Pogodowy kataklizm w Stanach Zjednoczonych. Rekordowe opady doprowadziły do powodzi - WIDEO

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Dziś Palm Springs wygląda jak bagnisko. Przed ulewą ten pustynny kurort wyglądał jak z folderów (małe foto)
Dziś Palm Springs wygląda jak bagnisko. Przed ulewą ten pustynny kurort wyglądał jak z folderów (małe foto) PAP/EPA/RS
Stany Zjednoczone nawiedziła pierwsza od ponad 80 lat burza tropikalna Hilary. Jej skutkiem są rekordowe opady deszczu, a także powodzie w Kalifornii i Nevadzie. Z powodu powodzi zamknięto m.in. park narodowy w Dolinie Śmierci, a pustynny kurort Palm Springs został opanowany przez powódź gruzową i odcięty od świata.

Powódź w Stanach Zjednczonych

Jak podał dziennik "Los Angeles Times", Hilary, która nawiedziła region w niedzielę, spowodowała rekordowe opady oraz powodzie w wielu miejscach, a także lawiny błotne.

Warunki atmosferyczne doprowadziły również do powalenia linii energetycznych i osunięć dróg.

W Los Angeles i co najmniej 10 innych miejscach pobite zostały letnie rekordy opadów w ciągu jednego dnia. W poniedziałek w metropolii zamknięto szkoły.

Woda dociera wszędzie

Powodzie nawiedziły nawet jedne z najbardziej suchych miejsc na Ziemi, jak Dolina Śmierci. Z tego powodu zamknięto Park Narodowy Death Valley.

Film zamieszczony przez władze parku pokazuje, jak suchymi zwykle dolinami przebiegają obecnie rwące potoki. W Lucerne Valley na pustyni Mojave część pustyni zamieniła się w jezioro.

Jedne z największych dotąd zniszczeń odnotowano w popularnym pustynnym kurorcie Palm Springs. Jak poinformowały na Facebooku władze miasta, "bezprecedensowe" opady powaliły linie energetyczne i spowodowały awarię linii alarmowej 911. Zalane zostały też wszystkie drogi wyjazdowe z miasta.

Hilary zaatakował Stany Zjednoczone.
Hilary zaatakował Stany Zjednoczone. PAP/EPA

Mimo, że jak dotąd nie ma informacji o ofiarach w USA, w samym Palm Springs służby musiały ratować z potoków oraz zalanych samochodów co najmniej trzy osoby. Jeszcze w niedzielę na Półwyspie Kalifornijskim zginął jeden mężczyzna, który został wciągnięty przez silny wiatr do morza.

Pierwsza taka burza od lat 30. minionego wieku

Władze w wielu hrabstwach ostrzegają, że mimo że centrum cyklonu przeszło nad regionem w niedzielę, możliwe są ponowne zalania oraz powodzie błotne.

Hilary była pierwszą burzą tropikalną, która nawiedziła południową Kalifornię od 1939 r. Po przejściu nad regionem w poniedziałek osłabła i obecnie klasyfikowana jest jako cyklon post-tropikalny. Znajduje się nad środkową Nevadą, gdzie również powoduje rzadko spotykane silne opady.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl