatralnego i filmowego, od lat związanego z Teatrem Śląskim w Katowicach. Adam Baumann zmarł 6 września 2021 r. "To jeden z tych ludzi, którzy pozostawiają po sobie ogromną pustkę, której nie sposób zapełnić…" - poinformował o śmierci aktora Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego.

Zobacz zdjęcia

Aktor zmarł w wieku 73 lat. W Katowicach żegnała go rodzina, przyjaciele i bliscy. Pogrzebowa Eucharystia odbyła się w kaplicy Centralnego Cmentarza Komunalnego w Katowicach. Sprawowali ją ks. Piotr Brząkalik, ks. Marcin Ditrich i o. Mirek Jajko. Aktor spoczął na cmentarzu komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej 9.

"Kochany Tatusiu,
dziękuję Bogu, że wybrał na mojego tatę właśnie Ciebie. Dał mi Twoją wrażliwość, Twoje specyficzne poczucie humoru i dystans do siebie, i Twoją miłość do teatru, która mi bardzo utrudnia życie, ale też czyni je piękniejszym...
Nie mogę uwierzyć, że już nie nagrasz głosu do przedstawienia, jakie będę robić z moimi młodymi aktorami. Że nie przyjadę na Twój spektakl. Bo nawet, jeśli pojawię się w "Śląskim", to już będzie inaczej. Nie uściskamy się w garderobie. Nie przywiozę Ci mojej książki i nie usłyszę jak mówisz swoim kolegom ze źle ukrywanym wzruszeniem, że córka ci "podarowała swoją nową broszurkę".
Wierzę, że w niebie jest najwspanialszy teatr i że nasz Mistrz, ten największy Reżyser, potrzebował w zespole właśnie Ciebie.
I wierzę, że jak się kiedyś spotkamy, to powiesz specjalnie dla mnie "Przesłanie Pana Cogito" Herberta, jak wtedy, przed laty w Grudziądzu, kiedy się zachwyciła Tobą moja mama...
" - napisała na Facebooka córka aktora Karolina Baumann, dominikanka.

- Adam Baumann był aktorem Teatru Śląskiego od ponad 40 lat, ze sceną związany był od ponad 50 lat. Znany był także ogólnopolskiej publiczności ze względu na swoje role filmowe. W sezonie 1967/68 rozpoczął karierę teatralną w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. W 1974 roku związał się z Teatrem im. Jaracza w Olsztynie, skąd po trzech sezonach przeniósł się do Katowic. Miał na koncie ponad 130 ról teatralnych, w tym te najważniejsze, nagradzane wieloma Złotymi Maskami - można było przeczytać na stronie Teatru Śląskiego

Adam Baumann grał w licznych przedstawieniach teatralnych, a także w filmach i serialach telewizyjnych. W ostatnim czasie publiczność mogła oglądać go m.in. w „Skazanym na bluesa”, gdzie grał rolę ojca Ryszarda Riedla, w spektaklach reżyserowanych przez Roberta Talarczyka: „Drach”, „Himalaje”, „Wujek 81. Czarna ballada” czy w Mickiewiczowskich „Dziadach”.

Grał także w „Sklepach cynamonowych” reżyserowanych przez Ingmara Villqista, w sztuce „Mayday”., a pod koniec września 2021 miał zagrać jedną z ról w premierowym przedstawieniu „Amator 2020” przygotowanym przez Teatr Śląski w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Niestety, w tej roli Adama Baumanna już nie zobaczymy.

Adam Baumann jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Za artystyczne osiągnięcia otrzymał m.in. najważniejsze ogólnopolskie odznaczenia: Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na swoje 50-lecie pracy artystycznej w 2020 roku otrzymał także Nagrodę im. Leny Starke za całokształt twórczości.

W Teatrze Śląskim Adam Baumann po raz pierwszy pojawił się w styczniu 1978 roku jako Grzegorz Niezguła w spektaklu reżyserowanym przez Bohdana Korzeniewskiego. Wcielił się na deskach teatralnych w wielu ikonicznych wręcz bohaterów. Kolejne sezony w Teatrze Śląskim w Katowicach przyniosły doceniane kreacje, m.in.

  • Wielkiego Księcia w "Nocy listopadowej" i Caramanchela w "Zielonym Gilu" (za te role otrzymał w roku 1982 swoją pierwszą Złotą Maskę),
  • Sajetana Tempe w "Szewcach",
  • Salieriego w "Amadeuszu" (Złota Maska 1985),
  • Don Fernanda w "Cydzie",
  • Szambelana w "Iwonie, księżniczce Burgunda",
  • Alfreda Doolittle w "Pigmalionie",
  • Horodniczego w "Rewizorze",
  • Publiusza w "Marmurze",
  • Papkina w "Zemście" (Złota Maska 1992),
  • Majora w "Fantazym",
  • Księdza w "Weselu",
  • Sganarela w "Don Juanie" (Złota Maska 1993),
  • Erwina w "Hałdach",
  • Fortunata Korzenia w "Chłopie milionerem",
  • Prezydenta von Waltera w "Intrydze i miłości",
  • Vladimira w "Czekając na Godota",
  • Karmazyna w "Wyzwoleniu",
  • Ojca w "Pułapce" Różewicza (Złota Maska 2003),
  • Ubu w spektaklu "Ubu, słowem Polacy" (Nagroda im. Leny Starke).

Fani kina mogą pamiętać go z takich produkcji jak "Grzeszny żywot Franciszka Buły", "Piłkarski poker", "Boisko bezdomnych", "Śmierć jak kromka chleba", "Wojaczek". Grał też w takich serialach telewizyjnych jak "Glina", "Tajemnica twierdzy szyfrów", "Na dobre i na złe", "Pensjonat pod Różą", "Święta wojna".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogrzeb Adama Baumanna w Katowicach. Wybitny aktor Teatru Śląskiego zmarł w wieku 73 lat - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl